У Махнівці Козятинського району відкрили пам'ятний знак розстріляним у 41-му-42-му роках євреям

У Махнівці Козятинського району відкрили пам'ятний знак розстріляним у 41-му-42-му роках євреям

У Махнівці Козятинського району відкрили пам'ятний знак розстріляним у 41-му-42-му роках євреям
.

До початку Другої світової на території цього села мешкало більше тисячі євреїв — це 85 % від усього населення. Тоді розстріляли близько тисячі людей, — розповіла заступниця директора обласного архіву Фаїна Винокурова.

Вірі Фурдизі у 1942 році було 6. у цей період у їхній Махнівці почались масові розстріли євреїв, пригадує жінка. Як їх вели повз їхнє обійстя того дня, каже, чітко пам'ятає і досі.

“Їх гнали повз нас до яру. Вони казали нами розчиняють, вами будуть замішувати... Ходили дивитися потім, земля ворушилася, там ще живі були.” — каже жителька села Махнівка та свідок подій Голокосту Віра Фурдига.

Живі то були маленькі діти, каже кандидат історичних наук, заступниця директора державного архіву Вінницької області Фаїна Винокурова. На немовлят шкодували куль.

“Дітей кидали живими. Немовлят знаходили в ногах у матерів, задушеними хустинами.” - розповідає заступниця директора державного архіву Вінницької області Фаїна Винокурова.

За даними перепису населення в 1939 році 85 % Махнівки складали євреї. І саме це село в 1941 році німці вирішили зробити зоною вільною від євреїв, — розповідає Вінокурова.

“Тут був штаб німецького поліцейського південного полку.” - розповідає заступниця директора державного архіву Вінницької області Фаїна Винокурова.

Протягом півтора року у Махнівці було розстріляно близько тисячі євреїв. Останніми стратили працездатне населення. Сталося це у грудні 1942 року. Саме їм і всім невинно загиблим тут сьогодні відкрили пам'ятний знак.

"В Україні ми відкриваємо пам'ятники жертвам голокосту. Хочемо це зробити в кожному місті де були такі розстріли. Щоб пам'ятали, щоб ніколи не повторилось.” — говорить керівник Центру рабинів Європи Ар'є Гольденберг.

З початку року такі пам'ятні знаки за словами Ар'є Гольденберга відкрито на Житомирщині, Полтавщині, Буковині та Вінниччині. Встановлюють їх за гроші тих євреїв чиї рідні загинули під час масових розстрілів. У Махнівці, сьогодні євреї залишились лише в могилах, каже Фаїна Винокурова.

“Тут була дуже релігійна громада. Було 4 синагоги, так вона і загинула. Останній єврей помер в 1976 році." - розповідає заступниця директора державного архіву Вінницької області Фаїна Винокурова

На початок