Впроваджуємо нові стандарти НАТО. Україна представила систему Delta для пошуку сил противника

Впроваджуємо нові стандарти НАТО. Україна представила систему Delta для пошуку сил противника

Впроваджуємо нові стандарти НАТО. Україна представила систему Delta для пошуку сил противника
Фото: Михайло Федоров

На щорічному закритому заході НАТО Tide SpiritОдин з ключових майданчиків НАТО, де експерти, науковці й розробники з понад 30 країн світу обмінюються досвідом та можливостями адаптації Альянсу до технологічних змін. презентували українську систему ситуаційної обізнаності Delta, що забезпечує військових різноманітними даними про противника та координацію сил на полі бою.

Цього разу українських фахівців запросили поділитися досвідом застосування цифрових рішень, роботів та сучасних ІТ-розробок для отримання переваги на полі бою під час війни з Росією, зокрема, про програму ситуаційної обізнаності, аналоги якої тільки створюються у країнах-членах Альянсу.

Йдеться про унікальну українську розробку — систему Delta. Цей програмний продукт розробляють в Центрі інновацій та розвитку оборонних технологій Міноборони за підтримки Мінцифри та іноземних союзників.

За словами розробників, Delta забезпечує об’ємне розуміння простору бою в режимі реального часу, інтегрує інформацію про противника від різноманітних сенсорів та джерел, в тому числі — розвіддані, на цифровій мапі, не потребує додаткових налаштувань і може працювати на будь-якому пристрої — ноутбуці, планшеті або в мобільному телефоні.

“Починаючи з 2017 року ми брали участь у Tide Hackaton, Tide Sprint i CWIX - у найкращих інкубаторах інновацій і технологій, які ми намагаємося тепер впровадити як частину нашої національної системи Дельта, що допомагає нам перемагати у цій війні проти Росії”, — розповів один з розробників програми майор Артем Мартиненко з Центру інновацій та розвитку оборонних технологій Міністерства оборони України.

Платформа та сервіси Delta побудовані за стандартами НАТО, тож система є сумісною з аналогічними рішеннями, що використовують армії країн-членів Альянсу

“Delta є чудовим прикладом того, як Україна та НАТО можуть співпрацювати, спільно розвиватися та отримувати взаємну вигоду. Україна прагне стати невід'ємною частиною організації. Наша армія вже впроваджує новітні стандарти НАТО. Але що ще важливіше, ми перебуваємо в процесі тестування та впровадження нових стандартів для НАТО. Україна є найкращим полігоном, оскільки ми маємо можливість перевірити всі гіпотези в бою та запровадити революційні зміни у військовій техніці та сучасній війні. І я вірю, що в партнерстві з країнами НАТО, особливо в частині розвитку технологічних можливостей, ми швидше здобудемо заслужену перемогу”, — зазначив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Довідка. Delta використовується для планування операцій та бойових завдань, координації з іншими підрозділами, захищеного обміну інформацією про розташування сил противника тощо. Зокрема, у Delta інтегровані чат-боти, розроблені Мінцифрою — "єВорог" та СБУ — "STOP Russian War".

Система оснащена сучасними засобами моніторингу підозрілої активності. Кіберпідрозділи союзників з 2021 року здійснюють постійну перевірку системи на вразливості, спроби несанкціонованого проникнення, витоку даних тощо.

Що відомо

  • Міністерство цифрової трансформації розробило чатбот "єВорог" для месенджера Telegram, в якому можна повідомити про пересування особового складу та техніки військових підрозділів РФ.
  • У Мінцифри закликають українців не забувати про власну безпеку, користуючись чатботом “єВорог”: одразу після того, як надіслали інформацію про ворогів у чатбот, обовʼязково видаліть листування з “єВорогом”.
На початок