Логістика та курс валют: аграрій пояснив причини зростання цін на фрукти

Логістика та курс валют: аграрій пояснив причини зростання цін на фрукти

Логістика та курс валют: аграрій пояснив причини зростання цін на фрукти
Продукти на одеському "Привозі". 9 січня 2023 рік. Фото: Суспільне Одеса

В Україні спостерігається зростання цін на більшість фруктів, що обумовлено ускладненням логістичних маршрутів та послабленням курсу гривні.

Про це в ефірі телемарафону на Суспільному розповів голова української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник.

"Окрім того, що здорожчала логістика на 200-250%, вона ще й суттєво ускладнилася. Якщо ми вже говоримо про банани, на які, в тому числі, так суттєво зросли ціни, то, як і на все інше, крім яблук, вони виросли, тому що: перше — це імпорт, прив'язаний до курсу валют: гривня знецінилася в порівнянні з січнем минулого року. Друге — сухопутна логістика зросла на 200-250%, наприклад, вантажні автомобілі", — розповів посадовець.

Експерт зазначив, що через війну вантажі в Україну долають значну частину шляху не морем, а суходолом.

"Якщо раніше ті ж банани морем йшли до порту до Одеси, то тепер до портів Нідерландів, наприклад, Роттердам, а звідти вже їде в Україну автомобільним шляхом. Тобто це суттєво складніше, довше і дорожче. Трохи працює порт Констанца в Румунії, але від цього набагато легше не стає. Все одно це додаткові рухи, які обчислюються грошима", — пояснив Баштанник.

За його словами, така сама ситуація спостерігається й у випадку цитрусових та винограду. Водночас ціни на яблука залишаються стабільними або знижуються.

"Якщо коротко — все подорожчало майже вдвічі через курс гривні й логістику. Крім яблук — бо це вітчизняне виробництво. Україна по яблуках останні 3-4 роки має перевиробництво. Для того, щоб його хоч якось пом’якшити, українські виробники, особливо ті, які володіють "правильними" сортами, що підходять для експорту, сортувальними лініями, камерами зберігання у регульованому газовому середовищі, які до року дозволяють зберігати — активно останні 5-7 років нарощували канали продажу на експорт", — зауважив Тарас Баштанник.

При цьому яблука експортувались зазвичай за межі Європейського Союзу.

"Ці канали не були в ЄС, тому що в ЄС свого яблука більш ніж достатньо. Це і Польща, і Італія, і Франція, і Молдова навіть та інші країни. Основні канали збуту — це були країни Близького Сходу такі, як Саудівська Аравія та ОАЕ Південно-Східна Азія — Сингапур, Гонконг, Малайзія, Індонезія. Всі ці ринки Україна активно опановувала", — розповів експерт.

Однак через порушення морської логістики експорт яблук суттєво знизився, через що внутрішній ринок перенасичений ними.

"З України не відправиш, а транзит через Стамбул чи Констанцу в Румунії — це досить важко, дорого і не надто конкуренто виходить, тому з експортом яблука — проблема. І це все тисне на те, що ціни на яблука не ростуть, а ще й падають", — підсумував Тарас Баштанник.

Читайте також

Країни НАТО нададуть Україні військову допомогу, союзники збираються на зустріч "Рамштайн". 331 день війни. Онлайн

На початок