Мобілізація-2023 і вручення повісток: пояснює начальник центру комплектування

Мобілізація-2023 і вручення повісток: пояснює начальник центру комплектування

Військовий квиток в руках військовослужбовця
Військовий квиток. Ілюстративне фото. Джерело: обласний центр комплектування

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Чоловіки призовного віку отримують повістки і мають прийти до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП). Військовозобов'язані, які порушують правила військового обліку притягуються до відповідальності. Про те, як відбувається мобілізація, про ухилення від обов'язку та кого вважають обмежено придатним до служби на брифінгу в Military media center "Особливості проведення мобілізації в сучасних умовах" розповів начальник Печерського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Київ, полковник Сергій Калугін.

Мобілізація та ухилення від неї

Мобілізація в Україні триває весь час, від початку повномасштабного вторгнення. Мобілізують всіх військовозобов’язаних, які за станом здоров’я можуть проходити військову службу.

"У разі, якщо потенційний призовник відмовляється ставити підпис про отримання повістки — то вимоги до нього можуть бути доведені в присутності свідків. Якщо особа, яка підлягає призову, відмовляється виконувати правила військового обліку, то може застосовуватись відповідальність за законом", — сказав начальник Печерського районного ТЦКСП, полковник Сергій Калугін.

Якщо це повістка, для звірки військово-облікових даних — то застосовується адміністративна відповідальність. "Якщо військовозобов’язаний пройшов звірку військово-облікових даних, медичну комісію для призову і уникнув відправки до лав Збройних сил України у військову частину, то в такому разі настає вже кримінальна відповідальність", — прокоментував Калугін.

"Адміністративна відповідальність – це штраф від 510 до 1700 гривень, а кримінальна – це стаття 336 Карного кодексу України "Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період за призовом осіб із числа військовозобов’язаних" і карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років".

Якщо людина має статус тимчасово переміщеної особи, вона має стати на військовий облік з новою адресою, там де проживає в даний час..

Обмежено придатні до мобілізації

Обмежено придатний – це військовозобов’язаний, який не може перебувати і проходити службу на певних посадах. Це не значить, що він виключений з військового обліку і не може обіймати певні посади.

"Коли стан здоров'я не дозволяє, наприклад, виконувати стрибки з парашутом, високі навантаження. Однак бути кухарем або проходити службу на певних командно-штабних посадах він може", — каже Калугін.

Хто не підлягає мобілізації

На законних підставах не можна мобілізувати осіб які мають право на відстрочку від мобілізації відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а саме:

  • Заброньовані на підприємствах, організаціях та установах, особи. Якщо їхні близькі родичі — батько, мати, дружина чи чоловік, мають першу чи другу групу інвалідності, а також неповнолітні діти з інвалідністю та певним переліком хвороб. Також це опікуни осіб, які потребують постійного догляду відповідно до висновку лікарської комісії.
  • Працівники та службовці ЗСУ, поліції України, Нацгвардії України, Державної прикордонної служби, СБУ, студенти денної та дуальної форми навчання.
  • Багатодітні батьки (які мають трьох і більше неповнолітніх дітей). Вони не підлягають призову, але можуть бути призвані за власним бажанням.

Вручення повісток

Відповідно до 65-тої статті Конституції України — захист держави та її територіальної цілісності є почесним обов’язком кожного громадянина України. "Тому всі військовозобов’язані, в принципі, на сьогоднішній день вже мали б з’явитися до своїх територіальних ЦК та СП і надати, по-перше, оновлення своїх облікових даних і пройти військово-лікарські комісії, і в разі визначення ступені їх придатності і відсутності прав на відстрочку, проходити вже службу в лавах ЗСУ", — резюмує Калугін.

І наголосив, законом не заборонено вручати повістки в громадських місцях.

Читайте також: Хто і де може вручити повістку: роз'яснює юристка

"На сьогоднішній день існують нові удосконалені правила військового обліку, які передбачають, що крім ТЦКСП право вручати повістку є у керівників установ та організацій, де працюють військовозобов'язані. Бо на підприємствах також ведеться військовий облік", — додав Калугін.

Читайте також:

Не з'явився до військкомату за повісткою: в Одеській області за ухиляння від призову судитимуть чоловіка

Силоміць до військкомату: що робити, якщо затримують працівники центру комплектування

На початок