Число шахрайств збільшилося на третину — поліція

Число шахрайств збільшилося на третину — поліція

Ексклюзивно
Число шахрайств збільшилося на третину — поліція
Фото: Нацполіція Тернопільщини

Кількість шахрайств з початку року збільшилася практично на 30% у порівнянні з минулим роком. Про це Суспільному в ефірі єдиного телемарафону розповіла речниця Нацполіції України Мар’яна Рева. Шахраї почали адаптовувати свої схеми під ситуацію в країні.

Це і ситуації, які пов’язані і з воєнним станом, і з пошуком рідних, пояснила Рева. Загалом, цих схем багато. Одна із найпоширеніших — це оренда житла.

“Вона була одна з найбільш розповсюдженіших на початку війни, коли багато людей з прифронтових населених пунктів ринулися у західну частину держави у пошуках житла. Шукали через сайти оголошень квартири, і траплялося багато випадків, коли людей ошукували. Ми всі ці моменти висвітлювали”, — сказала Рева.

За її словами, в першу чергу, люди повинні самі себе убезпечити. Розуміти, що шахраї, у тому числі, ще й психологи.

“Якщо ми говоримо про телефонних шахраїв, то під час розмови вони відчувають, готові ви чи ні потрапити на гачок”, — пояснила речниця Нацполіції.

За її словами, майже вдвічі збільшилася кількість онлайн-шахрайств. Це, зокрема, переказ коштів через фішингові сайти, викрадення даних, надання своїх контактів, реквізитів банківських рахунків, паролів та іншого.

Згодом поліцейські почали отримувати повідомлення про шахрайства із пошуком рідних.

“Люди чомусь не звертаються до правоохоронних органів, не повідомляють, що їхні рідні не виходять на зв’язок, а виставляють інформацію в соцмережах. У своєму горі люди не розуміють, що не можуть мислити холоднокровно, тверезо, починають писати в соцмережах пости, надаючи всю інформацію: ПІБ, номери телефонів, адресу, всі можливі контакти”, — сказала Рева.

Шахраї починають телефонувати і пропонувати за винагороду надати інформацію про зниклого. Або навіть запропонувати з ним поговорити, начебто він перебуває у них в полоні, прикидаються різними особами. І люди перераховують гроші. А потім розуміють, що потрапили на гачок шахраїв. У такому випадку обов’язково треба звертатися, в першу чергу, до поліції.

“І коли ви стали жертвою, і коли ви розшукуєте своїх рідних. У вас візьмуть біологічні зразки, якщо ви родич прямої лінії, щоб мати можливість ідентифікувати розшукувану особу. Це величезний складний процес. Через телефон вам ніхто не зможе розказати і показати, де хто перебуває”, — пояснила речниця Нацполіції.

За її словами, є універсальне правило: завжди перевіряти інформацію і дати собі час на те, щоб заспокоїтися.

“Цю першу емоцію, яку люди зловили під час спілкування з шахраями, подавити, заспокоїтися, зателефонувати по можливості тому, хто начебто потрапив у біду. Дати собі відстрочку по часу, щоб перевірити реквізити чи якісь благодійні збори коштів, знайти відгуки про цих осіб”, — зазначила Рева.

Треба самим себе пильнувати і критично ставитися до будь-якої інформації, пояснила вона. За її словами, дуже ефективно працює кіберполіція.

“Під час злочинів через інтернет цифрові сліди залишаються. Якщо людина оперативно повідомила про злочин, за лічені дні наші кіберполіцейські можуть встановити і затримати тих осіб, які займаються такими протиправними діями. Тенденція позитивна — збільшується кількість розкритих злочинів”, — сказала Рева.

Читайте також

Втратити акаунти, доходи та проєкти: чотири історії про злам сторінок в соцмережах та інші цифрові загрози

Ріші Сунак в Києві, евакуація на Херсонщині та Миколаївщині, нова допомога від Великої Британії. 270 день війни. Онлайн

На початок