Суд скасував реєстрацію будинку Русова за громадою Одеси: мерія програла позов компанії Тарпана

Суд скасував реєстрацію будинку Русова за громадою Одеси: мерія програла позов компанії Тарпана

Суд скасував реєстрацію будинку Русова за громадою Одеси: мерія програла позов компанії Тарпана
Будинок Русова в Одесі. Фото: Суспільне Одеса

Одеська міська рада програла в апеляції справу щодо будинку Русова, який розташований на Садовій, 21 і є пам'яткою архітектури. 23 лютого Південно-західний апеляційний суд підтвердив рішення Господарського суду, який скасував реєстрацію будинку Русова за громадою міста. Про це повідомив мер Одеси Генадій Труханов.

Мова йде про апеляцію на рішення Господарського суду від 28 вересня 2022 року за позовом компанії "Петрекс Плюс", кінцевим бенефіціарним власником фірми є Любов Тарпан, що пов'язана з одеським бізнесменом і забудовником Русланом Тарпаном, який зараз знаходиться в розшуку. Тоді Господарський суд скасував рішення виконавчого комітету Одеської міської ради про реєстрацію будинку Русова за громадою міста, а також припинив право власності громади на цю будівлю. Апеляція це рішення підтвердила.

У відео, яке опублікала пресслужба Одеської міськради, міський голова Геннадій Труханов заявив, що місто подасть касацію на рішення.

Позов щодо права власності на будинок Русова в Одесі

Позов, який двічі програла мерія, "Петрекс Плюс" подала в грудні 2020 року. У компанії заявили, що мерія та виконком порушили її права, коли зареєстрували будівлю як комунальну власність в липні 2020 року. Як вказано в матеріалах справи, компанія володіє двома приміщеннями в пам'ятці архітектури загальною площею близько 700 квадратних метрів і чиновники. Площа будинку Русова — 5022 квадратних метрів.

У суді представники міськради просили повністю відмовити в задоволенні позову, оскільки вважають його необґрунтованими та безпідставними. Юристи мерії заявили, що фактично об'єктів, які були зареєстровані за ТОВ "Петрекс Плюс" не існує: на момент реставрації в 2017 році всі внутрішні приміщення були знищені, обвалено всі перекриття, будинок був законсервований і не використовувався.

Господарський суд став тоді на сторону "Петрекс Плюс". У рішенні вказано, що будинок Русова за громадою зареєстрували протиправно і без "будь-яких достатніх правових підстав". Зокрема, у суді встановили, що чиновники мерії, коли реєстрували будівлю за громадою міста, знали, що значна частина приміщень належить фізичним та юридичним особам. Це випливає з реєстраційних справ, які до суду надало управлінням державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради.

Що відомо

  • Будівлю побудували у 1900 році за проєктом архітектора Леоніда Чернігова. Вона має статус пам'ятки історії та архітектури регіонального значення. Непридатним до використання її визнали у 2002 році, два рази там була пожежа: у 2009 та 2016 роках.
  • Ремонтно-реставраційні роботи в будинку тривали протягом 2018-2019 років та коштували міському бюджету більш ніж 140 мільйонів гривень. Спеціалісти укріпили фундамент та перекриття, а також відновили фасад та дах. На той час будівля перебувала у приватній власності. Урочисто її відкрили у грудні 2019 року.
  • Після офіційного завершення робіт Одеська міська рада оформила будинок за громадою без рішення суду. Компанії, які частково володіли приміщеннями, подали позови щодо повернення їх майна, але суди першої інстанції їм відмовили. Згодом заступник одеського міського голови Петро Рябоконь повідомив, що приміщення будинку Русова здаватися приватним підприємцям в оренду не буде.
  • У 2019 році правоохоронці відкрили кримінальну справу щодо розтрат бюджетних коштів у розмірі майже 5 мільйонів компанією-підрядником.
  • За версією слідства, ексвласник частини приміщень будинку Русова спільно з підрядними компаніями провели будівельні роботи, які призвели до пошкодження та змінення майже 50% від загального обсягу історичної будівлі. Зокрема було пошкоджено або змінено приблизно 30% елементів фасаду: автентичної кованої огорожі, ліпного декору, декоративних скульптур, колон, пілястрів, дерев'яних старовинних заповнень віконних прорізів та вітрин. Крім цього під час робіт пошкодили або змінили приблизно 10% силуету, декору наметів та купола.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок