Венеційська комісія розгляне законопроєкт про референдум в Україні

Венеційська комісія розгляне законопроєкт про референдум в Україні

Венеційська комісія розгляне законопроєкт про референдум в Україні pixabay

Венеційська комісія розгляне запит України щодо законопроєкту про всеукраїнський референдум.

Відповідне повідомлення розміщено на сайті інституції, однак про дату розгляду не повідомляється.

"13 травня 2020 року голова Верховної Ради України надіслав запит на висновок Венеційської комісії щодо проєкту Закону України "Про всеукраїнський референдум", - йдеться у повідомленні.

Йдеться про проєкт закону "Про всеукраїнський референдум". Подібний запит від спікера українського парламенту надходить рідко й зазвичай свідчить, що Рада планує дочекатися висновку Венеційської комісії до того, як виносити проєкт на розгляд.

Що відомо про законопроєкт

Всеукраїнський референдум є формою безпосередньої демократії в Україні, способом здійснення влади українським народом. Громадяни України беруть участь у всеукраїнському референдумі на рівних засадах та добровільно. Кожний виборець має один голос.

На всеукраїнський референдум можуть винести питання про:

 • 1) затвердження змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;
 • 2) вирішення питання загальнодержавного значення;
 • 3) затвердження закону про ратифікацію міжнародного договору, що передбачає зміну території України;
 • 4) втрату чинності закону України або окремих його положень.

Не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання:

 • 1) що суперечать положенням Конституції, загальної декларації прав людини, можуть призвести до порушення зобов’язань України, визначених за Міжнародним пактом про громадянські і політичні права, Міжнародним пактом про економічні, соціальні і культурні права, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, протоколами до неї;
 • 2) спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення суверенітету і територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
 • 3) щодо податків, бюджету, амністії;
 • 4) віднесені Конституцією і законами до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.

Всеукраїнський референдум проголошує президент України за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу. Проте призначення референдуму щодо зміни території України здійснюється постановою парламенту. Всеукраїнський референдум не може призначатися чи проводитися в умовах воєнного чи надзвичайного стану на всій території України або на її частині.

Питання всеукраїнського референдуму - це текст у формі питального речення, що пропонує виборцю чіткі відповіді "так" або "ні". Питання повинно мати чітке та зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень.

На всеукраїнський референдум може виноситися одночасно не більше трьох питань. Результати референдуму не потребують затвердження будь-яким державним органом. Рішення, прийняте на всеукраїнському референдумі, може бути змінене виключно шляхом всеукраїнського референдуму не раніше ніж через три роки з дня його прийняття.

Що відомо

 • 16 травня спікер Дмитро Разумков повідомив, що парламент може розглянути закон про всеукраїнський референдум "найближчим часом". 
 • Він повідомив, що було підписано лист до Венеціанської комісії і направлено перший законопроєкт з пакету про народовладдя – про загальнонаціональний референдум.
 • Проєкт був винесений на громадське обговорення 4 березня, воно мало тривати до 18 березня включно. Зазначалося, що це перший законопроєкт у сфері народовладдя та прямої демократії, що схвалений учасниками робочої групи з розробки проєктів законів з питань народовладдя.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди