Переселенці, які тимчасово переїхали до Бережан, зареєстрували громадську організацію "Креативний хаб Бережан". У команді працюють люди з Луганщини, Харківщини, Донеччини, Миколаївщини. Вони безкоштовно хочуть поліпшити благоустрій міста, де їх прийняли. Вже почали облаштовувати дитячий майданчик та планують відкрити школу-ательє. Про це розповів Суспільному співзасновник організації Олександр Пунтус.
За його словами, він переїхав з Харкова в березні разом з вагітною дружиною. У Бережанах не було належного місця для відпочинку з маленькими дітьми. Саме тому вирішили облаштувати дитячий майданчик, і таким чином подякувати місцевим жителям за гостинність.

"Треба щось розвивати. Незалежно від того, куди ми будемо повертатися, думаю, що ми повернемося в Харків, треба залишити щось добре після себе для Бережан, де з розумінням ставляться до переселенців", – сказав Олександр.

За два місяці прибрали сміття та проклали доріжки. Далі працюватимуть над встановленням лавок та смітників, каже керівник організації Віктор Груб’як.

«Плануємо встановити чотири лавочки, між ними – квітники, щоби батьки, сидячи на лавочці, могли наглядати за дітьми. З іншого боку хочемо зробити штучне покриття й маленькі дитячі гойдалки. Старий майданчик, якщо вдасться, демонтуємо. Тут колись, ще у моєму дитинстві, був фонтан, невеличкий і дуже красивий. Ми б його реконструювали і зробили цю площу з трьох великих клумб, які би постійно квітнули", – повідомив керівник громадської організації.

Усі рослини мають бути безпечними для дітей, тобто, без колючок та не містити отруйних речовин. З озелененням безплатно допомагає місцевий агротехнічний інститут. Уже висадили на майданчику 70 туй, розповідає викладач Юрій Гринюк.

"Основою проєкту є зелена стіна з туї західної, колоноподібної, яка за нашим задумом у перспективі зімкнеться і повністю відгородить ділянку, де будуть бавитися діти, від шумної центральної вулиці нашого міста", – каже чоловік.
З розсадника інституту ще передадуть гібіскус, який також вирощують самостійно.

"Це гібіскус "Сирійський", який цвіте приблизно два місяці. Одна квітка відмирає, інша продовжує квітнути. Тому таке враження, що вони цвітуть довго. Ми маємо їх трьох кольорів: рожеві, фіолетові й білі", – говорить Богдан Кивух.
Креативний хаб також планує відкрити школу-ательє. Там зможуть навчатися переселенці та місцеві жителі. Його зроблять на базі Бережанського агротехнічного інституту. Поки що тут проводять курси шиття. Їх організувала переселенка з Миколаєва Алла Петровська. Раніше жінка професійно не займалася швейною справою, це було її хобі.

"У нас навчається 12 слухачів. Це майбутні швачки, які будуть працювати на будь-якому швейному виробництві. Є теоретична частина, та практичної буде більше. У нас є обладнання, тому буде багато практики", – сказала Алла.

На цих курсах навчають шити спальні системи для військових. Перші зразки цих систем уже відправили на фронт. Тепер чекають відгуків від воїнів, розповідає майстриня виробничого навчання Галина Нечипур.
"Система включає в себе чотири спальні мішки. Перший – водонепроникний, другий – зимовий, третій – літній, четвертий – мішок-комфорт, пошитий з тканини, яку використовують для постільної білизни".

У громадській організації "Креативний хаб Бережан" працює семеро людей. Активісти також допомагають переселенцям з пошуком житла та роботи, надають юридичні послуги й консультують підприємців. За словами Віктора Груб’яка, у Бережанській громаді проживає майже три тисячі переселенців.
Читайте також
- У Тернополі переселенці з Херсона майструють буржуйки для військовослужбовців