Посуха на Одещині: врожай може зменшитися вчетверо, а фермери – збанкрутувати

Посуха на Одещині: врожай може зменшитися вчетверо, а фермери – збанкрутувати

Посуха на Одещині: врожай може зменшитися вчетверо, а фермери – збанкрутувати

Погіршення стану посівів у квітні зафіксовано на 155 тисячах гектарів Одеської області. Найбільше страждає південь регіону. За попередніми оцінками ОДА сума збитків може скласти 4 млрд грн, розповів в ефірі «Теми дня» на Суспільному Одеси начальник управління аграрної політики Іван Петрів. В свою чергу, фермер з Арцизького району Дмитро Байрактар вважає, що 80% з них можуть просто збанкрутіти.

РАЗ НА 40 РОКІВ

За словами ректора Одеського державного екологічного університету Сергія Степаненка, такі посухи трапляються раз на 40 років. Він припускає, що жителям регіону слід звикати до більш частих засух, а фермерам – вносити зміни до своєї роботи.

«Ми, звісно, можемо говорити про унікальність ситуації. Але, з іншого боку, ця посуха була цілком очікуваною. Через зміни клімату ймовірність посух в Одеській області з кожним роком буде лише зростати», – розповів Сергій Степаненко.

За його словами, для того, аби протистояти цій та майбутнім засухам, влада країни повинна розробити цілий комплекс заходів. Зокрема Степаненко наголошує на необхідності відродження системи гідромеліорації, розробленої ще за радянських часів. Ще одна складова цього комплексу – фінансова допомога фермерам, котрі опинилися на межі банкрутства.

«Але також є ряд речей, котрі мають робити самі фермери. Наприклад, слід змінювати посівні культури. Також аграрії мають переходити з витратної системи зрошення радянського зразка на систему, якою користується весь світ. Я кажу про крапельне зрошення. Це більш економно та дозволяє зменшити витрати води, зберігаючи ті самі обсяги врожаю. Ми повинні переходити на новітні технології», – запевняє ректор Одеського державного екологічного університету.

МОЖЛИВЕ БАНКРУТСТВО АГРАРІЇВ

Про масштабність та унікальність засухи Суспільному Одеси також розповів фермер з Арцизького району Дмитро Байрактар. Цього року аграрій втратив більшість посівних. Він закликає владу допомогти фермерам, оскільки 80% з них можуть просто збанкрутіти.

«У мене невелике господарство – 130 гектарів. З них загинуло 80 гектарів: 30 – пшениці, 50 – ячменю. Ще 15 гектарів люцерни. Поки що так. Ми планували сіяти соняшник, кукурудзу, але так нічого й не посіяли. Здебільшого всі озимі культури загинули. Ми у критичній ситуацій. За останні 30 років подібного не було. Так, була посуха на озимі, але потім ми сіяли соняшник, кукурудзу й отримували врожай. Але так, аби взагалі нічого… Такого не було», – ділиться Дмитро Байрактар.

На його думку, фермери Одеської області потребують невідкладної допомоги. Аграрій переконаний: у регіоні слід оголосити надзвичайну ситуацію в аграрному секторі.

«Якщо зробити це, держава може взяти на себе всі ці витрати. Зможе повернути фермерам те, що вони втратили, аби ті знову встали на ноги. Якщо ж цього не зробити, орієнтовно 80% фермерів стануть банкрутами. Вони більше не піднімуться», – запевняє Байрактар.

Погоджується з критичним рівнем засухи в області й заступник голови Одеської обласної ради Юрій Дімчогло. За його оцінкою, ситуація набула катастрофічного рівня.

«Цього року врожаю практично немає. У центральних та північних частинах області були хоча б якісь опади. Там врожай загине всього на 30-40%. Більш катастрофічна ситуація у південних районах. Втрати вже складають приблизно 70-80%», – запевняє Дімчогло.

За його словами, наразі Одеська обласна рада має два варіанти вирішення цієї проблеми. Перший – створити виїзну урядову комісію, котра б оцінила ситуацію разом з профільним департаментом Одеської ОДА.

«Ми будемо рекомендувати відтермінувати фермерські кредити на наступний рік. Також ініціюємо надання нових кредитів на пільгових умовах. Це допоможе аграріям закупити посадковий матеріал та провести посівну», – наголошує заступник голови Одеської облради.

Другий варіант – змінити обласний бюджет та передбачити кошти на закупку насіннєвого фонду. Але поки що, за словами Юрія Дімчогла, цю ідею погодили лише лише на словах.

Посуха на Одещині: врожай може зменшитися в 4 рази, а фермери – збанкрутувати
Посуха на Одещині: врожай може зменшитися в 4 рази, а фермери – збанкрутувати. dumskaya.net

Тим часом, за попередніми оцінками, врожай в Одеській області зменшиться орієнтовно в чотири рази. Про це Суспільному Одеси розповів начальник управління аграрної політики Одеської ОДА Іван Петрів.

«Посуха спричинила критичну загибель рослин. Якщо раніше ми могли очікувати на 3,7 млн тонн врожаю зернових, то цьогоріч очікується лише близько 1 млн», – повідомив Петрів.

За його прогнозами, ситуація з посухами в Одеській області торкнеться абсолютно всіх фермерів. Частина з них, за словами Петріва, ризикують опинитися на межі банкрутства. Для того, аби виправити ситуацію, в Одеській ОДА готують ряд пропозицій до Кабінету міністрів України.

«Ми хочемо, наприклад, звільнити виробників від сплати ПДВ. Також слід зменшити вартість кредитів за рахунок компенсації відсоткових ставок. Ще одна з пропозицій – запровадити податкові канікули для фермерів на найближчий рік. Слід шукати програми можливої прямої фінансової дотації, якщо у державному бюджеті буде достатньо коштів», – додає Іван Петрів.

Наразі в Одеській ОДА оцінюють прямі збитки на рівні 3,5-4 млрд гривень. Петрів називає цю суму колосальною та зазначає: жоден бюджет не зможе її повністю компенсувати. Однак, на його думку, складнощів з продовольством на Одещині не виникне. Попри рекордну посуху, врожаю має вистачити на всі потреби регіону.

Що відомо

На початок