Жителі села біля Сум не можуть визначитися, до якої громади приєднатися

Жителі села біля Сум не можуть визначитися, до якої громади приєднатися

Жителі села біля Сум не можуть визначитися, до якої громади приєднатися

На роздоріжжі опинилась Стецьківка Сумського району. Село не увійшло ні до Хотінської, ні до Сумської територіальних громад. Наразі документи щодо приєднання вивчають в суді – в апеляційній інстанції. За кілька років місцеві жителі так і не дійшли згоди, де їм буде краще.

Стецьківка знаходиться у 13 кілометрах від Сум, одразу за селом Верхнє Піщане. Фактично, це вже частина Сум. Землі сільради межують з Верхнім Піщаним, а воно – у підпорядкуванні міста.

"Рішення Сумської облдержадміністрації приєднати нас до Хотінської ОТГ суперечить методичним рекомендаціям, затвердженим Кабміном, щодо формування спроможних громад. Адже географічно ми давно є одним цілим із СумськоюОТГ", - розповідає представник ініціативної групи мешканців с.Стецьківка Юрій Кучмєєв.

Найближчий населений пункт Хотінської ОТГ знаходиться за 8 кілометрів від Стецьківки, розповідає місцева мешканка Наталя Погрібна.

"На Хотінь ходить транспорт дуже рідко, в них мало автобусів. Якщо ми будемо знаходитися в Хотінській ОТГ, то нам потрібно буде їхати в Хотінь до сімейного лікаря, а потім їхати в місто Суми до профільного лікаря. Якщо ми були б з містом Суми, то могли б отримувати послуги лікарів будь-якій лікарні міста", - говорить Наталя Погрібна.

"У зв’язку з карантином закрите сполучення району з містом Суми. Я не можу виїхати до міста Суми ніяк, чоловік мій так само. Ми знаходимося на карантині у відпустці за власний рахунок. Я працюю в Сумах, чоловік працює в Сумах, всі податки ми сплачуєм в Сумах, всі закупівлі, всі послуги ми отримуємо в Сумах. Хотінь? Чесно, я там була один-єдиний раз", - розповідає інша мешканка села, Світлана Липова.

Жителі села розповідають, що подали звернення до Сумської облдержадміністрації з проханням роз’яснити, чому так відбулось, але ніяких відповідей не отримали.

Суперечка про приєднання триває кілька років. 2019 року депутати сільради прийняли рішення приєднатися до Хотінської ОТГ. Це рішення ініціативна група оскаржила у суді. Сільський голова подав апеляцію, бо вважає, що вирішувати питання життєдіяльності села буде простіше у Хотіні.

"Представництво нашої громади в місті буде один, а може і того не буде депутата в міській раді. То достукатися з проблемами села туди буде набагато важче. А якщо розглядатимемо Хотінську ОТГ, то наше представництво – це половина Хотінської ОТГ по населенню, як наша Стецьківка. Тобто, ми маємо великий шанс відстоювати свої інтереси. У місті наші оті 6-20 мільйонів, які ми заробляємо за рік, – це крапля в морі. А в Хотінській ОТГ – це добрий кусок бюджету, який може працювати на благо селян наших", - переконаний сільський голова Стецьківки Ігор Верніченко.

Стецьківська сільська рада – це 5 сіл, у яких проживають 4 з половиною тисячі людей. Серед тих, хто не хоче приєднуватися до Сум, - Віктор Кисельов.

" Поїхали ми до пана Лисенка (ред. - міського голови Сум) на прийом. Але нас не прийняли. Чи буде функціонувати школа, чи буде функціонувати садодоК, чи буде лікарня? На ці питання ніхто нам не відповів", - розповідає Віктор Кисельов.

Наразі Стецьківка не входить ні до Хотінської, ні до Сумської тергромад. На сайті обласної адміністрації та мінрегіонбуду різні конфігурації її приєднання. За перспективним планом від 2018 року, Стецьківка – частина Сумської громади, у проєктних документах Кабміну її записали до Хотіні.

Журналісти Суспільного намагалися дізнатися про подальшу долю Стецьківки у Сумській обласній адміністрації. Речниця голови Оксана Щербак повідомила, що посадовці ще вивчають ситуацію і прокоментують її після отримання запиту.

Регіональний представник Асоціації міст України Карен Агаджанов-Гонсалес сказав, що керівники і Хотінської, і Сумської ОТГ висловили готовність приєднати Стецьківку до своїх громад.

"На наступний рік наші об’єднані територіальні громади можуть залишитися без субвенцій на розвиток інфраструктури ОТГ, тієї унікальної субвенції, яку отримувала кожна ОТГ протягом останніх років. Велике місто – місто Суми – може запропонувати значно кращі перспективи для будь-якої сільської ради, яка буде приєднуватися до неї. Але, варто пам’ятати, що менші ОТГ, до того ж економічно спроможні, такі як Хотінська селищна рада, можуть надати кращий контроль за розпорядженням економічними ресурсами", - прокоментував ситуацію Карен Агаджанов-Гонсалес.

Із 15 квітня Уряд почав затверджувати перспективні плани формування громад областей. Завершити процес мають до кінця квітня.

Авторка - Олена Рашевська

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди