Кількість корів у приватних домогосподарствах Черкащини за 2022 рік зменшилася на дві тисячі й нині становить 17 тисяч. Про це розповіла Суспільному головна спеціалістка відділу організації виробництва тваринницької продукції в області Лідія Гармаш.
За словами Лідії Гармаш, серед причин трудова міграція та небажання утримувати худобу. Суспільне дізналося думку селян про ситуацію.
Жителька села Чубівка Неля Дьолог у своєму хліві зберігає заготовлені мішки з макухою, сухарями та буряки. Все, аби прогодувати Машку — єдину корову, яку залишила, щоб мати молоко, розповіла пані Неля і пояснила, кому дають молоко:
"Свинкам, дідові, онукам, для себе, сусідам. Продаємо трохи дачникам".

Донедавна в жінки було 35 корів. Від їхнього утримання відмовилася, бо ніде випасати.
"Немає де випасати, немає де косити сіно. Поки було де, тоді тримали й господарювали, а потім відібрали пасовище й сінокіс. Ми його косили шість років, було чотири гектари цього сінокосу".


Нині Неля Дьолог має 70 соток землі. Частину використовує під випас, решту — під сіно.
"П'ять років тому тут було 50 тонн сіна, а зараз 10, 12, 15, 100 тюків, для однієї Машки", — пояснила вона.


Місцева жителька Парасковія Юхно все життя тримала корови. Втім вимушена була їх позбутися через ті ж причини, пояснила вона:
"По селу по всьому немає корів. А то були в кожному дворі , у всіх були".

За словами старости Думанецької сільської ради Валентини Сіренко, землі, про які говорять жителі Чубівки, віддали в оренду, аби наповнювати бюджет. Чотири ж корови, які лишилися на все село, люди можуть випасати на нерозпайованих угіддях, прокоментувала староста.

"Частина земель розпайована, частина нерозпайована, там зараз випасають, крім того, була можливість у людей брати землю, в нас дуже багато хто побрав землю, по два гектари", — розповіла пані Валентина.
Як пояснив голова Леськівської громади Микола Бас, у Чубівці немає земель під випас і сінокоси:
"У Чубівці земель під випас і сінокоси немає, є тільки землі сільгосппризначення, які зараз заборонено віддавати у власність".
Відсутність пасовищ та сінокосів — це одна з багатьох причин зменшення поголів’я корів у домогосподарствах Черкащини, розповіла головна спеціалістка відділу організації виробництва тваринницької продукції в області Лідія Гармаш.
"У домогосподарствах протягом трьох років зменшення відбувалося на дві тисячі голів корів, і це зменшення — через демографічну ситуацію, яка склалася в селі. Низька ціна на закуплену сировину — сім гривень — не покриває всі затрати", — прокоментувала Лідія Гармаш.
Повне відео
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України