Підтвердження оцінки про 8 мільйонів біженців з України немає — директорка Інституту демографії

Підтвердження оцінки про 8 мільйонів біженців з України немає — директорка Інституту демографії

Ексклюзивно
Підтвердження оцінки про 8 мільйонів біженців з України немає — директорка Інституту демографії
. Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи Елла Лібанова. Фото: УНІАН

Реальна кількість українців, які через війну виїхали з України та залишились за кордоном, є значно меншою за 8 мільйонів, однак ситуація загрожує втратою кваліфікованих кадрів, необхідних для післявоєнного відновлення країни.

Про це в ефірі Суспільного розповіла Елла Лібанова, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи НАН України.

"Якщо дивитися на дані Держприкордонслужби, з моєї точки зору, це найбільш надійна інформація. Ми просто фіксуємо, скільки людей виїхало, і скільки людей в’їхало. Сальдо — це збільшення кількості українців за кордоном. Якщо ми дивимося з 24 лютого минулого року до 20 лютого цього року, у мене є цифри — 1 мільйон 830 тисяч. На стільки збільшилася кількість українців за кордоном за цей період", — розповіла вона.

Науковиця підкреслила, що об’єктивних підтверджень на користь оцінки ООН та омбудсмана з прав людини про те, що через війну за кордоном залишились 8 мільйонів українців, у неї немає.

"Я ніяк не можу зрозуміти, в чому справа. Є версія — у перші, найбільш складні, це приблизно 10 днів, не всіх фіксували. Я погано розумію, як так може бути. Припустимо. Але це не 7 і не 8 (мільйонів — ред.)", — наголосила Лібанова.

Водночас війна пришвидшила скорочення кількості населення України, додала директорка.

"По-перше, в Україні йде депопуляція. І її темпи ще перед війною були дуже високі. Це пов’язано з багатьма причинами, передусім із тим, що від 60-х років минулого сторіччя пересічна українка не народжує стільки, скільки потрібно, це не тільки наслідки останніх років. Ми мали скорочення населення", — зауважила соціологиня.

За її словами, загалом інститут оцінює кількість українців за кордоном приблизно у 5 мільйонів людей. До цього числа входять ті, хто виїхав під час війни та незадовго перед її початком і ще не встигли повністю адаптуватись до життя в нових умовах.

"Що буде з цими людьми? Чи повернуться, чи ні? Як це вплине? По-перше, все вирішується на полях війни. Що довше триватиме війна, то більшими будуть, з одного боку, руйнування економіки України та інфраструктури, а, з другого боку, більше адаптуються ці жінки і діти, які виїхали за кордон, до життя в тих країнах, куди вони виїхали", — пояснила Елла Лібанова.

Посадовиця звернула увагу на те, що 70% жінок, які виїхали за кордон, мають вищу освіту. Така ситуація загрожує Україні втратою кваліфікованих кадрів, зауважила вона.

"Це — фантастичний показник. Зазвичай десь 30% мають вищу освіту. Це наслідок того, що переважною мірою виїжджали містяни, і левова частина — це харків’янки й киянки. Тобто не просто містяни, а два таких центри, де дуже висока частка людей з вищою освітою. Більше, ніж в середньому по країні. Я боюся, що ці родини, жінки з дітьми, де діти старшого шкільного віку або вже університетського віку, мають найбільші ризики там залишитися. Це ризики для нас. Тому що освіта дітей для всіх є дуже високим пріоритетом в стратегії поведінки. Одна справа забрати дитину, яка в першому класі, повернути до України. А інша — коли це вже старшокласники", — зазначила соціологиня.

Для того, щоб запобігти проблемі, необхідно розробляти спеціальні програми повернення, переконана Лібанова.

"Треба з цими людьми спілкуватися, щоб не розривати зв’язків. Треба дуже ретельно після завершення війни працювати над створенням робочих місць і перекваліфікації робочої сили. По розміщенню цього населення територією України. І щодо допомоги по поверненню, тому що це — теж проблема", — підкреслила вона.

У країни, які прихистили українських біженців, після завершення війни можуть вирушити й чоловіки, вважає науковиця.

"Ми ризикуємо не лише тією кількістю людей, які сьогодні за кордоном, ми ризикуємо ще тим, що після війни чоловіки возз'єднаються зі своїми жінками й дітьми не в Україні, а за кордоном. Принципово важливо, щоб наша влада — це завдання для МЗС сьогодні вже — має спілкуватися з владою країн тимчасового перебування щодо їхнього повернення. Тому що ті країни дуже зацікавлені в припливі нової робочої сили", — зазначила соціологиня.

При цьому Україна потребуватиме великої кількості фахівців для післявоєнного відновлення. На думку Лібанової, серед найбільш важливих професій будуть будівельники, енергетики та працівники обробної промисловості.

Що відомо про біженців з України

Наприкінці 2022 року уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що через війну 4,9 мільйона громадян України стали внутрішньо переміщеними особами, ще 7,9 мільйона виїхали за кордон.

"7 мільйонів 900 тисяч осіб виїхали за межі країни, шукаючи прихистку за кордоном. Це — 20% від фактичного населення всієї нашої держави", — зазначив Лубінець.

Омбудсман додав, що 13 мільйонів громадян України все ще перебувають у районах інтенсивних бойових дій та на тимчасово окупованих територіях. За словами Лубінця, уряд започаткував практику вивозу громадян України з місць, які перебувають на межі гуманітарної катастрофи.

При цьому 28 листопада Агентство у справах біженців ООН оцінило кількість громадян України, зареєстрованих як біженці у країнах Європи, у понад 4,75 мільйона людей.

Читайте також

В ООН підтримали українську "формули миру", китайські пропозиції миру. Роковини війни. Онлайн

На початок