Антисемітизм та конфлікт між церквами. Держдеп показав рівень релігійної свободи в Україні

Антисемітизм та конфлікт між церквами. Держдеп показав рівень релігійної свободи в Україні

Антисемітизм та конфлікт між церквами. Держдеп показав рівень релігійної свободи в Україні
УНІАН

Уряд США вважає, що Росія розпалює конфлікт між двома православними церквами в Україні, загальний рівень антисемітизму знизився, на окупованих територіях Донбасу переслідують протестантів, тоді як в Криму - мусульман. Про це йдеться в звіті Державного департаменту США за результатами дослідження рівня релігійної свободи в Україні та на її окупованих територіях у 2019 році.

"За даними спостерігачів, Росія намагалася використати свою дезінформаційну кампанію для розпалювання подальшого конфлікту між двома церквами. За даними правозахисних груп, кількість задокументованих актів антисемітизму була меншою порівняно з попередніми роками, але розслідування та притягнення до відповідальності за антисемітський вандалізм, як правило, не були доведені", - йдеться в документі.

Щодо проявів антисемітизму, автори відзначають, що графіті із зображенням нацистського символу свастики з'являються у Києві, Львові, Полтаві та інших українських містах.

Окрім того, єврейська спільнота занепокоєна будівництвом на Краківському ринку у Львові, який стоїть на території старовинного єврейського цвинтаря. Об'єднання комітетів для захисту євреїв на території колишнього СРСР просило уряд назавжди припинити будівництво багатоповерхівок на території кладовища. Його призупинили у 2017 році, однак є побоювання, що будівництво відновиться.

Як приклад антисемітизму у звіті також наводиться рішення Шостого апеляційного суду Києва, який підтримав апеляцію Київської міськради, партії Свобода та Інституту національної пам'яті на рішення скасувати перейменування двох вулиць на честь Степана Бандери та Романа Шухевича, як лідерів підконтрольного нацистам легіону Нахтігаль.

Окрім того, український суд постановив відновити на посаді консула в Гамбурзі (Німеччина) Василя Марущинця. Він прославився тим, що у низці коментарів у соцмережах звинувачував євреїв за Другу світову війну та пост із фото пирога, схожим на книгу Адольфа Гітлера "Mein Kampf". Тоді міністр закордонних справ Павло Клімкін засудив такі висловлювання. Але суд зобов'язав поновити Марущинця на посаді та виплатити заборгованість по зарплаті. Міністерство також опублікувало заяву, в якій описує дії та публічні заяви Марущинця, як "несумісні з високим званням державного службовця та українського дипломата".

У звіті також наводиться низка порушень щодо протестантів та мусульман, зокрема на окупованих територіях України.

Вказано, що незаконна влада окремих регіонів Донецької області, спочатку змусила представників протестантських течій офіційно зареєструватися у квазідержаві, а потім проголосило їх "американськими агентами". Окрім того, повідомляється про факти затримання та арештів членів та лідерів "Свідків Ієгови".

Окрім того, в окупованому Росією Криму продовжуються переслідування представників релігійних меншин та регулярно порушуються права людини.

"З 2015 року Росія призвала на військову службу тисячі мешканців Криму. А тих, хто не погоджувався, карали за кримінальними звинуваченнями. Росія мусить припинити репресії щодо тих, хто виступає проти окупації, звільнити несправедливо ув'язнених українців, і повернути повний контроль над Кримом. Крим - це Україна”, - заявив під час презентації звіту Дежсекретар США Майк Помпео, передає "Голос Америки".

Зокрема, за даними Кримської правозахисної групи, станом на 7 вересня 2019 року, на півострові були незаконно затримані або ув'язнені через політичні чи релігійно-мотивовані переслідування 86 осіб. Тридцять чотири з них отримали тюремні вироки.

Як повідомили у Кримській солідарності, 15 квітня озброєні представники ФСБ затримали імама Рустема Абілєва за звинуваченням у екстремізмі під час рейду на його мечеть та будинок у селі Штурмове поблизу Севастополя. 7 червня окупаційна влада змінила його досудове ув'язнення на домашній арешт. 10 жовтня Балаклавський районний суд призначив йому сплатити штраф у розмірі 100 000 російських рублів (1600 доларів).

Щорічний звіт Конгресу з питань міжнародної релігійної свободи описує статус свободи віросповідання в кожній країні. У звіті висвітлюється урядова політика, що порушує релігійні вірування та практики груп, релігійних конфесій та окремих осіб, та американська політика щодо просування релігійної свободи у всьому світі. Державний департамент США подає звіти відповідно до Міжнародного закону про свободу віросповідання 1998 року.

Що відомо

  • 14 січня Міністерство закордонних справ заявило про відсутність будь-яких проявів антисемітизму в Україні.
  • 10 травня державний секретар США Майк Помпео виступив із заявою, в якій у черговий раз розкритикував Іран, який, на думку Вашингтона, є "провідним світовим спонсором антисемітизму".

На початок