Як знайти "свого" психолога: черкащани поділилися досвідом роботи із фахівцями міста

Як знайти "свого" психолога: черкащани поділилися досвідом роботи із фахівцями міста

З початку повномасштабної війни на Черкащині, як і в інших регіонах, зросла потреба людей в якісній психологічній допомозі. На такий попит збільшилася і пропозиція від фахівців у галузі психічного здоров'я.

Якщо ви звернулися по допомогу, чи означає це, що вам одразу допоможуть і що вказує на те, що перед вами кваліфікований психолог?

Оксана Квітка з Черкас неодноразово зверталася по допомогу до психологів. Але, розповіла, що сподівання на ці послуги не виправдали себе.

"Ми з хлопцем до одруження хотіли зміцнити наші стосунки. Він мав негативний сімейний досвід — мами рано не стало. У мене батьки розлучилися. Будувати стосунки ми не вміли. Пішли, заздалегідь, до одруження, на низку парних консультацій. Нам так пообіцяли, так захопили, що ми молодці, що все правильно робимо. Ми пішли на психотерапевтичні і навіть навчальні групи. За час, що навчалися, ми встигли одружитися. Але потім все одно розлучилися. Ці курси і консультації не допомагають нашу сім'ю ні збудувати, ні зберегти. Очікували, що в нас буде міцна, сильна сім'я. Обидва над цим працювали. Вкладали гроші, сили. Обидва цього хотіли, але це все одно не допомогло", – поділилася своїм досвідом жінка.

Про індивідуальні консультації із психологом Оксана розповіла, що натрапила на вкрай непрофесійного фахівця. І загалом психологія в суспільстві надто переоцінена

"На індивідуальних консультаціях розказувала психологині про свої труднощі. Далі вона запросила на групові заняття. На першій зустрічі мовчу, ніяковію. Вона замість мене про мене розповідала, над чим я працювала. Стало боляче. Навіть плакала. Як можна розказувати? Це ж секрет, має бути конфіденційність. У парних консультаціях, вона ставала на бік чоловіка. Це дискримінація. Типу, що чоловіки менш гнучкі, їх по-іншому виховують, тому треба трішки стать на бік чоловіка. Зараз розумію, що вона була архіпоганий психолог, тому що була і викладач, і психолог, і навчальну групу у нас вела і гурток. Забагато ролей. Загалом, психології надають більше значення, ніж вона за собою несе. Не скажу, що психологія неефективна, ну рекламують її набагато більше, ніж вона може дати", – розповіла жінка.

Фотографиня Юлія Стусенко вважає, що психологія допомагає жити більш якісно. І вона періодично працює із психологами.

"Зрозуміла, що психотерапія працює, коли почала усвідомлювати більше процесів і їхніх причин, які раніше були не особливо зрозумілими. Наприклад стала краще розуміти свої особисті кордони й захищати їх. Говорити людям прямо, коли мені неприємно чи боляче від їх слів або дій. Стало дещо простіше й зрозуміліше, як проживати депресивні епізоди, підтримувати себе, а не шкодити. Стало конструктивнішим спілкування з мамою. Додалось впевненості в собі. Краще усвідомила свої людські права, наприклад, право на помилки, на неідеальність, право відмовляти, проявляти себе в цьому світі бажаними способами", – розповіла Юлія.

"Свого" психолога жінка шукала кілька років. Перші серйозні спроби співпрацювати починала ще в 2015-му році. А натрапила на "свою" людину, яка допомогла у 2017-му.

"Після тривалих перерв в психотерапії у 2021-му знову натрапила на спеціаліста, який допоміг розібратися з низкою проблем. До того зустрічала і псевдопсихологів. Після цього стала значно обачнішою, інших попереджаю. Не треба боятись запитувати про освіту, отримані дипломи, сертифікати, запитували про досвід, методи роботи, щоб шукали відгуки про цю людину, особливо зараз, коли охочих назватися "психологами від природи, без відповідної освіти" та нажитися на травмованих війною українцях стало в рази більше. Потрібно завжди пам‘ятати, що ви заслуговуєте на якісну допомогу", – розповіла Юлія Стусенко.

Психологиня із Черкас Марія Медвєдєва розповідає, що шукати такого фахівця можна в соцмережах, на сайтах з розміщеннями оголошень, на сайтах навчальних закладів, спілок, організацій. Можна з оголошень на дошках оголошень, або з візитівок, які іноді залишають в кав'ярнях, магазинах та інших публічних просторах. На конференціях, фестивалях, інтенсивах та інших тусовках, де збирається багато психологів і можна трохи поспілкуватися з ними, послухати лекцію чи відвідати майстер-клас. А ще — запитувати знайомих, або когось із цієї сфери, хто є в полі зору.

"Мені часто пишуть незнайомі люди і питають рекомендації про психологів та психіатрів. У фахівця має бути освіта, регулярні супервізії, інтервізії, власний клієнтський досвід. Він не має давати чітких вказівок що вам робити із своїм життям і обіцяти все пофіксити за одну зустріч", – розповіла Марія.

Найкраще обирати того, хто імпонує, викликає внутрішній відгук, додає жінка.

"Від того, чи складається контакт, часто залежить ефективність роботи. Подивіться соцмережі, сходіть на майстер-клас, за можливості. Запитуйте себе, як почуваєтеся, коли домовляєтеся про зустріч. Зворушливо має бути, але не нестерпно. Пробуйте. Можна сходити на пробні чи ознайомлювальні сесії до кількох психологів перед тим як обрати, але попередьте про це їх і уточніть чи їм це підходить. Психолог може не підійти саме вам, навіть, якщо він неймовірно професійний і допоміг купі людей навколо. Обпирайтеся на внутрішнє відчуття", – додала психологиня.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

Вибір редакції

На початок