Станом на 1 лютого через "Дію" замовили 500 тисяч енергоощадних лампочок — Мінцифра

Станом на 1 лютого через "Дію" замовили 500 тисяч енергоощадних лампочок — Мінцифра

Ексклюзивно
Станом на 1 лютого через "Дію" замовили 500 тисяч енергоощадних лампочок — Мінцифра
. Фото: Суспільне Миколаїв

Станом на 1 лютого через “Дію” замовлено вже 500 тисяч енергоощадних лампочок. Про це Суспільному в ефірі єдиного телемарафону розповів керівник з розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації Мстислав Банік.

“Дією” користуються понад 18,5 млн людей. Один з головних висновків минулого року, який під час війни можна було зробити, що “Дія стала для багатьох єдиним або основним джерелом доставки як послуг, так і документів, навіть новин. І коли таку величезну кількість людей треба покрити можливістю отримати LED-лампи то ясна річ, що треба це робити і давати людям цю послугу”, — розповів Банік.

Він пояснив, що людина подає заявку через “Дію”, обирає, в якому відділенні “Укрпошти” їй зручно отримати лампочку. І через два дні готовність видачі, тобто уже можна приходити. Люди отримують відповідне сповіщення.

“500 тисяч ламп — це, по суті, замовлення за 30-31 січня. Величезна кількість як для початку, зважаючи, що послуга доступна в обласних центрах, а також в Кривому Розі, Краматорську і Покровську”, — сказав Банік.

За словами посадовця, ті, у кого немає дії чи смартфону, можуть одазу прийти до відділення “Укрпошти”.

“І якщо там є вільні лампочки, то можна без попереднього замовлення через “Дію” просто прийти обміняти. Треба взяти з собою 5 лампочок розжарювання і документи, щоб можна було позначити, що цей громадянин уже отримував лампочки, зафіксувати в системі”, — сказав Банік.

Він пояснив, що поступово доставлятимуться лампи від більших міст до менших, райцентрів і сіл.

“Наразі ми маємо в Україні умовно приблизно 35 млн лампочок із загального плану 50 млн. Вони поступово розподіляються за регіонами. Другий момент — кількість мешканців у великих містах дозволяє покрити одразу більшу кількість людей, і таким чином зменшити одразу навантаження на енергосистему”, — сказав Банік.

Але в будь-якому випадку поступово ця послуга стане доступна абсолютно всюди, додав він.

Що відомо про механізм обміну ламп розжарювання на світлодіодні

Здійснити обмін лампочок можуть громадяни України віком від 18 років. При собі їм треба мати паспорт, ідентифікаційний код та справні лампи розжарювання для обміну. Також потрібно буде принести 5 справних ламп розжарювання у відділення Укрпошти та обміняти їх на нові енергоощадні на вибір з цоколем Е27 та Е14.

Обмін може відбуватись у два способи: з попереднім замовленням і без нього.

  • Якщо попередньо зробити замовлення ламп через застосунок “Дія”, то лампи гарантовано будуть очікувати людину у відділеннях “Укрпошти” п’ять робочих днів після отримання підтвердження з мобільного застосунку “Дія”. Якщо прийти без реєстрації, то лампи обміняють лише за їх наявності.
  • При оформленні заявки через застосунок “Дія” треба буде обрати відділення і вказати необхідну інформацію.
  • За деякий час після подачі заявки людині автоматично на телефон надійде повідомлення з мобільного застосунку “Дія” про можливість отримання світлодіодних ламп в обраному відділенні поштового зв’язку АТ “Укрпошта”, отримання ламп здійснюється за номером такої заявки.
  • Якщо людина не забрала замовлення впродовж 5 робочих днів, воно анулюється.
  • При обміні “Укрпошта” фіксуватиме паспортні дані людини, вдруге вона провести обмін не зможе.
  • “Якщо людина не має можливості замовити лампи через застосунок “Дія”, то вона має прийти до відділення “Укрпошти” з паспортом, ідентифікаційним кодом та лампами розжарювання не більше 5 шт. За наявності вільних LED ламп буде здійснено обмін”, — зазначили в “Укрпошті”.

Обмін проводиться виключно на справні лампи розжарювання.

“Якщо людина вдома виявить, що одна чи декілька з отриманих діодних ламп не працюють, то в неї буде можливість замінити їх у відділенні “Укрпошти” на інші діодні лампи. Такий обмін можна здійснити один раз, повертати несправні лампи потрібно в пакуванні від виробника. Без упаковки обмін не здійснюється”, — пояснили у пресслужбі.

Що відомо про урядову програму обміну ламп розжарювання

Уряд затвердив програму для населення по обміну ламп розжарювання на світлодіодні лампи за підтримки ЄС. Про це йдеться в постанові “Про реалізацію експериментального проєкту щодо створення сприятливих умов для забезпечення ефективного споживання електричної енергії населенням”. Її ухвалили на засіданні Кабміну 10 січня 2023 року.

Згідно постанови передбачається, що українці матимуть змогу обміняти п’ять ламп розжарювання на п’ять світлодіодних (LED) ламп двох типів цоколю ламп Е27 та Е14. Фінансування 30 млн LED-ламп відбуватиметься за рахунок коштів ЄС. Програма розпочнеться в кінці січня, масовому запуску буде передувати бета-тестування реєстрації на обмін ламп у застосунку “Дія”. Після його завершення проєкт запуститься в звичайному режимі по всій території Україні.

Проєкт реалізується Міністерством економіки, Міністерством цифрової трансформації та Укрпоштою за підтримки Європейського Союзу. Він впроваджується як один з інструментів енергоефективності, які дозволяли б вистояти під час енергокризи та забезпечити баланс енергоспоживання в пікові години. Відтоді, як РФ почала обстрілювати об’єкти української енергетичної інфраструктури, Україна відчуває брак генерації та розподілення електроенергії. За даними НЕК “Укренерго” 40-60% енергії споживається домогосподарствами. Водночас, за даними Міненерго України, приватні домогосподарства все ще використовують значну кількість ламп розжарювання.

Читайте також

Із 16 січня українці зможуть обміняти старі лампочки на енергоощадні LED-лампи — Шмигаль

Обмін ламп розжарювання на світлодіодні: в "Укрпошті" пояснили, як це зробити

На початок