Путін тисне на Лукашенка — ISW про майбутній візит Путіна до Мінська

Путін тисне на Лукашенка — ISW про майбутній візит Путіна до Мінська

Президент РФ Володимир Путін і очільник Білдорусі Олександр Лукашенко
. Президент РФ Володимир Путін та керівник Білорусі Олександр Лукашенко, фото: АР

Президент Росії Володимир Путін, ймовірно, тисне на Олександра Лукашенка, щоб той пішов на поступки щодо російсько-білоруської інтеграції на майбутній зустрічі 19 грудня в Мінську. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Це перша зустріч Путіна з Лукашенком у Мінську з 2019 року, відзначили аналітики. Повідомляється, що Лукашенко і Путін обговорять питання російсько-білоруської інтеграції, неуточнені військово-політичні питання та реалізацію союзних програм. Союзна держава — це наднаціональна угода 1997 року, метою якої є федеративна інтеграція Росії та Білорусі в рамках спільної структури, зазначили в ISW. За даними аналітиків, Кремль прагне використати Союзну державу для встановлення російського контролю над Білоруссю.

Лукашенко вже створює інформаційні умови, щоб відхилити російські інтеграційні вимоги, як він це робив протягом десятиліть, йдеться в аналітичному звіті.

“Лукашенко підкреслив, що "ніхто, крім нас, не керує Білоруссю", і що Білорусь готова будувати відносини з Росією, але їхні зв'язки "завжди повинні виходити з того, що ми є суверенною і незалежною державою", — відзначили аналітики.

Незрозуміло, чи Путіну вдасться добитися від Лукашенка бажаних поступок. Лукашенко поки що значною мірою опирався посиленим вимогам Росії щодо інтеграції та відмовлявся залучити білоруські війська до вторгнення Росії в Україну.

Візит Путіна до Мінська і новий новий наступ на Київ

Візит Путіна до Мінська може свідчити про те, що Путін намагається встановити умови для поновлення наступу на Україну — можливо, на північ України чи Київ — взимку 2023 року, наголошують аналітики.

“Міністр оборони Росії Сергій Шойгу та міністр оборони Білорусі Віктор Хренін підписали невизначений документ щодо подальшого зміцнення двосторонніх зв’язків у сфері безпеки — ймовірно, у контексті російсько-білоруської Союзної держави — та посилення російського тиску на Білорусь з метою подальшої підтримки російського вторгнення в Україну”, — йдеться в аналітичному звіті.

ISW називає потенційний наступ Росії на північ України взимку 2023 року найгіршим сценарієм. Наразі ISW оцінює російське вторгнення в Україну з Білорусі як низьке, але можливе.

“Білоруські сили вкрай малоймовірно вторгнуться в Україну без російської ударної сили. Далеко не ясно, що Лукашенко залучить білоруські війська воювати в Україні навіть разом із російськими військами. Досі немає ознак того, що російські війська формують ударне угруповання в Білорусі”, — йдеться в аналітичному звіті.

Однак зустріч Путіна та Лукашенка — як мінімум — сприятиме окремій російській інформаційній операції, яка має на меті зламати волю України та готовність Заходу підтримувати Україну. Ця зустріч підсилить російську інформаційну операцію, покликану переконати українців і західних громадян, що Росія може напасти на Україну з Білорусі. Тривалі удари Росії по Києву, постійне розгортання військ до Білорусі та продовження войовничої риторики є частиною цієї інформаційної операції.

“Кремль, ймовірно, прагне переконати Захід прийняти помилковий факт, що Україна не може суттєво змінити поточні лінії фронту і що війна фактично зайшла в глухий кут. ISW вважає, що такий висновок є неточним і що Україна має хороші шанси повернути значну частину критичної території в найближчі місяці”, — відзначили аналітики.

Інші ключові висновки ISW щодо війни в Україні

  • Російські війська завдали чергових широкомасштабних ракетних ударів по території України та одного з найбільших на сьогодні ракетних ударів по Києву.
  • Російські удари продовжують становити значну загрозу для українських цивільних, незважаючи на те, що вони не покращують здатність Росії проводити наступальні операції.
  • Дмитро Медведєв зробив провокаційні, але нерелевантні коментарі на підтримку поточних інформаційних операцій, спрямованих на послаблення підтримки Заходом України.
  • Повідомляється, що президент Росії Володимир Путін проігнорував оцінки найгіршого сценарію потенційної шкоди російській економіці перед початком повномасштабного вторгнення в Україну.
  • Росія продовжує стикатися з економічними проблемами, що є прямим наслідком війни в Україні.
  • Російські війська вели контратаки в районі Сватового та Кремінного.
  • Російські війська продовжували наступальні дії в районі Бахмута та Авдіївки-Донецька.
  • Російські війська продовжували оборону на лівому (східному) березі Дніпра.
  • Російським чиновникам, ймовірно, буде важко набрати додаткових військовослужбовців за контрактом.
  • Російська окупаційна влада продовжувала захоплення об’єктів цивільної інфраструктури для лікування поранених російських військових та допомоги російським військам, які діють на окупованих територіях.
Війна в Україні. Карта бойових дій американського Інституту вивчення війни ISW
Фото: з сайту ISW

Читайте також

Україна відновлюється після ракетної атаки РФ, США обіцяють надати ППО. 297 день війни. Онлайн

На початок