Економія коштів чи поле для сепаратизму. Уряд хоче зменшити кількість районів

Економія коштів чи поле для сепаратизму. Уряд хоче зменшити кількість районів

Ексклюзивно
Економія коштів чи поле для сепаратизму. Уряд хоче зменшити кількість районів
. УНІАН

Міністерство розвитку громад і територій оприлюднило проєкти майбутніх районів в Україні. Замість 490 їх має стати близько 125. Чиновники кажуть, що версія не є остаточною. Голова профільного підкомітету ВР Віталій Безгін та директор ГО "Інститут розвитку територій" Юрій Ганущак в ефірі Українського радіо розповіли, що думають про ініціативу уряду.

Безгін: "Держава зможе зекономити в чотири рази на бюрократичному апараті"

"Це другий етап децентралізації. На базовому рівні у нас тепер є громади, і логіка в тому, що всі послуги, які отримують громадяни, збільшення ресурсів — усе буде залишатися на базовому рівні", — заявив голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін.

За його словами, раніше старий район був "центром тяжіння", куди люди їздили за довідками або на ринок. Зараз же базові послуги для громадян мають бути безпосередньо у громадах.

"Районування — це координація на державному рівні, національна безпека, безпосередньо, той момент, коли не людині треба буде за послугами їхати в районний центр, а новому префекту, якщо ми затвердимо ці зміни, треба буде їхати в громади, щоб вирішити якісь питання", — пояснює Безгін.

Він зазначив, що для деяких громад надання адмінпослуг потребуватиме додаткових ресурсів, але завдяки їх запровадженню держава зможе зекономити в чотири рази на бюрократичному апараті. Безгін додав, що хоча в Криму немає легітимної влади, півострів буде присутній в урядовій постанові.

Ганущак: "Районування — це питання державної безпеки"

Директор ГО "Інститут розвитку територій" Юрій Ганущак, який є одним з ідеологів децентралізації, розповів про основні ризики районування.

За його словами, політики мають усвідомити місію кожного рівня влади: "Було б у нас ще пів року, то депутатам би "втокмачили" в голову: не лізьте у районування. Це питання державної безпеки. Тому що район бере на себе більшість повноважень із держбезпеки. Саме це може бути запорукою сепаратизму".

Письменник Андрій Любка у блозі для Радіо Свобода дивується появою проєктів Мінрегіону Берегівського району: "Виглядає на те, що створенням такої адміністративної одиниці українська влада йде на перші поступки Угорщині".

"Там ідеться не лише про Берегівський район, — додає Ганущак, — роблять також Болградський район. Усі етнічні, культурні питання вирішуються в громадах. Там, де переважна більшість болгар — це не тільки п’ять громад, які створюються в нинішньому Болградському районі, є ще чотири громади в іншому районі. А от район — це адміністративна річ. Інакше таким районом буде керувати хто завгодно, тільки не Україна".

Дипломатична слабкість і нерозуміння суті державного управління, на думку директора ГО "Інститут розвитку територій", може мати наступні наслідки: "Уявіть, Берегівський чи той самий Болградський район. Призначається голова райдержадміністрації. А у нас ще є районна рада, і наступного дня вона оголошує недовіру цьому голові відповідно до Конституції. І так робиться доти, доки не домовимося з Бухарестом, Будапештом чи Софією!"

Глава МЗС Кулеба: "Узгодження Берегівського району в Будапешті — фейк"

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у Facebook написав, що створення Берегівського району на догоду інтересам Угорщини — це фейк.

"Берегівський район вже давно і щасливо існує і має право продовжити своє існування. Наразі йдеться лише про приєднання до нього Виноградівського району в межах реформи. Рішення про приєднання цього району ухвалювало не МЗС, однак ми підтримуємо адміністративно-територіальну реформу, що є дійсно європейською і прогресивною", — написав Кулеба.

Міністр заявив, що жодні зобов’язання під час свого візиту до Будапешта не брав.

"МЗС виступає за захист прав осіб, які належать до національних меншин, але не веде жодних перемовин з жодною країною щодо створення "національних" районів чи округів. Такі перемовини суперечили би Конституції, законодавству та національним інтересам України", — заявив дипломат.

Міністр резюмував, що жодна іноземна держава не має права диктувати Україні, в який спосіб організовувати громади, райони чи області. "Для нас абсолютно неприйнятними є будь-які втручання іноземної держави у внутрішні справи України", — написав Кулеба.

На початок