Бізнес просить уряд продовжити чинні бронювання працівників ще на місяць

Бізнес просить уряд продовжити чинні бронювання працівників ще на місяць

Бізнес просить уряд продовжити чинні бронювання працівників ще на місяць
Уряд. Кабінет міністрів України. Фото: Facebook/Василь Мокан

Члени Європейської бізнес асоціації (EBA) звернулися до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля із проханням подовжити дійсні бронювання працівників ще на місяць. Це допоможе підприємствам здійснити та завершити процедуру бронювання військовозобов'язаних працівників згідно з новим порядком та продовжити повноцінно працювати.

"Територіальні центри комплектування видають повістки заброньованим працівникам із вимогою прибути до них на наступний день після спливу відстрочки. Наприклад, повістка видана на 16 лютого 2023 року, а строк дії відстрочки спливає 15 лютого 2023 року", — йдеться в повідомленні EBA

27 січня 2023 року уряд прийняв постанову щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час №76, якою було затверджено Порядок бронювання військовозобов’язаних.

Але, в EBA зазначають, що відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Мінекономіки України до набрання чинності постанови, є дійсними протягом строку, на який вони надані.

Як Кабмін змінив правила бронювання працівників

  • подаватися на бронювання співробітників можуть не лише державні структури та підприємства, що виробляють товари для ЗСУ або виконують "мобілізаційні завдання" (тобто так чи інакше працюють на підтримку сектору оборони), а й компанії, що отримали статус "критично важливих для економіки"
  • визначено конкретний відсоток працівників, яких можна бронювати – 50% від кількості військовозобовʼязаних, а не 40%, як раніше. Кабмін допускає і більш високий відсоток, але лише "у разі обґрунтованої потреби". Важливе доповнення, якого не було раніше — топ-керівники підприємств чи держструктур підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності
  • зазначено конкретні терміни бронювання – шість місяців. Раніше у постанові містилося менш чітке формулювання "до 6 місяців"
  • підприємства паливно-енергетичного комплексу не підпадають під обмеження кількості заброньованих осіб

Які правила були до цього

3 березня 2022 року Кабінет міністрів ухвалив постанову № 194 "Про деякі питання бронювання військовозобов'язаних в умовах правового режиму воєнного стану. Вона стосується порядку бронювання, однак також вказує на основний критерій — бронювати працівників можуть лише ті організації, які задовольняють потреби Збройних Сил, інших військових формувань, населення. Тобто, постановою не пов'язується процедура бронювання із мобілізаційними завданнями, що значно збільшує коло бізнесу, які можуть скористатись бронюванням.

На початок