Путін визнав, що росіяни перестали вірити заявам Кремля про війну в Україні — ISW

Путін визнав, що росіяни перестали вірити заявам Кремля про війну в Україні — ISW

Путін визнав, що росіяни перестали вірити заявам Кремля про війну в Україні — ISW
Путін жестикулює, виступаючи на пленарному засіданні 19-ї щорічної зустрічі Міжнародного дискусійного клубу "Валдай" під Москвою, 27 жовтня 2022 року. Фото: Сергій Карпухін / AP

Збільшивши підтримку військових кореспондентів, президент РФ Володимир Путін визнав, що більшість росіян вже не довіряють заявам Кремля та Міноборони щодо перебігу війни проти України. Про це йдеться у звіті американського інституту вивчення війни.

"Кремль дозволив неформальній спільноті мілблогерів отримати квазіофіційну, але незалежну позицію, попри посилення внутрішніх репресій і цензури. Кремль історично оприлюднював свій державний наратив через федеральні ЗМІ, але дозволив дуже індивідуалістичній і часто критичній спільноті блогерів висунути власні наративи щодо цієї війни", — йдеться у звіті.

За словами аналітиків, спільнота російських мілблогерів складається з широкого кола персонажів: від з тих, хто підтримує Кремль і водночас критикує російське військове командування, до тих, хто прямо звинувачує Путіна у військових невдачах РФ в Україні.

Як зазначили в ISW те, що Кремль терпить спільноту міблогерів, дивує, враховуючи його цензуру інших більш традиційних ЗМІ, включаючи опозиційні та іноземні ЗМІ.

"Більшість відомих мілблогерів або працюють на передовій, або мають джерела в російських військових структурах, що дозволяє їм формувати оцінки на основі розповідей з перших рук, незалежно від інформації Міністерства оборони та цензури", — зазначили в Інституті.

За словами аналітиків, Путін просував деяких відомих мілблогерів із великою кількістю послідовників, щоб охопити націоналістичну групу, до якої вони звертаються, і, найголовніше, щоб запобігти оберненню цієї групи проти путінізму.

"Вибрані мілблогери зараз обіймають офіційні посади в Кремлі. Путін особисто зустрівся з деякими та запросив їх взяти участь у його промові про анексію 30 вересня. Однак взаємодія Путіна з цими мілблогерами не пом’якшила їхніх коментарів щодо війни. Вони продовжують критикувати російські військові зусилля і особливо російське МО, навіть коли Путін їх захищає та просуває", — йдеться у звіті.

В Інституті вважають, що популярність спільноти блогерів, ймовірно, є прямим результатом нездатності Кремля встановити ефективну присутність у Telegram, що випливає із загальної нездатності Путіна підготувати свій народ до серйозної і тривалої війни.

Російський центр Brand Analytics зазначив, що з початку війни 24 лютого до 1 жовтня кількість російських блогерів у Telegram зросла на 58%, а використання заборонених західних соцмереж, таких як Instagram і Twitter, помітно скоротилося. Telegram також має найвищий відсоток збільшення щоденної публікації контенту (23%) порівняно з іншими російськими соцмережами за цей період.

"Зростання популярності Telegram і окремих блогерів демонструють недовіру росіян до офіційних наративів Кремля та пошук точнішого звітування. Український уряд, варто зазначити, дотримувався протилежного підходу. Замість того, щоб намагатися централізувати висвітлення війни, Київ доручив усім регіональним чиновникам запустити офіційні Telegram-канали для надання інформації про війну в режимі реального часу", — зазначили в ISW.

За словами аналітиків, своїми діями Путін підтвердив те, що мілблогери продовжують мати вплив на населення, яке вважає їх правдивим джерелом інформації.

"Це свідчить про те, що Путін вважає збереження підтримки принаймні певної помітної частини російського населення центром тяжіння для воєнних зусиль", — пояснили в Інституті.

В ISW зазначили, що президент РФ навіть готовий терпіти незначну критику від блогерів, яких вважає лояльними, аби продовжувати кидати на війну проти України все більше ресурсів.

"Чи залишаться мілблогери вірними Путіну та військовим зусиллям, якщо російська армія продовжуватиме зазнавати невдач? Як відреагує Путін, якщо вони цього не зроблять? Ці питання можуть стати важливими, оскільки Путін посилить свої вимоги до населення, щоб забезпечити гарматне м’ясо для подальшої підтримки бойових дій", — зазначили аналітики.

Читайте також

Обстріли ЗАЕС, бої на Донбасі, "формула миру" Зеленського. 271 день війни. Онлайн

На початок