Рак легень: симптоми, фактори ризику та ситуація з діагностикою в Україні

Рак легень: симптоми, фактори ризику та ситуація з діагностикою в Україні

Рак легень: симптоми, фактори ризику та ситуація з діагностикою в Україні
Легені. Ілюстративне зображення. Фото: АР

Листопад — місяць обізнаності про рак легень. Більш ніж у 70% людей у всьому світі цю хворобу діагностують на пізніх стадіях. Які симптоми мають насторожити, куди звернутися за допомогою та на яку діагностику і лікування мають право пацієнти в Україні — у спільному матеріалі Суспільного з громадською організацією "Афіна. Жінки проти раку".

В Україні стартувала інформаційна кампанія проти раку легень "Пройди діагностику". Мета ініціативи — заохотити людей пройти обстеження на рак легень, якщо вони мають симптоми або фактори ризику розвитку цієї хвороби.

Рак легень — це захворювання легеневих клітин, коли вони ростуть і діляться аномально. Інші види раку, які поширюються на легені, не є раком легень. Наприклад, рак печінки, що поширюється на легені, залишається раком печінки.

За даними національного канцер-реєстру України, кількість хворих на рак трахеї, бронхів та легень у 2017-2021 роках, які перебувають на обліку в онкологічних закладах, становить 46,2% (показник на 100 тисяч населення). Реєстр не охоплює даних Донецької, Луганської областей та АР Крим.

Які бувають види раку легень

Існує два основних види. Важливо їх розрізняти, адже лікування кожного з них різне.

 • Дрібноклітинний рак легенів. Він швидше росте і поширюється. Складає 15% від всіх випадків раку легенів.
 • Недрібноклітинний рак легенів: діагностують у 85% випадків раку легенів. Дані організації Lung Cancer Europe.

Фактори ризику, під впливом яких може розвинутись рак легень:

 • паління;
 • пасивне куріння;
 • вплив радону чи азбесту (вдома, на роботі чи в іншому місці);
 • споживання питної води з підвищеним вмістом миш’яку (якщо використовуєте воду з приватного колодязя або свердловини, важливо регулярно перевіряти її на вміст сполуки);
 • вплив урану на робочому місці;
 • вплив берилію, кадмію, хрому, нікелю, вугільного диму, сажі, кремнезему, парів дизельного палива чи інших хімікатів;
 • променева терапія грудної клітини.

Симптоми раку легень:

 • кашель, який триває три тижні або більше, його характер змінюється, відхаркується кров;
 • утруднене дихання: задишка, хрипи або хрипкий голос;
 • лихоманка;
 • втрата апетиту;
 • втрата ваги;
 • підвищена втомлюваність;
 • м'язова слабкість;
 • часті болі в плечах, грудях або ребрах;
 • синдром "барабанних паличок": потовщення кінчиків пальців і округлення нігтів.

За словами Вікторії Романюк, віцепрезидентки ГО "Афіна. Жінки проти раку", з такими симптомами варто звернутися до сімейного лікаря, який дасть направлення на рентген або додаткові обстеження, такі як бронхоскопія. Чи направить до профільного спеціаліста — пульмонолога чи онколога.

"Ці обстеження робляться безкоштовно, за програмою медичних гарантій. З 50 років бронхоскопію можна зробити безкоштовно, а при наявності симптомів — і з меншого віку", — каже Вікторія Романюк.

Діагностика хвороби в Україні

Рак легень складно діагностувати, розповідає Вікторія Романюк, бо на ранніх стадіях він не проявляє себе: "У людини можуть бути симптоми, на які вона може не звертати увагу. Крім того, у світі розповсюджена думка, що якщо людина не палить, то вона на рак легень не захворіє. Але захворіти може кожен і це не залежить від досвіду куріння і віку".

Складність у діагностуванні також полягає в тому, що є багато хвороб, яким притаманні ті ж симптоми, що і раку легень. "Часто пацієнтам помилково ставлять діагноз "туберкульоз" чи "пневмонія", аж поки виявлять онкозахворювання, — каже Вікторія Романюк. — Якщо діагноз не підтвердили, але симптоми залишаються — потрібно шукати далі".

Ситуація із захворюваністю в Україні

За словами Вікторії Романюк, війна з Росією може призвести до збільшення кількості хворих на рак легень в Україні: "Одним з факторів, який може призвести до цієї хвороби, є азбест. Він широко використовується у будівництві. Через руйнування, спричинені ракетними обстрілами викидів азбесту може бути набагато більше".

Крім того, каже Вікторія, люди під час війни менш уважні до свого здоров'я, не звертають уваги на симптоми, не йдуть до лікаря та й до війни культура звернення до лікарів в Україні була низькою.

"Однак впадати в істерію також не варто. Якщо ви спостерігаєте у себе один або декілька симптомів, варто зробити низькодозове КТ з контрастом. Його не варто робити часто, достатньо раз на кілька років", — каже Вікторія.

Що робити людині, яка має підозру на рак легень

"Сімейний лікар дасть направлення на рентген. Також може дати направлення до пульмонолога (або онколога), який за результатами досліджень може направити на додаткові обстеження", — говорить Вікторія Романюк.

Якщо симптоми не проходять, потрібно звертатися до профільних закладів — онкодиспансера, онкоцентру або Національного інституту раку, який є головним медичним закладом лікування онкозахворювань, каже Вікторія.

За словами віцепрезидентки ГО "Афіна. Жінки проти раку", у більшості людей хворобу виявляють на пізніх стадіях, коли потрібно дороговартісне і тривале лікування, яке не завжди доступне за державними програмами. Якщо ж її виявити на ранніх стадіях, може бути достатньо оперативного втручання.

Діагностика та лікування під час війни

Пацієнти з онкологічними захворюваннями, а також ті, хто отримав травми через війну, можуть подати заявку на Програму медичної евакуації. За нею онкопацієнти можуть отримати безкоштовне лікування в ЄС. Також на всі питання стосовно раку відповідають фахівці ГО "Афіна. Жінки проти раку легень" за телефоном гарячої лінії.

За словами Вікторії Романюк, на жаль, часто пацієнти не знають про свої права. Але це потрібно робити, і оператори підкажуть куди звернутися, якщо, наприклад, вам відмовили в лікуванні чи діагностиці.

Читайте також

Всеукраїнський день боротьби з раком грудей. Як вчасно виявити хворобу

Всесвітній день боротьби з діабетом. Симптоми, ризики та профілактика захворювання

Симптоми проблем із серцем та корисні звички для збереження здоров'я

12 симптомів проблем зі щитовидною залозою

На початок