Путін не готовий ризикувати, ухвалюючи рішення щодо війни в Україні — ISW

Путін не готовий ризикувати, ухвалюючи рішення щодо війни в Україні — ISW

Путін не готовий ризикувати, ухвалюючи рішення щодо війни в Україні
Президент Росії Володимир Путін та очільник Міноборони РФ Сергій Шойгу, 15 серпня 2022 року, фото: Getty Images

Президент Росії Володимир Путін не готовий ризикувати, ухвалюючи рішення щодо війни РФ в Україні. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

За даними аналітиків, Путін виходив із хибного припущення, що російські війська зможуть змусити Київ капітулювати без значних військових жертв, і розглядав російське вторгнення як обмежений і прийнятний ризик.

“Перехоплені російські військові плани, наприклад, показали, що Кремль очікував, що російські війська захоплять Київ за кілька днів, російські спецслужби, за повідомленнями, очікували, що українська армія зазнає краху, а кремлівські пропагандисти заздалегідь опублікували заздалегідь написану статтю, яка вихваляла "перемогу" Росії 26 лютого 2022 року”, — йдеться в аналітичному звіті.

Аналітики відзначають, що Путін відкинув попередження Центрального банку Росії в лютому 2022 року про вплив війни в Україні на майбутнє російської економіки в умовах жорстких західних санкцій. Це свідчить, що Путін помилково вважав, що Захід не покладе на нього значних витрат через його вторгненням. Провал російського війська у битві за Київ змусив Путіна приймати складні рішення.

“Путін, однак, як і раніше, не бажає віддавати наказ про складні зміни в російській армії і суспільстві, які, ймовірно, необхідні для того, щоб врятувати його війну”, — йдеться в аналітичному звіті.

Путін послідовно ігнорував, відкладав або лише частково виконував кілька ймовірно необхідних прагматичних рішень щодо вторгнення, наголошують аналітики. Він неохоче віддавав наказ про повну мобілізацію після захоплення Сєвєродонецька і Лисичанська в червні-липні 2022 року і кількох невдалих наступальних операцій, які виснажили значну частину регулярних них збройних сил РФ.

“Путін проігнорував неодноразові заклики російської націоналістичної спільноти у травні 2022 року мобілізувати резервістів, оголосити війну Україні, запровадити воєнний стан у Росії та модернізувати систему призову до армії”, — йдеться у звіті.

Ймовірно, Путін боявся викликати антагонізм у російському суспільстві і натомість влітку віддав перевагу вербуванню та використанню відносно неефективних нерегулярних збройних формувань, наголошують аналітики.

Путін також намагався підтримувати вигляд так звваної “обмеженої війни”, щоб відгородити більшу частину російського суспільства від масштабів і витрат російської війни в Україні. А також не робив багато публічних виступів, пов'язаних з військовими діями з початку війни до середини грудня.

“Путін продовжував обирати порівняно менш ризиковані варіанти, навіть коли восени 2022 року зіткнувся з військовими невдачами. Путін почав приймати непопулярні всередині країни і потенційно ризиковані заходи, такі як оголошення часткової мобілізації або розширення воєнного стану, лише після того, як жахлива ситуація на фронті після українських успіхів дала зрозуміти, що Кремлю потрібна додаткова бойова сила”, — зазначається в аналітичному звіті.

Як вважають аналитики, Путін міг би оголосити масштабнішу мобілізацію, ніж 300 000 військовослужбовців, але, ймовірно, побоювався, що і без того непопулярна перспектива мобілізації ще більше зашкодить його привабливості в російському суспільстві.

“Путін, зокрема, покладається на групу цапів-відбувайлів, які публічно ризикують замість нього і беруть на себе провину за російські військові невдачі та непопулярну політику. Путін дозволяє, а іноді і сприяє критиці російських провоєнних блогерів на адресу МО РФ, щоб відвести провину від себе”, — йдеться в аналітичному звіті.

Наприклад, Путін поклав відповідальність на міністра оборони Росії Сергія Шойгу і Міноборони РФ за своє найбільш непопулярне на сьогоднішній день рішення — наказ про часткову мобілізацію. Він доручив Шойгу пояснити положення про мобілізацію в телевізійному інтерв'ю. Путін також неодноразово звинувачував Міністерство оборони Росії у всіх проблемах, пов'язаних з проведенням часткової мобілізації, і навіть публічно докоряв Міноборони і закликав його прислухатися до критики.

Інші ключові висновки ISW щодо війни в Україні:

  • Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що українські чиновники очікують можливих наступальних операцій Росії напередодні річниці вторгнення в Україну 24 лютого, але зазначив, що поблизу Харкова немає російських ударних угруповань.
  • Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що Україна не використовує зброю, надану Заходом, для нанесення ударів по території Росії.
  • Офіційні особи США заявили, що Росія та Іран планують побудувати в Росії завод з виробництва до 6000 безпілотників для бойових дій в Україні. Російське джерело стверджує, що російська збройова компанія "Лобаєв Армс" починає розробляти та виробляти ці безпілотники.
  • Російські війська продовжували наступальні операції в районі Кремінної, а російські провоєнні блогери стверджували, що в останні дні російські війська розпочали нові наступальні операції на північний захід від Сватового.
  • Російські війська продовжували проводити наземні атаки навколо Бахмута. Російські блогери не мають єдиної думки щодо того, чи відходять українські війська з Бахмута, оскільки фінансист ПВК “Вагнера” Євген Пригожин спростував заяви про відхід українських військ. За оцінками ISW, російські війська, швидше за все, не в змозі примусити українських військових відступити з Бахмута.
  • Російські джерела продовжують стверджувати, що українські сили перекидають резерви у напрямку Вугледара.
  • Геолокаційні супутникові знімки показують, що російські війська побудували укріплену базу на Арабатській стрілці в період з 18 жовтня 2022 р. по 21 січня 2023 р.
  • Генеральний штаб ЗСУ, повідомив, що російські війська продовжують ввозити медичний персонал з Росії для лікування поранених військовослужбовців в окупованій Луганській області. Це підтверджує оцінку ISW, що російські війська готуються до нового наступу в Луганській області.
Карта бойових дій від ISW
Фото: з сайту ISW

Читайте також

Санкції проти "Росатому", депутати розглянуть питання звільнення Резнікова. 348 день війни. Онлайн

Генштаб ЗСУ: окупанти наступають на п'яти напрямках, загроза ракетних ударів — висока

Українська авіація завдала 10 ударів по окупантах — Генштаб ЗСУ

На початок