У світі формують "тіньовий флот" для перевезення російської нафти — Bloomberg

У світі формують "тіньовий флот" для перевезення російської нафти — Bloomberg

У світі формують "тіньовий флот" для перевезення російської нафти — Bloomberg
. Нафтовий танкер San Sebastian біля нафтопереробного заводу ISAB (Сицилія, 31 травня 2022 року). ISAB належить російському Лукойлу. Фото: АР

За кілька тижнів до набуття чинності санкцій проти російського експорту нафти у світі створюється величезний "тіньовий флот" з невідомими власниками для перевезення нафти в інтересах Росії. Про це повідомляє Bloomberg.

За інформацією водання, інтенсивні дипломатичні суперечки під керівництвом США щодо пом'якшення агресивних санкцій ЄС тривають уже кілька місяців. У Вашингтоні побоюються дефіциту палива та зростання цін на нього. Для цього обговорюється план обмеженням цін на нафту.

Bloomberg називає безсумнівним те, що через міжнародні санкції значна частка російського експорту нафти здійснюватиметься за допомогою заплутаної та часто таємної мережі суден, власників, портів та безпечних маршрутів, у якій домінують особи, які досі хочуть мати справу з Росією.

"Якщо ви подивитесь на те, скільки кораблів було продано за останні шість місяців невідомим покупцям, то стане зрозуміло, що створюється флот для того, щоб перевозити ці вантажі", — сказав головний виконавчий директор компанії Maersk Tankers в Копенгагені, яка керує флотом зі 170 кораблів, Крістіан Інгерслев.

За оцінкою суднобудівного брокера Braemar, для підтримки перевезення Росією чотирьох мільйонів барелів на день на Далекий Схід були закуплені додаткові 240 суден: 102 "АфрамаксівЗа класифікацією AFRA (Average Freight Rate Assessment) цей тип танкерів відноситься до класу LR2 (Large Range 2). Танкери цього в основному використовуються для організації торгівлі в акваторії одного моря в Північному морі, Карибському басейні, Далекому Сході та Середземному морі."; 58 "СуецмаксівСудна типу Suezmax - це нафтоналивні танкери, здатні з повним завантаженням проходити через Суецький канал.Існують обмеження: глибина водної колії становить 16 м, висота моста в каналі - 68 м, максимально допустима ширина судна -70,1 м.";80 дуже великих нафтових танкерівVLCC — великотоннажні танкери (VeryLargeCrudeCarrier) з осадкою до 21 метра, що лімітує прохід Малаккської протоки., які ще торік перевозили іранську і венесуельську нафту.

Керівник відділу досліджень танкерів Braemar Ануп Сінгх зазначив, що зараз  різко зросла торгівля танкерами, що здійснюється невідомими суб'єктами в Дубаю, Гонконзі, Сінгапурі і на Кіпрі. Багато з кораблів є старими і потраплять до тіньового флоту, причому деякі танкери також постачає російський судновласник ПАТ "Совкомфлот".

Bloomberg також прогнозує сплеск перевантажень з судна на судно. Це пов'язано як із санкційним ризиком обробки експорту безпосередньо з російських портів, так і з необхідністю перевантажувати невеликі вантажі на більші танкери для далеких рейсів.

Однак, як зазначає видання, це є логістичною проблемою, особливо з Балтійського моря, головного експортного регіону Росії. При перевантаженні з корабля на корабель одне судно маневрує поруч із іншим, прикріплюючи трубу, що дозволяє перекачувати вантаж між двома перевізниками. Це може зайняти до двох днів, і найкраще це робити в спокійних водах за хорошої погоди. Деякі з них можуть включати багатоетапний процес перекачування нафти з початкового танкера в плавуче сховище, а потім ще один крок по переміщенню вантажу на інше судно.

Очікується, що з запровадженням санкцій основними покупцями російської нафти після набуття чинності санкцій 5 грудня стануть Китай та Індія.

"Нафта, яка прямує до Азії, перекачуватиметься на гігантські супертанкери, які надто великі, щоб вийти з Балтійського моря з вантажем на борту. Початкове судно розверталося після вивантаження вантажу на цей супертанкер і поверталося за новою російською нафтою, створюючи ефект шатла", — пише Bloomberg.

Що відомо

З 5 грудня почне діяти ембарго на російську нафту. ЄС припинить увесь морський імпорт російської нафти та більшість потоків трубопроводів із 5 грудня на знак засудження вторгнення Росії в Україну. З 5 лютого 2023 року ЄС ззабороняє на поставки російських нафтопродуктів.

На початок