В Україні запустився сервіс, який допоможе знайти репресованих родичів

В Україні запустився сервіс, який допоможе знайти репресованих родичів

В Україні запустився сервіс, який допоможе знайти репресованих родичів УНІАН

Державний архів Українського інституту національної пам’яті відкрив Консультаційний центр із пошуку інформації про репресованих. Він допомагатиме шукати дані про репресованих у 1917-1991 роках.

"Ідея виникла досить давно. Кількість людей, які шукають інформацію про своїх репресованих родичів, дуже велика. Тому було прийнято рішення, що настав час втілити цю ідею. Відтак у переддень пам’яті жертв політичних репресій ми вирішили відкрити цей центр, щоб через живе спілкування, телефон, електронну пошту чи Facebook підказувати людям, з чого починати пошук, яка має бути форма звернення, куди краще звертатись, які є онлайн-бази даних", — розповів в ефірі Українського радіо директор Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті Ігор Кулик.

За його словами, людям, які шукають своїх репресованих родичів, часто бракує інформації.

"Дехто знає лише прізвище та ім’я, дехто лише приблизні роки народження або місце, де був арешт. Тоталітарна радянська система настільки намагалася знищити людей, що про ці події, про долі цих людей в сім’ї не говорили. А основні складнощі полягають у тому, що люди не до кінця розуміють алгоритм дій. Вони не знають про існування онлайн-баз даних, де можна знайти інформацію про репресованих. Люди не знають, в якій формі писати звернення до архіву. Наше завдання — вирішити цю ситуацію", — пояснив Кулик.

Він відзначив, що ситуація на сході та окупація Криму також ускладнюють пошук, оскільки в Інституту нацпам'яті немає інформації про людей, які народилися на цих територіях.

За словами Кулика, зараз Державна архівна служба і архів СБУ починають процес відновлення проєкту зі збору інформації про абсолютно всіх репресованих людей, зокрема розкуркулених, виселених, депортованих, для того щоб створити єдину базу даних на основі різних архівів і документів, де всі охочі могли б перевірити інформацію про репресованих родичів.

17 травня до Дня пам'яті жертв політичних репресій Служба безпеки України оприлюднила документи про долі Розстріляного відродження.

Що відомо

  • День пам'яті жертв політичних репресій — щорічний національний пам'ятний день в Україні, що припадає на третю неділю травня. Відзначається згідно з указом президента від 21 травня 2007 року з метою вшанування пам’яті жертв політичних репресій комуністичного режиму.
  • Одним із символів тих подій став Биківнянський ліс під Києвом. Це найбільше в Україні місце масових поховань жертв комуністичних політичних репресій. За різними даними, свій останній спочинок тут знайшли від 15 до понад 100 тисяч осіб, закатованих під час допитів або розстріляних у позасудовому порядку органами НКВД у Києві.
  • Як свідчать архівні документи, Биківнянський ліс як об’єкт "спеціального призначення" — місце таємних поховань — використовувався органами НКВД УРСР протягом 1937-1941 років. На сьогодні вже встановлено імена понад 15 тисяч розстріляних громадян з Биківнянського поховання. Тут покоїться прах Михайля Семенка, Майка Йогансена, Михайла Бойчука, Федора Козубовського, митрополита УАПЦ Василя Липківського та інших жертв Великого терору.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди