Слідчі документують сексуальні злочини на деокупованих територіях — NYT

Слідчі документують сексуальні злочини на деокупованих територіях — NYT

Воєнні злочини армії Росії
Російські військові. Фото: з сайту ГУР

В Україні документують сексуальні злочини, які під час війни вчиняє російська армія проти українців. Йдеться не лише про зґвалтування жінок, а й про примушення до оголення та тортур щодо чоловіків і дітей, пише The New York Times.

За словами прокурорки відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях Офісу генпрокурора Анни Сосонської, слідчі знаходять докази сексуального насильства з боку російських військових скрізь, де були окуповані Росією території.

"Скрізь: Київська область, Чернігівська область, Харківська область, Донецька область, а також тут, на Херсонщині", — розповіла Сосонська журналістам, збираючи докази воєнних злочинів окупантів на Херсонщині.

Один із доказів — свідчення 26-річної Ольги, яку на восьмий-дев’ятий день російського ув’язнення прив’язали до столу голою по пояс. Протягом 15 хвилин її слідчий нецензурно лаявся на її адресу, потім накинув на неї куртку і впустив до кімнати ще сімох чоловіків.

"Це було залякування. Я не знала, що буде далі", — згадує Ольга.

За даними українських слідчих, російські командири знали про зґвалтування чи навіть заохочували їх. За словами свідків, російські командири давали вказівки, в яких підштовхували військових до насильства. Наприклад, вони давали команду солдатам трохи розслабитися.

Прокурорка Офісу Генпрокурора, яка займається розслідуванням цих злочинів, Ірина Діденко, розповіла журналістам про випадок, коли командир сказав військовим: "Добре, ідіть". Після цього свідки чули, як один із солдатів сказав: "Цю ми просто поб’ємо, а цю зґвалтуємо".

Також задокументовано випадок, коли вісім російських солдатів зґвалтували чоловіка, якого зупинили на блокпосту.

За словами Діденко, це не поодинокі випадку. Крім того, у слідчих ізоляторах російські військові та силовики мають чітку схему організованого сексуального насильства. Зокрема, слідчі виявили у Херсоні як мінімум чотири великі слідчі ізолятори, щодо яких є свідчення про систематичні тортури. За даними прокурорів та міської влади, там практикувалося сексуальне насильство. У тому — числі зґвалтування палицями та удари електричним струмом по геніталіях.

Оскільки свідки з різних міст описують аналогічні методи тортур та допитів, слідчі дійшли висновку, що за всім цим стоїть російське керівництво. Діденко вважає, що солдати роблять це за наказом.

"Вони оперативно приїжджають, знають свою справу, катують людей, завдаючи біль їхнім статевим органам. Це, безперечно, система", — сказала представниця української прокуратури.

Це частина геноциду, наголошує Діденко.

"Але щоб ми це довели, нам потрібен час", — зазначила вона.

Читайте також

Сили оборони просунулися на Бахмутському напрямку, Україна планує наступ навесні. 318 день війни. Онлайн

Пограбував цивільних, погрожуючи вбивством: на Чернігівщині судитимуть російського військового

На початок