Касирку, яка назвала кропивничанку "нацисткою", звільнили з роботи

Касирку, яка назвала кропивничанку "нацисткою", звільнили з роботи

Ексклюзивно
Касирку, яка назвала кропивничанку "нацисткою", звільнили з роботи
Суспільне Кропивницький

Касирку супермаркету "Сільпо", яка назвала кропивничанку "нацисткою" через прохання обслуговувати українською мовою, звільнили з роботи. Про це вона сказала Суспільному. Адміністраторка супермаркету Лідія Таровик розповіла, що касирка сама ухвалила рішення звільнитись.

За словами Лідії Таровик, після того, як вийшов закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" в магазині змінились посадові інструкції, їх підписав кожен працівник: "Там вказано, що обслуговування тільки українською мовою. Касирка порушила свої посадові інструкції, тим самим закон України. Пропонували касирці інший відділ, але вона ухвалила рішення звільнитись".

Надія Паливода розповіла, що прийшла у супермаркет купити фрукти й корм для котів, а касирка назвала її "нацисткою" за те, що вона попросила обслуговувати її українською, а не російською мовою. "Бо вийшов такий закон – закон про обслуговування у сфері торгівлі, громадських місцях. На це мені касирка сказала, що це нацизм. Я так здивувалась. Перепитала на всякий випадок, чи мені не почулось. Вона сказала, що ні.

З касиркою, яка обслуговувала Надію Паливоду, журналістка Суспільного поспілкувалась телефоном. Жінка розповіла, вона вчилась у Радянському Союзі, досконально українську мову не знає. Говорить суржиком. "Я в покупчині запитала: "Добрий день. Бонусну карту маєте? Або власний рахунок?". Вона сказала: "Ні", кажу: "Будете розраховуватись готівкою чи карткою?" – "Готівкою" – "Пакєт будете брать?" і оця фраза моя "Пакєт будете брать?", вона на неї сказала: "А чому ви не говорите українською мовою досконально? Ви повинні досконально розмовляти українською мовою", – на що я їй відповіла "Ви що, нацистка?". Вона мене образила, притіснила мене як людину".

За словами колишньої касирки супермаркету, вона має третю групу інвалідності: "Мені нічого не запропонували, бо іншої посади для мене немає".

Надія Паливода вважає, якщо людина не може або не хоче спілкуватись українською, але вона лишиться без роботи. "Можливо, вона просто зможе працювати на тих посадах, де не потрібно спілкуватись з клієнтами".

Говорить, з центрального офісу мережі "Сільпо" їй зателефонували та перепросили, крім того вибачення надіслали на сторінку у Facebook. Жінка каже, надіслала електронне звернення уповноваженому з захисту державної мови про невиконання норми Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь говорить, 13 лютого отримали звернення від заявниці з Кропивницького, яка відчула на собі порушення мовного закону. До кінця тижня відправлять усім представництвам торговельної мережі роз'яснення з вимогою неухильного дотримання мовного законодавства. "Це буде сигнал усім представництвам чи то у Миколаєві, Києві або Львові. Я ініціював би повторно представниками сфери обслуговування додаткові заходи, зокрема, це можуть бути мовні курси для співробітників".

Що відомо

16 січня 2021 року набула чинності норма 30-ї статті Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов'язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги державною мовою. У випадку, якщо співробітники сфери обслуговування відмовляються обслуговувати клієнта українською мовою, існує певний порядок дій. Уповноважений з захисту державної мови Тарас Кремінь передусім радить спробувати владнати ситуацію на місці та попросити працівника обслуговувати вас державною мовою. У разі відмови, звернутись до керівництва закладу або на "гарячу лінію" закладу: ресторану, торговельної мережі, АЗС, аптеки тощо.

У разі відмови або не забезпечення надання інформації та послуг державною мовою, треба подати скаргу до Уповноваженого з захисту державної мови.

Згідно з законом, уразі порушення суб’єктом господарювання права громадян обслуговуватись українською, мовний омбудсмен або його представник складає акт та оголошує такому суб’єкту попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів.

За повторне протягом року порушення вимог закону, порушник має заплатити штраф – від 5100 гривень до 6800 гривень.

Читайте також

  • У Кропивницькому розглянули петиції про звільнення та висловлення подяки керівниці управління освіти
  • Взуття, гроші, документи, сумки. Що гублять пасажири у громадському транспорті Кропивницького
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області http://surl.li/evtwt
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

На початок