Чим небезпечний поліомієліт: пояснює лікарка

Чим небезпечний поліомієліт: пояснює лікарка

Чим небезпечний поліомієліт: пояснює лікарка
ФОТО: medplatforma.com.ua

Чому поліомієліт вважають дитячою хворобою, що відбувається в організмі людини, якщо потрапив вірус, а також про те, якою є роль вакцинації у боротьбі з інфекцією, розповідає гостя програми "Відверто з лікарем" дитячий лікар-імунолог Любов Никонець.

Далі – з її слів.

Поліомієліт – це інфекція, яку викликають поліовіруси. Це віруси, які належать до групи ентеровіруси, які вражають кишковий тракт. Потрапляє до організму повітряно-крапельним шляхом або фекально-оральним.

Інфікування проходить від хворої людини, від носія вірусу (людина носить віруси в носоглотці чи кишківнику). Людина кашляє, чхає, при близькому контакті та при поцілунках може заразити іншу.

Вірус також може знаходитися у водах, тому епідеміологи досліджують стічні води на виявлення поліовірусів.

Дикі поліовіруси – ті, які циркулюють в природі. Знаходяться в чотирьох країнах світу: Індія, Пакистан, Афганістан, Нігерія.

У Європі немає диких штамів, тому що населення регулярно вакцинується.

Як проходить інкубаційний період

Якщо людина вперше інфікується поліовірусами, інкубаційний період зазвичай сягає семи-десяти днів, інколи й до місяця. Через тиждень може бути клінічна картина.

Симптоми

Після того, як пройшов інкубаційний період, у людини з’являється температура, біль у горлі, нежить. Потім поліовірус зі слизової оболонки ротоглотки потрапляє у кишківник і може викликати біль у животі, діарею. А потім із кишківника чи дихальної системи вірус може потрапити в нервову систему та вразити нервові клітини – нейрони. Частіше іде враження моторних нейронів, тобто тих, які відповідають за переміщення людини. Це може привести до паралітичної форми поліомієліту, при якій починають німіти нижні кінцівки, з’являється слабкість у ногах.

Бульбарна форма, при якій вражаються нервові клітини стовбура головного мозку, викликає параліч дихальних м’язів, і людина потребує штучної вентиляції легенів. Така форма хвороби невиліковна.

Сімейний лікар має перевірити рефлекси кінцівок, направити хворого до невролога, аналіз калу на ентеровіруси. Проби відправляються в обласний лабораторний центр.

Чим небезпечний поліомієліт. Пояснює лікарка
Вакцинація проти полімеіліту. ФОТО: unicef.org

Чому поліомієліт вважається дитячою хворобою

Діти є найбільш вразливою категорією населення для поліомієліту. В довакцинальний період була така статистика, що кожна дитина хворіла на поліовірус. Але у кожної дитини може бути легкий або середній перебіг хвороби. Не завжди є враження нервової системи.

Велике значення має вакцинопрофілактика, імунізація дітей від поліомієліту.

Роль вакцинації та вакцинальні штами

У склад вакцини входять ослаблені, живі поліовіруси, тобто ті, які викликають імунну відповідь після вакцинації. Вони мають гарну імуногенність та тривало підтримують імунітет. А якщо, наприклад, людина не вакцинована і цей вірус потрапляє в організм кишківника й довго там знаходиться, він набуває мутацій. Ці мутації приводять до агресивно-патогенних здібностей. Це називається вакциноасоційований поліомієліт.

Якщо вірус перебуває у кишківнику невакцинованих людей, він проходить багаторазовий пасаж, перебуває в кишківниках невакцинованих людей протягом двох років, виникають мутації і вони приводять до того, що вірус набуває заразних та патогенних якостей та викликає хворобу.

Вакцинальні штами потрапляють в дитячий організм від дітей, які отримали живу вакцину. Це може бути в дитячих садках, у школах, при тісному контакті або через брудні руки. При контакті вакцинальний штам потрапляє в організм не вакцинованої дитини. Набуває патогенних якостей і може стати причиною захворювання. Клінічні симптоми такі ж, як і у дикого поліовірусу.

Чим небезпечний поліомієліт. Пояснює лікарка
Коли та кого вакцинують від поліомієліту. ФОТО: koda.gov.ua

Вакцинація – коли і кому

Вакцинація проти поліомієліту обов’язкова в Україні та у всіх країнах світу. Вона забезпечується за державні кошти та входить в календар щеплень. Вакцини закуповуються міжнародними організаціями або дитячим фондом ООН Юнісеф.

Вакцинація починається з двомісячного віку. Комплекс складається з трьох щеплень: у два, чотири, шість місяців.

Перша ревакцинація – у 18 місяців, далі у шість та у 14 років. Якщо дитина не отримала щеплення за календарем, то обов’язково має отримати чотири дози до 18 років.

Перші дві дози проводяться інактивованою поліомієлітною вакциною, тобто яка вводиться внутрішньом’язово. Така вакцина складається з ослаблених штамів поліовірусів. Це потрібно для того, щоб у дитини не виник вакциноасоційований поліомієліт. Надалі вводиться жива вакцина через рот. Імунітет після щеплення у вигляді крапель краще, вона формує захист від поліовірусів на слизовій оболонці кишківника.

Якщо дитина отримує таке щеплення, виникає місцевий імунітет на слизовій оболонці кишківника і формується системний імунітет в кровотоці.

Якщо виникає спалах поліомієліту, це говорить про те, що у великої кількості дітей немає щеплення.

Як швидко може розповсюдитися хвороба

При тісному контакті у дитячому колективі хвороба поширюється дуже швидко. Багато дітей може захворіти від одної хворої дитини. Діти, які не мають вакцинації проти поліомієліту, але відвідують дитячий садок, можуть інфікуватися мутованим штамом від дітей, у яких є вакцина.

Про виліковність

Ця хвороба не піддається лікуванню. Немає ліків, щоб вилікувати людину від поліомієліту паралітичної форми. Це – інвалідизація на все життя. Не вакциновані люди – це група ризику. Нейрони, які відмерли, відновити не можна.

Усі діти повинні вакцинуватися, і потім при переході у зрілий вік мають імунітет. Дорослі, які щеплені у дитячому віці, не хворіють на поліомієліт.

Що робити, якщо запідозрили у дитини хворобу

Якщо виникають будь-які хвороби, батьки повинні звернути до свого лікаря. Він вже скерує до інфекціоніста. Потім – на дообстеження в стаціонар.

Читайте також

Туберкульоз: групи ризику, кашель з кров’ю та як триває лікування. Пояснює лікар

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок