Навіть у воєнний час: у Черкасах триває цифрова трансформація

Навіть у воєнний час: у Черкасах триває цифрова трансформація

Навіть у воєнний час: у Черкасах триває цифрова трансформація
Суспільне Черкаси

3 листопада в Черкасах відбувся форум "Digital Regions Week: цифровізація черкаського регіону". На таких форумах експерти пояснюють можливі цифрові рішення для громад, як громаді стати цифровою і з чого починати, розповіла Суспільному заступниця Міністра цифрової трансформації з питань європейської інтеграції Валерія Іонан.

Зустріч відбулася в межах регіонального тижня цифрової трансформації.

У форумі брали участь представники малого та середнього бізнесу, власники технологічних компаній, представники органів влади та органів місцевого самоврядування, а також всі, хто цікавиться цифровою трансформацією черкаського регіону.

У Черкасах представники громад та бізнесу обговорили цифрову трансформацію
Учасники форуму із цифрової трансформації. Суспільне Черкаси

Попри війну цифрова трансформація в Україні продовжується не лише на національному рівні, а й на регіональному, розповіла Валерія Іонан. Такі форуми мають на меті допомогти громадам пройти цей процес:

"Такі форуми проводять для громад, які не знають, із чого почати процес цифрової трансформації, а також для тих, які мають певний досвід. Форуми мають на меті показати нові можливості. Зокрема, проєкти, які існують від міжнародних донорських організацій та бізнесу, аби громади змогли зробити свій вибір".

У Черкасах представники громад та бізнесу обговорили цифрову трансформацію
Заступниця Міністра цифрової трансформації з питань європейської інтеграції Валерія Іонан на форумі в Черкасах. 3 листопада 2022 року. Суспільне Черкаси

За її словами, міністерство знає про проблеми, які виникають у громад під час цифровізації.

"Ми над цим працюємо, і над цим працюють CDTO міст чи області, тобто заступники голів адміністрацій з питань цифрової трансформації. Починаючи від доступу до інтернету, відсутності комп'ютерної техніки закінчуючи питаннями електронного документообігу. Але якщо ми поглянемо на статус у 2019 році та 2021 чи 2022 році, то ситуація сильно змінилася. Ми запустили субвенцію на інтернет, до якої було приєднано багато громад, запустили проєкт «Дія. Цифрова освіта», в межах якого передавали комп'ютери для бібліотек у громадах. Це дозволило зробити хаби в громадах, і люди, в яких немає вдома комп'ютера, могли прийти та скористатися послугами. Також була субвенція на створення чи реконструкцію ЦНАПів. З початком війти ми запустили нові послуги в «Дії»", — пояснила Валерія Іонан.

Черкащина не є лідером в питанні цифрової трансформації, але і не пасе задніх, додала заступниця міністра.

"Якщо громади нічого не робитимуть із цифровізацією, вона сама собою не зробиться", — зазначила Валерія Іонан. Тому, за її словами, представники громад можуть звернутися до CDTO міст чи області, які роз'яснять їм процедуру цифровізації їхньої громади.

За її словами, найближчим часом вони планують запустити послугу "Дія. Цифрова громада".

У Черкасах представники громад та бізнесу обговорили цифрову трансформацію
CDTO області, заступник начальника Черкаської ОВА з питань цифрової трансформації Сергій Сверчков. Суспільне Черкаси

У процесі цифрової трансформації на Черкащині враховують і воєнні реалії, в яких нині живе вся Україна. Тому, наприклад, для захисту даних Черкаської ОВА, сайт, систему управління фінансами та документообіг перевели у хмарне сховище, розповів CDTO області, заступник начальника Черкаської ОВА з питань цифрової трансформації Сергій Сверчков.

"Вся інформація знаходиться в «хмарі». Забезпечене резервне копіювання. Наприклад, у нас у «хмарі» електронний документообіг. Він використовується із врахуванням вимог кібербезпеки. У нас під'єднані ОВА, РВА, 12 територіальних громад", — поінформував Сергій Сверчков.

Координаторка із впровадження цифрової трансформації в регіоні, національна модераторка платформи E-dem Олександра Радченко розповіла про е-демократію: навіщо громаді впроваджувати її елементи та навіщо людям користуватися цими інструментами.

"Зокрема, це електронні петиції. У воєнний період люди продовжують подавати петиції. Громадам навіщо вони? Це вимога Закону України «Про звернення громадян». Інструмент дозволяє привернути увагу до проблем громади. Нині 70 відсотків тем петицій стосуються дерусифікації, а до 24 лютого це була тема декомунізації. Ще одна тема петицій стосується продажу алкоголю в умовах воєнного стану. Тексти петицій полярні: одні автори виступають за жорсткіші обмеження, інші автори — за послаблення обмежень. Ще одним інструментом є консультації з громадськістю, ініціатива йде від органу місцевого самоврядування. Наприклад, опитування про перейменування вулиць тощо. Громадський бюджет: тут можливо буде зміна тематики проєктів, зокрема, не побудова об`єктів, а тема переселенців", — пояснила Олександра Радченко. Але всіма цими інструментами можна скористатися за наявності інтернету.

У Черкасах представники громад та бізнесу обговорили цифрову трансформацію
Координаторка із впровадження цифрової трансформації в регіоні, національна модераторка платформи E-dem Олександра Радченко. Суспільне Черкаси

Учасницею форуму була Вікторія Мілкова, яка представляла Саф'янівську сільську територіальну громаду, що на Одещині. За її словами, вони з колегами приїхали, аби більше дізнатися про цифровізацію громад:

"Нас цікавить практичне втілення цифровізації в регіонах. Адже практика, яка є в містах, не приймається в сільських громадах. Це обмін досвідом".

У їхній громаді впроваджують цифровізацію. Зокрема, є сайт, ведуться сторінки в соціальних мережах, а нині працюють над чат-ботом та стратегією цифровізації. Цифровою трансформацією займаються на кошти громади, також беруть участь у швейцарсько-українській програмі з цифровізації.

У Черкасах представники громад та бізнесу обговорили цифрову трансформацію
Учасники форуму із цифрової трансформації. Суспільне Черкаси

Що відомо

  • Digital Regions Week — це форум, який відбувається в межах українського тижня регіональної цифрової трансформації для представників громад та бізнесу Черкаської області.
  • Форум організували фахівці проєктного офісу Digital Cherkasy за ініціативи Міністерства цифрової трансформації України та за підтримки швейцарсько-української Програми EGAP, що виконується Фондом Східна Європа.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок