Денис Кірєєв, якого вбили у березні 2022 року, попередив голову воєнної розвідки Кирила Буданова про наміри Росії розпочати повномасштабну війну, а також наступ на Київ. Про це йдеться у статті-розслідуванні американського видання The Wall Street Journal.
У статті написано, що Кірєєва застрелили працівники Служби безпеки за шпигунство на користь Росії. Однак WSJ наводить слова голови розвідки Кирила Буданова про те, що Кірєєв передав важливу інформацію від своїх російських контактів, яка допомогла захистити Київ на початку вторгнення у 2022 році.
"Якби не пан Кірєєв, швидше за все, Київ був би взятий", – сказав генерал і очільник ГУР Кирило Буданов.
Журналісти дослідили фінансові звіти та документи розвідки, а також поспілкувалися з американськими та українськими посадовцями, нинішніми та колишніми представниками розвідувальних служб України, родиною, друзями, охоронцями й бізнес-партнерами.
Кірєєв мав зв'язки у російському й українському бізнесі та фінансовій сфері. За даними WSJ, у 2021 році ці зв'язки привернули увагу голови розвідки Міноборони. Коли Росія почала стягувати війська на кордон з Україною, Буданов запропонував Кірєєву співпрацю.
"У нього було необхідне коло знайомств. Через нього проводилися фінансові операції. Тому він спілкувався з усіма, включно з дуже впливовими людьми", — сказав журналістам Буданов.
Як пише WSJ, Кірєєв погодився співпрацювати. Силовики відвозили його до Харкова, а звідти він разом з ще одним розвідником потрапляв до Росії. За словами джерел у розвідці, через кілька днів Кірєєв повертався та звітував перед Будановим.
Восени 2021 року розвідка США почала попереджати про можливий напад Росії на Україну. Кірєєв дізнався зі своїх джерел, що Кремль готується до вторгнення, і повідомив про це Буданова. А вже 23 лютого голова розвідки отримав від Кірєєва свіжі дані – президент Росії Володимир Путін зранку віддав наказ про вторгнення.
За словами Буданова, Кірєєв також знав про основну місце атаки. О 8 ранку 24 лютого 2022 року російські вертольоти висадили десант в аеропорту «Антонова», що на північ від Києва. Кремль планував захопити аеропорт, щоб перекидати через нього війська та техніку для штурму столиці.
Буданов зазначив, що підказка Кірєєва дала Україні дорогоцінні кілька годин на те, що перекинути війська для протидії російському нападу. Також ця підказка дозволила українським військовим розпочати бій з росіянами та зруйнувати аеродром і зробити його непридатним для використання.
Що відомо про вбивство Дениса Кірєєва
6 березня Головне управління розвідки Міноборони повідомило, що член української делегації на переговорах України та Росії Денис Кірєєв був співробітником ГУР Міноборони і загинув "захищаючи Україну" під час виконання спецоперації.
“Зазначається, що під час виконання спеціальних завдань загинули три розвідники — співробітники Головного управління розвідки Міністерства оборони України: Доля Олексій Іванович, Чибінєєв Валерій Вікторович, Кірєєв Денис Борисович”.
До цього ЗМІ повідомляли, що нібито працівники Служби безпеки при затриманні убили Кірєєва. За даними "Української правди", СБУ має дані державної зради Кірєєва, зокрема телефонні переговори.
"Він був агентом. Самі знаєте за що вбивають агентів", — зазначило джерело УП у силовому блоці.
Як саме Кірєєв потрапив на переговори в Гомелі разом з українською делегацією наразі невідомо. В Офісі президента не представляли Кірєєва, як учасника переговорів. Його ім'я не було у списку, оприлюдненому пресслужбою, проте на фото та відео його видно за столом поряд із українськими представниками.
Згодом радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк розповів, що Кірєєв був консультантом, а не офіційним членом української делегації під час перших перемовин з росіянами у Гомелі. А його смерть не пов'язана із роботою делегації.
"Він мав відношення до нашого ГУР МО, а отже, виконував якесь своє окреме завдання, не пов'язане з роботою переговорної групи. До переговорного процесу це точно не має стосунку. ГУР сам сказав, що він виконував спеціальне завдання", — сказав Подоляк.
Пізніше президент України Володимир Зеленський підписав документи про нагородження Кірєєва посмертно медаллю "За виняткові обов’язки у захисті державного суверенітету та безпеки держави". Його було поховано з почестями на Байковому кладовищі в Києві.
Ким був Денис Кірєєв. Життєпис від журналістів WSJ
Денис Кірєєв народився в Києві та розпочав своє професійне життя у сфері фінансів, працюючи в місцевих представництвах західних банків, зокрема Crédit Lyonnais, Citibank та ING.
За словами людей, які з ним працювали, він був товстим і комунікабельним, і він уміло поводився з клієнтами. Пан Кірєєв володів українською, російською, французькою та англійською мовами.
Його родич у 2003 році став заступником голови СБУ, основного спадкоємця КДБ радянських часів в Україні, за словами колишнього керівника відомства. За словами колег, цей зв’язок зацікавив пана Кірєєва шпигунством. Критики стверджують, що СБУ, яка зараз знаходиться під пильним контролем уряду, тривалий час перебувала під впливом Москви. Агентство, яке відмовилося від коментарів, заперечило цю заяву. У 2006 році пан Кірєєв пішов працювати на Андрія Клюєва та Сергія Клюєва , політично пов’язаних бізнесменів із Донецька, російського регіону на сході України. Брати Клюєви, які розбагатіли на металах і нерухомості, були близькі до Віктора Януковича , політика з Росією, який пізніше став президентом України.
У 2015 році США ввели санкції проти Андрія Клюєва за його нібито намагання підірвати демократію в Україні. Ані у нього, ані у Сергія Клюєва отримати коментарі не вдалося.
Вдова пана Кірєєва сказала, що її чоловік дав їй вільне пояснення свого рішення працювати з людьми з оточення пана Януковича.
"Ми не можемо обміняти цих людей на інших. Маємо те, що маємо", — згадала вона його слова.
Війна. Усі останні новини