"Мріяв повернутись в український Крим": у Києві вшанували пам’ять Геннадія Афанасьєва та презентували його книгу

"Мріяв повернутись в український Крим": у Києві вшанували пам’ять Геннадія Афанасьєва та презентували його книгу

"Мріяв повернутись в український Крим": у Києві вшанували пам’ять Геннадія Афанасьєва та презентували його книгу
Фото: Ганна Железняк / Суспільне

27 січня в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану відзначили день пам’яті Геннадія Афанасьєва — кримчанина та громадського активіста, колишнього політв’язня Кремля, який загинув, захищаючи Україну.

Про це з місця подій повідомляє кореспондентка Суспільного Анна Железняк.

Учасники заходу разом із друзями родини Афанасьєвих і представниками громадської ініціативи "Крим SOS" згадували історії з життя Афанасьєва, а також правозахисну діяльність активіста.

На зустрічі відбулися читання книжки Геннадія Афанасьєва "Піднятися після падіння". В її основі — спогади про перебування у російській в’язниці, опубліковані у 2016–2018 роках інтернет-виданням "Крим. Реалії".

Герой України Володимир Жемчугов розповів, що Мінкульт надрукував книгу Афанасьєва ще у 2018 році.

"Але тоді була запекла інформаційна війна, міністерство друкувало по 3-4 книжки на тиждень, і ми просто фізично не встигали зробити презентації всіх авторів. Ми розповсюджували ці книги по країні, прифронтових територіях. На жаль, 18 грудня 2022 року загинув Геннадій Афанасьєв при звільненні Білогорівки на моїй рідній Луганщині, і вчора було 40 діб, як ми його згадували на кладовищі. Тому сьогодні ми вирішили все-таки провести презентацію цієї книги, і розповісти про неї, провести у форматі читання уривків з цієї книги", — зазначив чоловік.

У Києві вшанували пам’ять Афанасьєва
У Києві вшанували пам’ять Афанасьєва. Фото: Ганна Железняк / Суспільне

За його словами, у книзі Афанасьєв розповів, що спонукало активіста почати боротьбу за звільнення Криму та незалежність.

"У 2014 році він вів таку патріотичну, мирну боротьбу, виступаючи на акціях протесту. Це не були якісь військові операції, партизанський рух — це була просто висловлювання його патріотичних поглядів, боротьба з росіянами в їхній пропаганді при захопленні Криму у 2014 році", — зазначив Жемчугов.

Також Афанасьєв розповів про російський полон, ув’язнення і про те, як, опинившись сам на сам із ворогом, знаходив у собі сили продовжувати боротьбу.

"Меседж, який простежується — страх може бути у кожної людини. Але боягузство — це трохи інше", — наголосив Володимир Жемчугов.

Дружина загиблого бійця Людмила Афанасьєва зазначила, що вони познайомились, коли чоловік вже написав книгу.

У Києві вшанували пам’ять Афанасьєва
Людмила Афанасьєва. Фото: Ганна Железняк / Суспільне

"Те, що він мені розповідав про книгу — це був певний момент його реабілітації. Він дуже боляче переживав події, і він не міг із кимось про це поговорити, бо в нього була дуже підірвана в принципі до всіх людей. І тому він на пропозицію "Крим. Реалії" почав писати короткі статті, і з часом це переросло в книгу", — розповіла вона.

Як зауважила Людмила Афанасьєва, вона хотіла б, щоб її чоловіка запам’ятали сильним.

"Той дух, який був у нього, я не зустрічала більше ні в кому з людей, яких я знаю", — пояснила жінка.

За її словами, за той період, який минув від моменту звільнення Афанасьєва з полону до початку повномасштабного вторгнення Росії, він став спокійнішим та терпимішим.

"Особливо до людей. Тому що він кожну подію, кожну помилку, кожну якусь несправедливість переживав дуже гостро, і це кожного разу був його особистий біль. З часом він почав більше й більше приймати людей з їхніми недоліками — такими, як вони є. І, мабуть, він все ж таки усвідомив, що, можливо, світ він і не змінить, але точно зробить все можливе для цього", — наголосила Людмила Афанасьєва.

Вона розповіла, що Афанасьєв мріяв повернутись додому — в український Крим.

"У нього були не надто глобальні мрії останнім часом, як, мабуть, у більшості військових. Він мріяв про багато людей, про велику сім’ю, подорожі. Ми хотіли поїхати в різні куточки світу разом. Глобально, в першу чергу — це український Крим. Мабуть, з великих мрій це була його найбільша", — зазначила жінка.

Що відомо про переслідування Афанасьєва

Геннадій Афанасьєв народився 8 листопада 1990 року у Сімферополі. Після окупації Криму Росією він став одним із фігурантів справи так званої "групи Сенцова", в межах якої російські окупаційні сили переслідували кримчан, що виступали проти анексії півострова.

Російські окупанти затримали Геннадія Афанасьєва 9 травня 2014 року. Він провів у російських катівнях 767 днів. Понад рік Афанасьєв просидів у Лефортівський в’язниці в Москві, звідки був етапований у в’язницю в Республіці Комі.

14 червня Афанасьєв був помилуваний президентом РФ Володимиром Путіним. Його та ще одного політв’язня Юрія Солошенка обміняли на журналістів Олену Глищинську та Віталія Діденка.

Після початку російського вторгнення в Україну Афанасьєв долучився до лав територіальної оборони Києва. 18 грудня він загинув у боях біля с. Золотарівка на Луганщині. 30 грудня у Михайлівському золотоверхому соборі у Києві відбулася церемонія прощання із Геннадієм.

Читайте також

"Всередині був залізний стрижень": видавець — про автобіографічну книжку загиблого на фронті Геннадія Афанасьєва

Він хотів довести українцям, що його звільнення не було марним – Сергій Мокренюк про Геннадія Афанасьєва

На початок