На Хмельниччині гинуть бджоли, власники пасік вимагають розслідування. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На Хмельниччині гинуть бджоли, власники пасік вимагають розслідування. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На Хмельниччині гинуть бджоли, власники пасік вимагають розслідування. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

У п'яти селах Віньковецького району гинуть бджоли. Місцевий житель Олексій Левицький розповідає, що загинули сотні тисяч комах. Пасічники звинувачують у цьому сільгоспвиробників, які обробляють поля засобами захисту рослин.

Бджолярі написали заяву в Зіньківську сільську раду, за якою на місце виїхала комісія для забору зразків на аналізи. Мертвих комах, члени комісії взяли для експертизи. Аналізи можуть виявити, від чого загинули бджоли.

Що розповідають пасічники

Олексій, житель Майдана Карачієвецького, розповідає, що біля кожного свого вулика щоранку вигрібає два кілограми мертвих комах. Пасічниця Наталія Боднар каже, що з 20 вуликів в неї залишилося три, відрами щодня виносять з чоловіком мертвих бджіл.

Син Наталії Сергій відзняв відео біля села Майдан Олександрівський, на якому сільгоспагрегати для обробітку угідь засобами захисту рослин. Його мати каже, що якби пасічникам повідомили про такі сільгоспроботи, вони зачинили своїх бджіл у вуликах.

Про обробіток полів препаратами, токсичними для комах, не чули й решта пасічників. Аркадій Горбань з Зінькова відзняв один зі своїх вуликів. Каже, що про застосування пестицидів чи інших препаратів не знав. Тому, як і інші пасічники сіл району, лише фільмував на телефон масовий падіж бджіл з початку минулого тижня.

У кожного – значні втрати, розповідає бджоляр з Адамівки з прізвищем Пасічник. Він зібрав для комісії частину мертвих бджіл. Чоловік впевнений, що комахи почали гинути після посадки кукурудзи.

Які заходи здійснює Держпродспоживслужба

Начальник управління Держпродспоживслужби в Віньковецькому районі Василь Вознюк каже, що масова загибель почалася 22 квітня в селі Покутниці.

"В чотирьох власників відібрали зразки бджіл, ґрунту і надали в Хмельницьку амбулаторію ветеринарної медицини. До кінця тижня будуть по Покутницях результати. Нам треба виключити хвороби".

За словами Василя Вознюка, доки не буде результатів аналізів, конкретні звинувачення нема кому висувати.

На землях Зіньківської сільської ради працюють 12 орендарів. Хто саме без попередження застосовував препарати захисту рослин, треба встановлювати. За такі порушення в законодавстві України відповідних санкцій немає, розповідає Олександр Стахов, начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Віньковецького райуправління Держпродспоживслужби. Додає, що штраф 170 гривень нікого не злякає. Тому, якщо експертиза доведе загибель бджіл від отрутохімікатів, пасічники можуть позиватися на сільгоспвиробників.

Як реагують у сільгосппідприємствах району

Наразі, кореспонденти суспільного поспілкувалися з представниками двох найбільших сільгосппідприємств Віньковецького району стосовно посівної та обробітку полів препаратами захисту рослин.

Директор і агроном ТОВ «Адамівка-Агро» Володимир Савіцький розповів: в їхньому господарстві також є пасіка, де понад 100 бджолосімей.

"В також є падіж льотної бджоли. Зараз всі гріхи будуть падати на нас. Я 30 років працюю, засоби захисту застосовуємо тільки вночі, бо вдень через інтенсивне сонячне світло зменшується дія".

ТОВ «Енселко Агро» наддало нам відповідь на наш запит за підписом директора Олександра Ременяка. В листі, зокрема, йдеться: «в населених пунктах Зіньків, Адамівка, Покутинці, Черкасівка підприємство не орендує земельних ділянок. На території Майдан-Олександрівської сільської ради у 2020-му році робіт по обприскуванню посівів не проводилося».

Головним агрономом, було прийнято рішення у зв'язку з неналежними погодними умовами, низькою температурою. Про це в телефонному режимі агроном повідомив голову села.

Наша редакція також очікує результатів аналізів та стежитиме за ситуацією в Віньковецькому районі.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди