Британія створила секретну групу для закупівлі радянських артснарядів для ЗСУ — NYT

Британія створила секретну групу для закупівлі радянських артснарядів для ЗСУ — NYT

Британія створила секретну групу для закупівлі радянських артснарядів для ЗСУ — NYT
Артилерія. Ілюстративне фото: Getty Images

Міністерство оборони Великої Британії торік створило секретну групу, яка домовлялась про закупівлю артилерійських снарядів калібру 122 міліметри для зброї радянського зразка, яку використовують ЗСУ. Про це повідомляє The New York Times із посиланням на обізнані джерела.

Як пише газета, з початком вторгнення, Київ запитував у посередників у США й інших країнах зброю радянського зразка. Україна купувала боєприпаси усюди, де могла їх знайти.

У результаті брокери зі США з готівкою в дипломатах обшукували заводи в Боснії та Герцеговині, Сербії та Румунії в пошуках радянських снарядів. А Британія сформувала секретну оперативну групу для озброєння України.

За даними газети, група займалась отриманням боєприпасів радянського зразка, але з часом це завдання ставало складнішим, оскільки у великих постачальників закінчувалися запаси.

У червні 2022 року Британія уклала угоду про купівлю 40 тисяч артилерійських снарядів і ракет, виготовлених державною компанією Pakistan Ordnance Factories. Згідно з умовами угоди, Британія мала заплатить румунському брокеру Romtehnica за купівлю пакистанської зброї. За даними газети, в офіційних документах угоди зазначалося, що зброя буде передана з Пакистану до Британії, без згадки про Україну.

Але, як повідомили NYT у Romtehnica, угода зірвалася після того, як пакистанський постачальник не зміг доставити боєприпаси.

Газета зазначає, що після початку повномасштабного вторгнення Росії Україна та її союзники почали скуповувати зброю радянського зразка "скрізь, де тільки могли". Серед іншого, державні українські компанії зверталися до брокерів у США та інших країнах по танки, гелікоптери, літаки й міномети.

Співрозмовники NYT розповіли, що і Британія, і США фінансували угоди, використовуючи треті країни і брокерів у тих випадках, коли країни-виробники не хотіли публічно визнавати, що вони надають зброю Україні.

Газета зазначає, що у січні в Болгарії розконсервували військовий завод "Терем — Цар Самуїл" у місті Костенець, яке за радянських часів виробляло 122-мм снаряди, проте було закрите 1988 року, коли завершилася Холодна війна із Заходом. Наразі конвеєри підприємства знову готові випускати боєприпаси.

Журналісти повідомляють, що на церемонії перерізання стрічки для нової виробничої лінії минулого місяця були присутні представники посольства США.

На початок