Воєнні дії поблизу Запорізької АЕС зруйнували сталу водну екосистему – експерт

Воєнні дії поблизу Запорізької АЕС зруйнували сталу водну екосистему – експерт

Воєнні дії поблизу Запорізької АЕС зруйнували сталу водну екосистему – експерт
Запорізька АЕС. Фото: Вікіпедія

Тварини, які мешкають поряд з Запорізькою атомною електростанцією у санітарно-захисній зоні (2,5 кілометри) підриваються на російських мінах, але їхня загибель поки не загрожує екосистемі. Інша справа, що відбувається мор риби – це дійсно є загрозою для екологічної безпеки.

Про це Суспільному розповів експерт з екологічної безпеки Максим Сорока.

"Те, що ми втрачаємо тварин, які підірвалися на мінах, яких там не має бути. Це – дуже сумний факт. І такі факти є на різних територіях України. В першу чергу у заповідниках – на півночі та півдні України. Закиди щодо екоциду, закиди щодо загрози для популяцій саме від цих мін, вони є перебільшеними".

Вибухи та обстріли акваторій Каховського водосховища, призвели до руйнування сталої водної екологічної системи, каже екоексперт.

"Загинула величезна кількість іхтіофауни – риби, земноводних, які сприймали це водосховище як своє оселище. І ось це дійсно загроза для екобезпеки. Ніхто не знає, що там взагалі відбувається з об'єктивних причин. Бо, ані екологи, ані дослідники не мають доступу. Це є небезпечним. А місія МАГАТЕ, яка відбулася на ЗАЕС і представники, які там зараз перебувають, фокусуються на інших пріоритетних задачах безпеки, а не екологічних проблемах оточуючих територій".

Як раніше повідомляло Суспільне, 31 жовтня в НАЕК "Енергоатом" заявили, що дії російських окупантів на Запорізькій АЕС спровокували екологічну катастрофу. Внаслідок зупинки енергоблоків станції у ставку-охолоджувачі впала температура води, що призвело до масового вимирання риби.

Що відомо

  • ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня захоплена російськими військовими. Відтоді війська РФ там розміщують на майданчику станції військову техніку та боєприпаси, а також обстрілюють прилеглу територію. Обстрілюють росіяни і саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Раніше росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В "Енергоатомі" назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для Збройних сил України рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.
  • Через обстріли російськими військовими ліній зв'язку ЗАЕС з українською енергосистемою, атомна станція періодично опиняється повністю знеструмленою. Востаннє це сталось 2 листопада. Тоді обидві зовнішні лінії електропередачі ЗАЕС (лінію 750 кВ і резервну лінію 330 кВ), що використовуються для постачання електроенергії, були пошкоджені обстрілами окупантів. Знову під'єднали станцію до української енергомережі через дві доби.

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber та в Telegram

На початок