"Щодня оновлюємо запаси": як деокупація територій Харківщини вплинула на роботу центру служби крові

"Щодня оновлюємо запаси": як деокупація територій Харківщини вплинула на роботу центру служби крові

"Щодня оновлюємо запаси": як деокупація територій Харківщини вплинула на роботу центру служби крові
Харків'яни здають кров, осінь 2022 року. Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харків

Харківський обласний центр служби крові постійно потребує запасів, щоб забезпечити медичні заклади як у Харкові, так і на деокупованих територіях області.

Про це Українському Радіо Харків розповів завідувач відділення обласного центру крові Юрій Верховенко.

"Ми маємо запас крові. Але компоненти донорської крові, еритроцити, тромбоцити, мають обмежені терміни використання. Ми не можемо сьогодні працювати, а завтра відпочивати. Нам потрібно постійно оновлювати запаси цієї донорської крові", — говорить Верховенко.

"Щодня оновлюємо запаси": як деокупація територій Харківщини вплинула на роботу центру служби крові
Юрій Верховенко, Харківський обласний центр служби крові. Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харків

За його словами, центр забезпечує компонентами донорської крові усі цивільні медзаклади, пологові будинки, військовий шпиталь.

"Деокуповані території потребують донорської крові"

"Чому збільшились потреби? Ми забезпечуємо і військові медичні заклади в першу чергу. У нас зараз у зв’язку з успішними діями наших військових повернулися до Харківської області окуповані райони — Вовчанськ, Куп’янськ — де також є багато постраждалих і де знову запрацювали медичні заклади, вони теж потребують донорської крові", — додав він.

З початку вторгнення РФ в Україну центр піддавався обстрілам і відтоді працює у підвалі.

"Зараз ситуація трошки покращилась, але ризик авіаційних, ракетних ударів зберігається. Тому ми поки що працюємо в таких обмежених умовах, але дотримуємось всіх необхідних умов по заготівлі донорської крові, її обстеження, які регламентовані нормативними документами", — сказав Верховенко.

"Ми спостерігаємо, що повертається велика кількість населення, в райони області, у Харків. Люди, які пів року і більше перебували без медичної допомоги. В них загострились хронічні хвороби, які потребують оперативних втручань, кваліфікованої допомоги з використанням компонентів донорської крові. Тому ця ситуація не критична, але вона повинна бути контрольована і запас крові повинен постійно оновлюватись", — зазначив завідувач відділення.

"Поранені завжди потребують дуже великої кількості крові"

Центр запрошує усіх здавати кров, у першу чергу — людей з негативним резус-фактором крові.

"I, II, III групи, IV — найбільш дефіцитна. По цих групах бувають напружені ситуації, бо з’являються 2-3 хворих або поранених, масовані крововтрати, ми ж розуміємо, що таке поранення або мінно-вибухова травма, вони завжди потребують дуже великої кількості компонентів донорської крові", — говорить Верховенко.

Близько 50% людей, які приходять до центру, здають кров уперше.

"Це молодь і не тільки молодь, люди, які ніколи не здавали, але розуміють ситуацію. Є тенденція: хто повертається до Харкова, в першу чергу йде і здає кров, щоб якось з перших днів дієво допомогти тим людям, які потребують. На день десь 150-200 відвідувачів. Були моменти, коли в нас було і більше, по 300 донорів. Щоб нам нормально працювати і забезпечувати потреби, 200 достатньо. Але не можна сьогодні більше, завтра менше, потім зовсім ні, бо треба поновлювати запаси", — пояснює представник центру.

"Щодня оновлюємо запаси": як деокупація територій Харківщини вплинула на роботу центру служби крові
Донація, Харків, 14 червня 2022 року. Фото: Руслана Богдан/Суспільне

Донором може бути громадянин України віком від 18 років, який не має протипоказань для здачі крові. Крім харківського центру, працюють відділення у містах Первомайський, Чугуїв, Зміїв, Лозова, Красноград.

"Туди теж можна прийти і здати кров. Але вони заготовляють кров не кожного дня, в них є певний графік, раз на тиждень, ми потім своїм транспортом цю кров сюди доставляємо і переробляємо. Ще у Харкові працюють 25 лікарня, 18 лікарня, Інститут невідкладної хірургії і лікарня швидкої і невідкладної допомоги. Кому територіально ближче, звертайтесь туди, все одно ця кров йде у загал, ми її привозимо сюди, переробляємо, обстежуємо і передаємо у лікувальні заклади", — говорить Верховенко.

Детальніше про графік роботи центру та медзакладів читайте на сайті харківської служби крові.

Читайте також

Харківський центр крові продовжує роботу попри обстріли

На початок