"Ізоляція" повертається на Донбас

"Ізоляція" повертається на Донбас

Ексклюзивно
"Ізоляція" повертається на Донбас
. Фонд "Ізоляція"

Арт-фонд "Ізоляція" повертається на Донбас у шосту річницю захоплення території центру представниками незаконного збройного формування "ДНР" і перетворення приміщення на тюрму.

"З шостою річницею захоплення фонд знов перегортає сторінку та перезавантажує свою діяльність в новому контексті — ми вирішили здійснити заземлення і повернутися на Донбас. Нашим новим місцем розташування стане місто Соледар Донецької області", — повідомили Суспільному у фонді.

У арт-центрі додали, що на схід також заберуть інсталяцію, пов'язану з донецьким заводом "Ізоляція" — зображення оленя, який був створений одним з працівників, аби прикрасити індустріальний пейзаж донецької промзони.

Що відомо

  • Центр сучасного мистецтва "Ізоляція" — недержавний фонд, відкритий у 2010 році на території колишнього заводу з виробництва ізоляційних матеріалів. Команда проводила дослідження, здійснювала проєкти, організовувала резиденції й відкривала виставки.
  • Весною 2014 року незаконні збройні формування на Донбасі створили цілу мережу тюрм, які за своїми умовами були непридатні навіть для тимчасового перебування людини. У той час почалася "свідома політика терору", зокрема масові викрадення та катування людей.
  • 9 червня 2014 року територію фонду захопили бойовики самопроголошеної ДНР для розміщення так званої "гуманітарної допомоги", що надходить з Росії. Після цього фонд був вимушений переїхати до Києва та трансформувати свою роботу.
  • В останньому звіті Управління Верховного комісара ООН із прав людини зазначена секретна тюрма "Ізоляція" — закритий концтабір, який створений на захопленій території заводу арт-фонду "Ізоляція", в якому таємно утримують чоловіків, жінок та дітей, до якого не має доступу навіть Міжнародний комітет Червоного Хреста.
  • У звіті також згадується про поширену практику катування та жорстокого поводження щодо утримуваних осіб. За свідченнями нещодавно звільнених, до них застосовувалися побиття, удари електричним струмом, удушення, сексуальне насильство, видалення частин тіла, позбавлення води, їжі, сну тощо.
  • З 2020 року фонд "Ізоляція" та Центр громадянських свобод розпочали реалізацію спільної адвокаційної кампанії, мета якої — досягти справедливості для жертв викрадень та катувань на Донбасі, ліквідувати концтабір на захопленому заводі арт-фонду "Ізоляція" та ухвалити закон про воєнних злочинців.

На початок