У Дніпрі збирають підписи за встановлення пам'ятника Лесі Українці замість Пушкіна

У Дніпрі збирають підписи за встановлення пам'ятника Лесі Українці замість Пушкіна

У Дніпрі збирають підписи за встановлення пам'ятника Лесі Українці замість Пушкіна
Колаж: Суспільне Дніпро

У Дніпрі збирають підписи за встановлення пам'ятника Лесі Українці замість Пушкіна на колишньому проспекті Пушкіна. Відповідну електронну петицію зареєстрували керівник обласна організації Національної спілки письменників України Фідель Сухоніс та голова міського об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка Сергій Тютюнник.

За його словами, 2022 року в Дніпрі з’явився проспект Лесі Українки. З часів СРСР радянського ім'я письменниці мала лише маленька вулиця в Амур-Нижньодніпровському районі, між тим сама українська діячка бувала в Катеринославі (тепер Дніпрі).

"За спогадами матері письменниці Олени Пчілки, Леся Українка ще дівчинкою разом з сестрами і братами побувала з ініціативи матері у нас на Кодацькому порозі Дніпра. Крім того, останні слова вмираючої Лесі були адресовані до Лоцманської Кам’янки, у Катеринослав... Тим часом тут її сестра далекого 1918 року видала окремими виданнями цінні твори Лесі", – написав Тютюнник. Він також нагадав, що родина Косачів, з якої походить Леся Українка, мала з краєм тривкі зв’язки. У Катеринославі в 1910-1921 роках жила молодша Лесина сестра Ольга Косач-Кривинюк, яка працювала патронажним лікарем у Лоцманській Кам’янці та опікувалася знедоленими дітьми. Петиція має набрати 3 тисячі голосів, аби її розглянула місцева влада.

Що відомо

  • У Дніпрі розпочався демонтаж пам'ятників пов'язаних з історією та культурою РФ чи СРСР. Зокрема, 16 грудня у місті демонтували пам'ятники Володі Дубініну та Пушкіну.
  • Міськрада вирішила, що пам'ятники Пушкіну, Ломоносову, Горькому та іншим діячам, що пов'язані з РФ та СРСР, перенесуть на територію комунального підприємства «Зооконтроль».
  • Основний етап декомунізації в місті відбувся у 2016 році. Тоді з обліку було знято і демонтовано 88 об’єктів: пам’ятні знаки, меморіальні дошки тощо.
  • Міська рада Дніпра направила список із 85 об’єктів, пов’язаних із радянським минулим, до управління культури, туризму, національностей і релігій ОВА. Їх можуть позбавити статусу пам’ятки.
  • 16 грудня 2022 року у місті демонтували пам'ятники Володі Дубініну та Олександру Пушкіну. Раніше проспект, де він стояв, перейменували на Лесі Українки.
  • 2019 року в Дніпрі встановили перший пам’ятник українській письменниці й громадській діячці Лесі Українці. Він у віддаленому районі міста, на території школи №129 житлового масиву Придніпровський. Робота скульптора з Тернополя Дмитра Малярчука. Леся Українка показана в незвичному, "неканонічному" образі.

Читайте також

Дніпряни зможуть визначити подальшу долю демонтованих пам`ятників Пушкіну, Горькому та Ломоносову

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок