Як не стати жертвою фейків про коронавірус. 7 порад інфекціоніста

Як не стати жертвою фейків про коронавірус. 7 порад інфекціоніста

Ексклюзивно
Як не стати жертвою фейків про коронавірус. 7 порад інфекціоніста

Усе, що стосується попередження, діагностики та лікування коронавірусу COVID-19 чи не щодня "обростає" фейками. Зокрема популярними темами для міфів є профілактика, перебіг захворювання серед різних вікових груп, використання масок та рукавичок та ефективність дезінфекції. Інфекціоніст Федір Лапій в ефірі Українського радіо назвав найпоширеніші з них і дав поради щодо правильної поведінки під час пандемії.

  1. Про чисті руки та дистанціювання. Найкраща профілактика, що дійсно дієва, – дотримання соціальної дистанції і чистих рук. Окремо хочу роз’яснити щодо "чистих рук" та чому ми говоримо про це, коли говоримо про повітряно-крапельну інфекцію. Цей вірус передається при тісному контакті через аерозоль і саме цей аерозоль може осідати на поверхню, на якій зберігає певну здатність до інфікування. І коли ви руками торкаєтесь поверхні, на якій зберігається вірус, то потім, через руки ви його заносите у дихальні шляхи, можете потерти око, і таким чином може відбутися інфікування.
  2. Про рукавички. Є дані, які свідчать, що окремі поверхні зберігають здатність до інфікування від кількох годин до кількох діб, в залежності від природних умов, які зберігають цей вірус. Ще хочу зазначити, що рукавиці не належать до засобів захисту пересічних громадян, а більше потрібні для медичних працівників. Знову ж таки, мікроклімат, який створюється під гумою, сприяє не тільки додатковому подразненню шкіри, а й розвитку окремих мікроорганізмів, бактерій. І тут питання не в тому чи ви в рукавицях чи без рукавиць, головне — ваші руки мають бути чистими. Вдягнені рукавиці не є гарантією захисту, якщо ви ними торкаєтесь свого обличчя, шкіри, вуха тощо.
  3. Про групи ризику, перебіг хвороби та фейкову профілактику. Ми повинні любити своїх ближніх і бажати здоров’я своїм батькам, людям похилого віку, які перебувають у групі ризику і саме заради себе та них ми маємо вести себе обережно. Не потрібно забувати, що і багато молодих людей хворіє на COVID-19, які переносять його дуже легко, а близько 30% взагалі не відчувають його симптомів, близько 50% — мають легкий перебіг і симптоми у вигляді застуди. Але це не означає, що серед молодих людей немає таких, що важко переносять перебіг хвороби, на жаль, є і смертельні випадки. І наше завдання — зберегти як можна більше осіб, що перебувають у зоні ризику, не звертати увагу на такі фейкові засоби профілактики як тютюнопаління і вживання алкоголю, які нібито надають додатковий захист від захворювання. Ні, ці засоби недійсні і ми маємо наукові дані, що курці теж є в групі ризику тяжкого і смертельного перебігу COVID-19. І ще раз звертаю увагу, що будь-які види куріння, у тому числі модні електронні цигарки, так чи інакше шкодять здоров’ю людини! Є наукові дані, що люди, які палять, хворіють на COVID-19 набагато тяжче.
  4. Про гемоглобін. З цього питання є також певні фейки, коли поширюють недостатньо перевірені дані щодо COVID-19 і рівню гемоглобіну у хворих чи інфікованих. На цю інформацію треба дивитися не в розрізі COVID-19, а більше уваги приділити такому поняттю, як анемія, коли у людини є певний дефіцит червоних кров’яних тілець, дефіцит гемоглобіну. І, звичайно, що чим менший рівень гемоглобіну в крові людини, тим більший шанс більш тяжкого перебігу багатьох захворювань, не тільки коронавірусу. Потрібно мати нормальний рівень гемоглобіну, і це стосується не тільки різних хвороб, а й самопочуття, втоми, уважності.
  5. Про дезінфекцію вулиць та приміщень. Дійсно, багато країн світу включили ті речовини, які входять до звичної нам “білизни”, для обробки поверхонь і говорять, що це має певний сенс у знешкодженні вірусу. Тому вважаю, що тут неможливо говорити про нераціональність таких заходів. І знову ж таки, повертаючись додому, пройшовши під’їздом, рекомендовано вимити руки проточною водою з милом, саме вимити руки з милом, а не використовувати антисептик. На вулиці, якщо у вас немає доступу до проточної води та мила тоді можна говорити про використання спиртовмісних антисептиків. Вийшли з під’їзду — зробили це, сіли в машину чи транспорт — зробили це, а коли вже повернулися додому — помили руки водою з милом.
  6. Про маски. Якщо ми говоримо про потрапляння вірусу через ніс, через рот, при вдиханні повітряного аерозолю зі збудником хвороби, то необхідно не забувати, що є ще очі, через які також можуть потрапляти збудники хвороби та шкідливі мікроорганізми. Як рекомендація для здорових людей – без крайньої необхідності не носити маску. Якщо ви відвідуєте громадські місця, тоді маска необхідна. Тут можуть початися спекуляції щодо постанови Кабміну в частині обов’язкового носіння масок на вулиці, особливо у теплий період року, але, тут одне прохання — давайте почекаємо. Змінюється ситуація, змінюються настанови і треба залишатися законослухняними громадянами і виконувати тимчасові визначені нам порядки, щоби не мати неприємних випадків спілкування з поліцією та іншими державними органами. Гадаю, що найближчим часом карантинні заходи пом'якшать і на відкритому просторі буде необов’язково користуватися масками. А от, щодо закритих приміщень, думаю, що ситуація не зміниться, треба не забувати, що ви можете не мати чітких симптомів захворювання, близько 30% хворих симптомів не мали, оскільки деякі симптоми COVID-19 мають вигляд легкої застуди. Також треба зауважити, щодо імунітету до хвороби, якщо навіть ви і перехворіли, то треба мати повагу до інших і носіння маски забезпечує оточуючих додатковим захистом.    
  7. Про вакцини та лікування. Ліків та вакцини — не існує. Ті ліки, які сьогодні пробуються та використовуються у лікуванні — вони експериментальні. Ми отримуємо все більше даних, що часом вони виявляються зовсім неефективними, а інколи, навіть небезпечними, і ті, хто їх приймає, має більше шансів отримати якісь побічні ефекти, що ускладнюють перебіг COVID-19. І тому, ми говоримо про використання ліків саме у медичному середовищі, а не для самостійного лікування.
Читайте також: "Передається за будь-якої погоди". У МОЗ спростували фейки про коронавірус
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди