У ПАРЄ ухвалили резолюцію щодо правових аспектів в агресії РФ в Україні

У ПАРЄ ухвалили резолюцію щодо правових аспектів в агресії РФ в Україні

ПАРЄ ухвалило резолюцію по Україні
Фото: twitter/ President of Ireland

У Страсбурзі в рамках зимової пленарної сесії Парламентської асамблеї Ради Європи пройшли термінові дебати щодо правових та правозахисних аспектів війни в Україні. За підсумком дебатів за терміновою процедурою ухвалили резолюцію "Правові аспекти та аспект прав людини в агресії РФ проти України". Текст резолюції оприлюднений на сайті ПАРЄ.

Це найбільший документ сесії. За нього віддали 100 голосів.

Зокрема, у ПАРЄ закликають держав-членів та держав-спостерігачів Ради Європи створити спеціальний міжнародний кримінальний трибунал щодо злочину агресії проти України. Він має бути схвалений і підтриманий якомога більшою кількістю держав та міжнародних організацій, зокрема Генеральною Асамблеєю ООН, йдеться у документі.

На дебатах виступила голова Центру громадянських свобод і лауреатка Нобелівської премії миру Олександри Матвійчук. Основою для дебатів став звіт швейцарського депутата Дам'єна Котьєра.

"Українська правова система перевантажена надзвичайною кількістю воєнних злочинів. Але Міжнародний кримінальний суд обмежує своє розслідування лише кількома вибраними справами та не має юрисдикції щодо злочину агресії з точки зору російської агресії проти України", — зазначила Матвійчук.

За її словами, країни-члени Ради Європи мають допомогти правовій системі України зробити її здатною ефективно розслідувати та притягувати до відповідальності воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид.

"Ми повинні впровадити міжнародний елемент у рівень національного розслідування та національного правосуддя, щоб створити гібридний механізм. Коли національні слідчі працюють разом з міжнародними слідчими, національні судді працюють разом із міжнародними суддями", — пояснила Матвійчук.

Парламентська Асамблея Ради Європи має заявити про необхідність збільшення технічної підтримки та фінансування задля посилення потенціалу перевантажених правоохоронних органів та судової системи України, додала правозахисниця. Щоб у співпраці з міжнародними партнерами та громадянським суспільством розслідувати численні міжнародні злочини та забезпечити справедливість для кожного. Щоб досягти справедливості, цьому має сприяти Міжнародний кримінальний суд та європейські країни, національні суди, які здатні розглядати багато справ відповідно до універсальних юрисдикцій, зазначила Матвійчук.

Правосуддя, за її словами, має бути незалежним від величини влади режиму Путіна.

"Ми не можемо чекати", — сказала Матвійчук.

Представниця Ісландії Торхільдур Сунна Аеварсдоттір заявила, що

у випадку загарбницької війни Росії проти України існує не лише безкарність за воєнні злочини, а й "жахлива практика нагородження російських солдатів за воєнні злочини медалями та підвищеннями".

"Ми повинні судити Путіна та його поплічників за злочин агресії. Ми повинні створити спеціальний трибунал щодо злочину агресії, щоб притягнути їх до відповідальності. Щоб покласти край воєнним злочинам, ми повинні покласти край безкарності воєнних злочинів, щоб припинити війни", — заявила представниця Ірландії.

Як заявив представник Естонії Ерік-Нільс Кросс, існує традиція російських імперських агресивних війн проти своїх сусідів, яка сягає щонайменше 1918 року.

"Ці війни мають дещо спільне. По-перше, вони порушили міжнародне право, оскільки планувальники, ініціатори та винуватці цих війн ніколи не були судимі та не засуджені. Ніколи не було Нюрнбергу для російських агресивних воєн. Тому жертви цієї агресії ніколи не побачили справедливості. Нам потрібно реформувати систему МКС і статут правил, щоб такий суд існував у майбутньому. І ми особливо вітаємо рекомендацію негайно створити спеціальний трибунал", — сказав він.

Раніше на засіданні ПАРЄ проголосували за резолюцію "Сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом", у якій визнали, що Росія веде агресивну війну проти України з лютого 2014 року. Також ухвалили резолюції "Вплив збройних конфліктів на навколишнє середовище" і "Саміт Ради Європи у Рейк’явіку: Об'єднані довкола цінностей перед надзвичайними викликами".

Сесія ПАРЄ триває з 23 по 27 січня.

Що відомо про інші резолюції ПАРЄ щодо війни в Україні

13 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію про визнання російського режиму терористичним.

Найважливіші моменти документа:

  • В резолюції зазначається, що російський режим — є терористичним.
  • Вперше в історії Рада Європи заявила, що потрібно дати зброю. Йдеться про системи ППО для захисту цивільного населення.
  • Перебування Росії у Радбезі ООН — не є легальним, немає юридичних підстав, чому РФ там є в організації.
  • Якнайскоріше створення міжнародного трибуналу.

Читайте також

Нічна атака "Шахедами", Пентагон почне тренування ЗСУ на танках Abrams. 337 день війни. Онлайн

На початок