Історичний центр Одеси в ЮНЕСКО: за якими критеріями обирали та які зміни чекають на місто

Історичний центр Одеси в ЮНЕСКО: за якими критеріями обирали та які зміни чекають на місто

Ексклюзивно
Історичний центр Одеси в ЮНЕСКО: за якими критеріями обирали та які зміни чекають на місто
Одеський оперний театр. Фото: Ізбірком

25 січня у Парижі за прискореною процедурою історичний центр Одеси був визнаний всесвітньою культурною спадщиною ЮНЕСКО. Попри це, процедуру ускладнювали представники РФ, які переконували, що Одеса — це російське місто та має писатись із двома літерами с. Як відбувалась внесення, яка зона увійшла до спадщини та які зобов'язання матиме місто розповіли в "Українському радіо. Одеса".

Як обирали територію історичного центру Одеси до ЮНЕСКО

За словами менеджера робочої групи з питань включення історичного центру Одеси до основного списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Миколи Вікнянського, для внесення у спадщину ЮНЕСКО є сім критеріїв. Історичний центр Одеси вирішували подавати за критеріями №2Об'єкт свідчить про значний взаємовплив людських цінностей протягом певного періоду часу або в певному культурному просторі, в архітектурі або в технологіях, в монументальному мистецтві, в плануванні міст або створенні ландшафтів та №7Об'єкт безпосередньо чи матеріально пов'язаний з подіями або чинними традиціями, з ідеями, віруваннями, з художніми або літературними творами і має виняткову світову важливість. Саме за другим критерієм, територія, яка увійшла до ЮНЕСКО, відображає мультикультуризм, який має свої атрибути в топоніміці та архітектурі.

"Це назви вулиць, це забудовники, які це будували й власники, які це замовляли. Нам потрібно було довести, що саме в тому районі, який намалювався, що тут були італійці, французи, греки, євреї, українці, гагаузи, албанці, всі національності. І ми так напрацювали, що саме ця частина Одеси нам це дуже добре показує, цю мультикультурність", — розповів Микола Вікнянський.

Як стверджує менеджер робочої групи Микола Вікнянський, територія, яка ввійшла до складу ЮНЕСКО поділена на основну та буферну зони. Вони відрізняються рівнем заборони будівництва, консервації, реставрації тощо.

"Відображає мультикультурність": як обирали історичний центр Одеси до ЮНЕСКО
Карта частини історичного центру Одеси, який включили до списку ЮНЕСКО. Червоним позначена сама зона, сірим – буферна. Джерело: Facebook / Петро Обухов

"Основна зона це від моря по Жуковського до Преображенської, по Преображенській направо. Там з Преображенської навколо Соборної площі, на Садову. Потім по Садовій, направо на Торгову. Вниз до моря до порту", — зазначив Микола Вікнянський.

За словами голови одеської обласної та міської організації "Українського товариства охорони пам'яток історії та культури" Наталії Мотирєвої, до ЮНЕСКО внесли третину історичного центру Одеси. Оскільки увесь історичний центр починається з моря, а закінчується на Старопортофранківській.

Як відбувалась процедура внесення історичного центру Одеси до ЮНЕСКО

За словами Миколи Вікнянського, росіяни всіляко намагались перешкоджати процедурі внесення історичного центру до всесвітньої спадщини.

"Вони просто робили концерт у стилі Соловйова та Скабєєвої. Вони намагались спочатку зірвати процедуру. Тому що вони намагались нас прибрати із порядку денного, потім вони намагалися довести, що у нас досьє це не досьє, не наукова праця. Що ми просто Вікіпедію передрукували у наше досьє", — пригадує Микола Вікнянський.

Як зазначає менеджер робочої групи, росіяни казали, що в тексті є граматичні помилки. Вони стверджували, що місто Одеса має писатись з двома літерами с. Вони також казали про те, що "Одеса — це велике російське місто з великою російською культурою. Тому ніколи не дамо йому потрапити до списку всесвітньої спадщини".

Що дає Одесі включення до ЮНЕСКО

Як зазначає Микола Вікнянський, ЮНЕСКО надає об'єктам, які туди потрапили, захист. У випадку, якщо російська ракета пошкодить чи влучить на територію, то варто очікувати міжнародні суди.

"Москалі завжди намагаються нам довести, що вони є культурною нацією і вони не руйнують об'єкти всесвітньої спадщини. Після того як ми потрапили в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, ми будемо вимагати аби наше місто не було зруйноване москалями, щоб їх ракети сюди не літали. Якщо вони це все ж таки зроблять, то це ще один привід показати всьому світу, що ми воюємо з варварами", — зазначив Микола Вікнянський.

Які зміни відбудуться в історичному центрі Одеси після включення до ЮНЕСКО

На об'єктах, які потрапили до історичної спадщини не можна буде встановлювати кондиціонери, ставити вагонку на балконах та робити прибудову. Проте за словами Наталії Мотирєвої, такі обмеження діяли ще до внесення історичного центру до спадщини.

"Досі в нас в Україні прийнято рішення, що з усіх пам'яток історії та культури знімати кондиціонери. Це не новина для нас. І всі пам'ятки, всі дві тисячі пам'яток, що ми маємо на Одещині, всі вони охороняються Україною", — розповіла голова "Українського товариства охорони пам'яток історії та культури".

Як зазначив Микола Вікнянський, до Одеси має приїхати моніторингова місія, яка розроблятиме план дій. У ньому повинно бути зазначено, що у місті потрібно зберегти, зробити, консервувати, реставрувати та де потрібно прибрати кондиціонери. Як стверджує Вікнянський, він давно мріє про те, аби з морського вокзалу в Одесі прибрали готель "Одеса".

"Потьомкінські сходи не мають такого навантаження як сходи. По-перше, це міст, який був поставлений під кутом, тому що це конструкція моста. По-друге, це єднання нижнього та верхнього міста. У нас внизу порт, там немає міста, що там робити. Основна ідея сходів, це краса, яка має бути відкрита людині, яка приїжджає в Одесу з моря. І саме цей готель закриває ці сходи", — пояснив Микола Вікнянський.

Читайте також

  • Історичний центр Одеси включили до списку ЮНЕСКО
  • РФ перешкоджала внесенню центра Одеси до ЮНЕСКО: як відбувалось засідання сесії
  • Внесення центру Одеси до спадщини ЮНЕСКО: які зміни чекатимуть на місто

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок