Росія має сотні ракет Х-22. Що потрібно Україні, щоб їх збивати

Росія має сотні ракет Х-22. Що потрібно Україні, щоб їх збивати

Росія має сотні ракет Х-22. Що потрібно Україні, щоб їх збивати
Наслідки удару по житловому будинку в Дніпрі. Фото: Суспільне/Тарас Ібрагімов

Росія 14 січня запустила ракети в різні регіони України і перш за все цілила в об’єкти критичної інфраструктури. Одна з ракет Х-22, сотні яких є на озброєнні у РФ і які Україна наразі не має чим збивати, влучила у житловий будинок в Дніпрі.

"Це черговий злочин росіян проти українського народу, який вже називають геноцидом українського народу, за що обов’язково буде відплата у правових міжнародних інституціях", — сказав речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат на брифінгу в Media Center Ukraine.

Він зазначив, що росіяни запустили ракети Х-22, їх було 5. Ракета, що влучила в будинок у Дніпрі, запустили з району Курська. Решту — Х-101, Х-555 та "Калібр", також керовані авіаційні ракети Х-59, — запускали з району Азовського моря. Із 38 запущених ракет 25 було знищено під час атаки 15 січня. Він також наголосив, що Україна не має засобів для збиття ракет Х-22.

"Наголошую, ми вже кілька днів про це говоримо, що керовані ракети Х-22 неможливо збити тими засобами, які в нас є на озброєнні, попри те, що десь у травні з’являлись повідомлення, чи, може, десь помилково з’являлись повідомлення від певних органів військового управління на місцях. Зрозуміло, що ракетні атаки для України на травень, на весну – це було те, з чим ніхто не стикався, ідентифікувати тип ракет треба було, тому 2-3 повідомлення про збиту ракету Х-22 були, в тому числі навіть на сторінці командування (Повітряних сил – ред.), тому що знизу така пішла доповідь. От власне все, що треба знати про те, чи збиваємо ми, чи не збиваємо", — пояснив Ігнат.

Він нагадав, що за даними командувача Повітряних сил генерал-лейтенанта Миколи Олещука, понад 210 ракет цього типу запущено по території держави з 24 лютого. Ігнат наголосив, що жодної ракети не було знищено.

"Вони, можливо, падали самі десь там, не долітаючи, падали самі, тому що зрозуміло, що озброєння застаріло і багато залежить від його зберігання, наскільки воно може ефективно працювати, і чимало цих ракет просто падали в полях, не долітаючи до своїх цілей. Можливо, таким чином вони і потрапили в статистику збитих", — додав він.

Він також додав, що Росія не полишила спроб знищити критичну інфраструктуру України. Сьогодні є і кораблі, які є носіями ракет "Калібр" і знаходяться в Чорному морі. Також є певна активність авіації на території Білорусії, де військові РФ оголосили навчання.

"Авіаційна активність на Сході країни на сьогоднішній день дещо зменшена, тому що погодні умови на це впливають. Але напередодні авіація працювала жваво, тому що на Сході, де героїчно стоїть наша фортеця Бахмут з нашими захисниками, точилися запеклі бої, і підтримка авіації ворога була серйозна, як і наша підтримка авіації Повітряних сил і армійської авіації, тобто вертольоти Мі-8, Мі-24 працюють щодня, завдаючи ударів по позиціях окупантів", — розповів речник командування.

Що відомо про ракети Х-22 та чим їх можна збити

Юрій Ігнат розповів, що у Росії є на озброєнні сотні ракети Х-22, які були і на озброєнні в України.

"Ми передавали росіянам борги за газ. Літаки Ту-22М3 також, як і ракети разом з ними, також їх утилізували, різали на металолом, частину віддали, частину порізали. Доля тих ракет така, що вони власне повертаються в Україну. Це теж стало таким мемом на російських пабліках, що "мы вам возвращаем". От власне все, що треба знати про кровожерливість росіян, про їхні "братські" стосунки з нами і т. д. Ці ракети у них, на жаль, є, і ці ракети вони застосовують з початку війни проти України з 24 лютого", — зазначив речник Командування повітряних сил.

Він розповів, що збивати балістичні цілі можуть західні сучасні системи.

"Є декілька способів запуску цих ракет. Власне тому ми і не можемо на сьогоднішній день збивати ці ракети засобами, які у нас є, бо ціль фактично як балістика, і нам потрібні такі засоби, які нам, сподіваюсь, дадуть найближчим часом наші західні партнери. Це Patriot Pac 3, а також, імовірно, є заяви про передачу Україні в майбутньому комплексів SAMP/T, Італія та Франція їх має на озброєнні, таким чином ми зможемо посилитися. Єдине, що, зрозуміло, навряд чи їх буде достатньо, щоб покрити велику територію країни, захистити міста, всі об’єкти критичної інфраструктури, але будемо сподіватися, що поставок буде більше, наскільки спроможностей буде допомагати нашим союзникам", — додав він.

Що відомо про ракетну атаку Росії 14 січня

Вдень 14 січня Росія здійснила чергову ракетну атаку по території України. У столиці та більшості областей повітряна тривога тривала понад 2 години.

У Дніпрі ракета влучила у житловий будинок. Станом на ранок 15 січня відомо про 21 загиблого та понад 70 поранених. Серед постраждалих є діти, наймолодшій дівчинці — 3 роки.

У кількох областях сталися влучання в об'єкти критичної інфраструктури, повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.У Києві критична інфраструктура не постраждала, у місті працювало ППО. Водночас найскладніша ситуація у сфері енергетики зберігається на Харківщині та Київщині.

Сили та засоби ППО збили 18 з 28 крилатих ракет та 3 з 5 керованих авіаційних ракет, які випустили по Україні 14 січня, повідомив головнокомандувач ЗСУ Залужний.

На початок