Кораблі з українським зерном "застрягли" у Туреччині: в чому причина

Кораблі з українським зерном "застрягли" у Туреччині: в чому причина

Кораблі з українським зерном "застрягли" у Туреччині: в чому причина
. Контейнери із зерном в чорноморському порту Одеси, 19 серпня 2022 року, фото: AP

В Мінінфраструктури України заявили, що через цілеспрямований саботаж російською стороною інспекцій суден в Босфорі світ щомісяця недоотримує мільйони тонн продовольства. Турецький журналіст з посиланням на джерела в ООН повідомив Суспільному, що Росія непричетна до затримки кораблів з українським зерном.

"Мої джерела в ООН кажуть, що російська сторона не є причиною затримок. Затримки — результат поганих погодних умов останніх тижнів", — сказав кореспондент турецького телеканалу TRT Алі Мустафа у коментарі Суспільному.

За даними Мінінфраструктури, з 1 серпня 2022 року з портів Великої Одеси ("Одеса", "Чорноморськ" та "Південний") до 40 країн світу було експортовано 17,8 млн тонн української агропродукції. Всього з початку роботи "Зернової ініціативи" три порти відправили 659 суден з продовольством до країн Африки, Азії та Європи, а і прийняли 643 нових під завантаження агропродукцією.

За умови повноцінного функціонування коридору обсяги українського експорту на світові ринки мали становити 25-29 млн тонн. Але, з жовтня українські порти змушені працювати на половину своєї потужності через "цілеспрямований саботаж російською стороною інспекцій суден в Босфорі, що призводить до стабільно великої черги з понад 100 суден".

"Станом на 18 січня в Босфорі на інспекцію СКЦ очікує 121 судно (28 – з агропродукцією на борту, 93 – судна, які йдуть до портів під завантаження). Середній час очікування – від 2 до 5 тижнів, що також призводить до мільйонних збитків вантажовласників", — зазначили у Мінінфраструктури.

За даними міністерства, в листопаді порти експортували на 47% менше агропродукції, ніж в жовтні, коли ці проблеми починались. Якщо в жовтні було недоекспортованно майже 2 млн тонн агропродукції, то в листопаді та грудні це вже по 3 млн тонн на місяць. Така тенденція зберігається також у січні.

25 січня віцепрем'єр із відновлення - міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков в коментарі "Інтерфакс-Україна" повідомив, що Росія продовжує саботувати нормальну роботу "зернового коридору", у зв'язку з чим Україна закликає ООН і Туреччину виконати функції гарантів у рамках підписаної в липні минулого року "зернової ініціативи" та вирішити проблему затримки оформлення суден із агропродукцією у Босфорі

На початок