Комунальні послуги: чи підвищать тарифи та як має відбуватися списання боргів — пояснює експерт

Комунальні послуги: чи підвищать тарифи та як має відбуватися списання боргів — пояснює експерт

Гроші лежать на квитанціях на оплату комунальних послуг у Києві, 27 вересня 2022 р.
Гроші та квитанції на оплату комунальних послуг. Ілюстративне фото. Фото: УНІАН

Після завершення опалювального сезону 2022-2023 уряд може переглянути тарифи на комунальні послуги в Україні. Про це в ефірі телемарафону сказав голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський. Водночас у Верховній раді зареєстровано законопроєкт, який передбачає списання та реструктуризацію боргів за комунальні послуги для українців, чиє житло розташоване на території бойових дій.

Які саме тарифи будуть переглядатися, як вплине підвищення на споживачів та бізнес та про проєкт закону щодо списання боргів — Українському радіо розповів експерт, засновник Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Тарифи на електроенергію для бізнесу і населення

Зараз уряд разом із нами, разом з Міністерством енергетики шукає оптимальний шлях для того, щоби розробити програму, згідно з якою після закінчення опалювального сезону можна буде повернутися до питання підвищення тарифів, заявив в ефірі телемарафону голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) Костянтин Ущаповський

"До закінчення опалювального сезону тарифи переглядатись не будуть", — запевнив він.

За словами Попенка, наразі незрозуміло: тарифи піднімуть одразу після опалювального сезону чи після війни, але про підвищення тарифів першою чергою має попередити уряд.

"Питання вартості електроенергії для бізнесу піднімали ще 1 жовтня 2022 року постачальники електроенергії, бо їм потрібно ремонтувати базу, не вистачає коштів на зарплату. Тоді ішлось про підняття на 1 гривню, бо зараз верхня межа не вище 5 гривень. Тому мова, швидше за все, йде про підняття тарифів на електроенергію для бізнесу і, можливо, – для населення", – припускає Попенко.

Якщо збільшать тарифи на електроенергію для бізнесу, то це автоматично потягне і зростання вартості послуг компаній, собівартості послуг бізнесу, бо всі торговельні центри, виробничі потужності прив’язані до електроенергії.

"Будь-яке подорожчання вартості (електроенергії) потягне за собою інфляцію, зростання вартості послуг, товарів", – пояснив експерт.

Мораторій на підвищення не суперечить підняттю тарифів

У липні минулого року Верховна рада підтримала закон, який передбачає заборону на підвищення тарифів. Проте в цьому документі описані лише чотири тарифи, які не будуть підніматися: на теплопостачання і гарячу воду, на газ і на газопостачання.

"Усі інші тарифи не прописані й регулювання вартості тарифів на електроенергію для побутового використання відбувається за рішеннями НКРЕКП. Якщо говорити про теплопостачання, то більшість тарифів регулюється рішенням органів місцевого самоврядування. Тому в цьому випадку немає порушення", — додає Попенко.

Щодо тарифів для бізнесу, зазначає Попенко, немає впливу цього закону. Вплив на ринкові тарифи має тільки НКРЕКП.

Підняття тарифів вплине на вартість комунальних послуг

Будь-яке підняття тарифів призведе до того, що зросте заборгованість за житлово-комунальні послуги на всіх рівнях, вважає Попенко. Це може призвести до зниження якості комунальних послуг: "Наприклад, при вивезенні твердих побутових відходів кількість автівок, які виїжджають на маршрут, зменшуватиметься. Відповідно скоротиться і число рейсів цих автівок".

Також підняття тарифів під час війни, на думку експерта, не розв'яжуть проблеми оплати праці комунальників.

"Ще жодна країна світу не відновила стан житлово-комунального господарства за рахунок підняття тарифів. Тому проблему оплати праці енергетикам можна розв’язати за рахунок залучення дешевих кредитних ресурсів. Для енергетичної компанії під гарантії держави – це нормальний і дієвий засіб", – зазначив Попенко.

Проєкт закону про списання боргів

Проєкт цього закону (№8367— ред.), на думку Олега Попенка недоопрацьований.

"У кого списувати борги: в тих, чиє житло зруйноване повністю, або пошкоджене? Чи списувати навіть тим, у кого ціле житло? Списувати борги тим, хто проживає в Бахмуті, Костянтинівці, Краматорську чи Харкові? Тому потрібно не просто визначити зону бойових дій, а й ступінь пошкодження майна. Це ще не деталізовано", – пояснює експерт.

На думку Попенка, закон має бути прописаний так, щоб не виникало ризиків, коли людині із величезним боргом за житло, який виник до повномасштабної війни, не списали ці борги зараз.

Читайте також:

Людина-епоха: хто такий поет Дмитро Павличко

"У Росії мене закриють": політична біженка з РФ про утиски в Москві, життя в Одесі, держзраду та погрози батькам

"Борис Джонсон" у Луцьку: переселенець із Донеччини відкрив тематичний паб

На початок