На тлі війни в Україні Пригожин і Гіркін конкурують за політичний вплив у РФ — ISW

На тлі війни в Україні Пригожин і Гіркін конкурують за політичний вплив у РФ — ISW

Засновник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин,
Засновник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин, фото: AP

Нещодавня сутичка між фінансистом групи “Вагнера” Євгеном Пригожиним і колишнім російським офіцером Ігорем Гіркіним викриває нову сферу конкуренції між російськими націоналістичними групами за політичний вплив у Росії. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

25 січня Гіркін звинуватив Пригожина в тому, що той навмисно неправильно витлумачив його критику політичних цілей Пригожина та використання інформаційного простору для нападу на сили “Вагнера”, що воюють в Україні. Гіркін стверджував, що інтерв'ю пов'язаного з ПВК "Вагнер" видання RiaFan з неназваним командиром "Вагнера", який звинуватив Гіркіна у залишенні позицій на Донбасі в 2014 році, було спробою анонімної дискредитації. Гіркін також звинуватив Пригожина в тому, що він продовжує використовувати сили "Вагнера" для підтримки операцій у Сирії та африканських країнах замість того, щоб направляти своїх найманців для перемоги у війні в Україні.

Пригожин відповів, що не має політичних амбіцій. Він заявив, що його команда намагалася підкупити Гіркіна, щоб змусити його замовкнути через критику на адресу групи "Вагнера", яка могла призвести до ув'язнення його бійців за незаконну найманську діяльність.

“Пригожин також намагався перебільшити свій авторитет, стверджуючи, що не може вивести ПВК "Вагнер" з Африки, оскільки "дав обіцянку кільком президентам", що "буде їх захищати", стверджував, що "Вагнер" "де-факто" виграв війну в Сирії, і зазначив, що ПВК "Вагнер" вигнали з Донбасу в 2015 році”, — йдеться в аналітичному звіті.

Пригожин також повторив, що він заснував, контролює і спонсорує "Вагнера". Він “саркастично запросив Гіркіна приєднатися до одного зі штурмових підрозділів "Вагнера" в окупованій Луганській області”. На це Гіркін відповів, що зробить це, якщо Пригожин “надішле йому серйозне запрошення”. Пригожин у відповідь заявив, що ПВК "Вагнер" не розсилає запрошень. За його словами, Гіркін не буде ефективним на передовій, тому що він зацікавлений лише у власній кар'єрі та отриманні матеріальної вигоди.

“Пригожин і Гіркін — обидва критики ведення війни президентом Росії Володимиром Путіним — ймовірно, змагаються за вплив і покровительство серед провоєнних політиків, розчарованих ходом війни”, — йдеться в аналітичному звіті.

За оцінками ISW, російські націоналісти розколоті на три окремі групи, які переслідують різні цілі, односторонньо критикуючи при цьому Міністерство оборони (МО) Росії. Це російські ветерани або довірені особи, націоналісти з власними приватними силами, а також російські провоєнні блогери та військові кореспонденти. Гіркін представляє ветеранську фракцію завдяки своїм зв'язкам з ветеранськими організаціями, такими як Всеросійське офіцерське зібрання, в той час як Пригожин є самопроголошеним націоналістом з доступом до паралельної військової структури.

Інші ключові висновки ISW щодо війни в Україні:

  • Російські війська 26 січня завдали чергової масованої серії ракетних ударів та ударів з безпілотників по Україні.
  • Президент Росії Владімір Путін продовжив свою кампанію проти критичних та опозиційних голосів, придушивши кілька великих опозиційних ЗМІ.
  • Міністерство фінансів США оголосило про нові санкції, спрямовані на глобальну мережу підтримки групи "Вагнера", ймовірно, у відповідь на нові зусилля групи "Вагнера" з активізації своєї діяльності за межами України.
  • Російські джерела стверджують, що українські війська відновили контрнаступальні операції під Кремінною.
  • Російські війська продовжили наземні атаки навколо Бахмута, на західних околицях Донецька та в районі Вугледара.
  • Українські офіційні особи повідомили, що російські війська в Запорізькій області не проводять наступальних операцій у масштабах, необхідних для повномасштабного наступу.
  • Російські провоєнні блогери стверджували, що російські війська продовжують проводити обмежені та локальні наземні атаки в Запорізькій області.
  • Група “Вагнера”, ймовірно, зазнала значних втрат у виснажливих наступальних операціях на сході України за останні кілька місяців.
  • За наявною інформацією, російські окупаційні чиновники продовжують "націоналізувати" майно та закривати культові споруди українських євангельських християн-баптистів в окупованій Запорізькій області, намагаючись встановити пов'язану з Кремлем Православну церкву Московського патріархату в якості домінуючої віри в регіоні.
Карта бойових дій війни в Україні ISW
Фото: з сайту ISW

Читайте також

Україна отримає вдосконалену версію танків Abrams, США визнали "Вагнер" злочинною організацією. 338 день війни. Онлайн

Генштаб попередив про високу небезпеку авіаційних і ракетних ударів по всій Україні

Українська авіація завдала 9 ударів — Генштаб ЗСУ

На початок