Як фірми Марченко фінансували Росгвардію та антиукраїнську діяльність — розслідування Trap Aggressor

Як фірми Марченко фінансували Росгвардію та антиукраїнську діяльність — розслідування Trap Aggressor

Як фірми Марченко фінансували Росгвардію та антиукраїнську діяльність — розслідування Trap Aggressor
Оксана Марченко, Москва, 15 квітня 2022 рік. Фото: Getty Images

Фірми дружини Віктора Медведчука Оксани Марченко з 2014 року перераховували кошти на рахунки Росгвардії та МВС РФ, а також слугували тіньовим майданчиком для фінансових надходжень з Росії для організації підривної діяльності в Україні.

Про це йдеться у розслідуванні проєкту Trap Aggressor, який моніторить ефективність санкцій.

Зокрема у центрі Києва зареєстрована компанія "Укркапітал". Як зазначається у розслідуванні, фірма десятки років грабувала українців, а після початку війни з 2014-го року, ще й успішно фінансувала війну в Україні. Її директор Олександр Яковлєв уже за ґратами і чекає на вирок. Власником ТОВки спочатку був Медведчук, а згодом бізнес перейшов до Марченко.

Зазначається, що у намаганні приховати масштаби власного майна, нерухомість, родина Медведчуків реєстрували  на різноманітні ТОВ, одним з яких є "Укркапітал". За даними YouControl, на компанію зареєстровано 62 об’єкти нерухомості.

Серед виявленої нерухомості родини Медведчука маєток у Пущі-Водиці, де знайшли "Золотий вагон", десяток квартир в елітній багатоповерхівці на Грушевського поруч з Майданом і квартири в столичному ЖК "Діамант", які здавали в оренду за 5-6 тисяч доларів на місяць.

Крім цього, в списку бази відпочинку, спортивні комплекси, сумнозвісний маєток в Криму, куди Медведчук, попри окупацію півострова, приїжджав відпочивати.

Після окупації півострова Марченко організувала цілу схему фінансування російських силових структур, в тому числі через об'єкти нерухомості в Україні.

За даними слідчих СБУ, які відкрили кримінальне провадження, вона регулярно переказувала на рахунки Росгвардії та МВС РФ мільйонні суми, нібито, за охорону кримського маєтку.

З 2014 до червня 2022 року Марченко здійснила платежі на рахунки російських правоохоронців більше, ніж на 50 мільйонів гривень.

Для реалізації цієї схеми вона зареєструвала в Криму підприємство ООО "Таврия-Инвест". Ця кримська фірма підписала відповідні охоронні угоди зі структурами Росгвардії та МВС РФ.

За даними слідства, ці договори після початку повномасштабного вторгнення не були розірвані і Марченко продовжувала фінансувати російський бюджет.

В СБУ зазначають, що, ці кошти фінансували збройні формування, які працювали на шкоду Україні. Це і стало підставою для оголошення підозри Оксані Марченко.

Серед активів подружжя Медведчук-Марченко є відпочинкові комплекси "Бескид" та "Ведмежа Діброва" на Закарпатті, що належать компанії "Укркапітал".

За даними СБУ, на рахунки баз відпочинку під виглядом договорів оренди через підставні фірми та "Укркапітал" з Росії надходили кошти для фінансування підривної діяльності на території України.

У 2021 році, від імені фіктивного директора, ТОВ "Кетінео-Менеджмент» оформило договори оренди готельних комплексів "Бескид" та "Ведмежа Діброва", вартістю близько 10 млн грн на рік. У справі також фігурує фірма Марченко "Спорт-тур".

В рамках згаданої кримінальної справи суд арештував майно Оксани Марченко на 5,6 мільярда гривень.

Однак з-поміж цих активів до Агенції з розшуку та менеджменту активів (АРМА) потрапили лише п'ять активів, так чи інакше пов’язаних з родиною Медведчука: база "Бескид", яхта Royal Romance, мережа АЗС "Глуско", спортбаза ДП "Олімпійський НСК Конча-Заспа" та нафтопродуктопровід"Самара-Західний напрямок".

У розслідуванні зазначається, що поки що правоохоронці та чиновники дуже повільно впроваджують санкційний механізм вилучення активів і "існують ризики, що активи Медведчука-Марченко можуть переписати, продати чи вберегти у будь-який інший спосіб, як це вже неодноразово відбувалось з іншими кейсами".

Що відомо про справи проти чоловіка Марченко Віктора Медведчука

Нардеп від "Опозиційної платформи — За життя" Віктор Медведчук був фігурантом справи про державну зраду, за результатами якої у жовтні 2021 року суд відправив його під домашній арешт. 27 лютого 2022-го стало відомо, що після вторгнення Росії Медведчук втік з-під домашнього арешту.

12 квітня 2022 року президент Володимир Зеленський повідомив про затримання Віктора Медведчука та опублікував його фото в наручниках та у військовій формі. Згодом він запропонував обміняти Медведчука на українців, які опинилися в російському полоні. Пізніше Медведчук звернувся до Володимира Зеленського та Володимира Путіна із проханням обміняти його на захисників Маріуполя та заблокованих у місті цивільних.

21 вересня 2022 року стало відомо, що тривають перемовини щодо обміну полоненими за формулою 1 українець на 4 росіян і, за повідомленнями ЗМІ, до списків на обмін міг потрапити кум президента РФ Володимира Путіна Медведчук. У вересні Медведчука обміняли на 200 українських захисників, які перебували в російському полоні.

10 січня Президент Володимир Зеленський позбавив громадянства України політиків Андрія Деркача, Тараса Козака, Рената Кузьміна та Віктора Медведчука.

Читайте також

Медведчук найбільше був потрібен ФСБ, бо через нього відмивали кошти — Буданов

"Співпраця з окупантами може перетворитися на ганебне ув’язнення": у ДБР розповіли деталі справи Медведчука

На початок