Субсидії для ВПО та останні зміни у нарахуванні – Людмила Мусіяка

Субсидії для ВПО та останні зміни у нарахуванні – Людмила Мусіяка

Субсидії для ВПО та останні зміни у нарахуванні – Людмила Мусіяка
Суспільне Суми

З жовтня виплатою субсидій та пільг займатимуться органи Пенсійного фонду. Чи потрібно звертатися людям, яким вже призначена субсидія, до Пенсійного фонду та як скористатися пільгами на комунальні послуги внутрішньо переміщеним особам – розповіла Людмила Мусіяка, директорка департаменту соціального захисту населення Сумської ОВА.

Пенсійний фонд призначатиме, нараховуватиме та виплачуватиме субсидії: що змінюється для отримувачів

- Що змінилося у призначенні та виплаті субсидій з 1 жовтня?

- Стосовно призначення чи звернень – майже нічого. Хочу наголосити, що перепризначення субсидій відбувається кожного травня. Тобто, у травні ми аналізували базу даних. У зв’язку з воєнними діями це було зроблено автоматично і відбулося перепризначення житлових субсидій усім домогосподарствам за тими правилами, які діяли на травень, без звернень громадян. В жовтні ми робимо тільки перерахунок, у зв’язку з початком опалювального сезону, не аналізуючи право громадян на призначення субсидій. Винятком є тільки аналіз по доходах. В жовтні – це субсидія не на повний місяць, а з 16 жовтня. У листопаді і надалі – на повні місяці. Суттєвих змін, які б змушували наших громадян хвилюватись, немає. Тобто, все, як і було, ми автоматично перераховуємо субсидію у зв’язку із початком опалювального сезону. Якщо домогосподарство одержувало субсидію і нічого в домогосподарстві не змінилося (склад сім`ї, придбання дорого вартісних матеріалів чи оплату покупок на понад 50 тисяч, наявності транспортних засобів, депозитів), то приходити до органів соцзахисту не потрібно. Якщо ж такі фактори є, то людині необхідно про це обов’язково повідомити органи соцзахисту за місцем проживання.

- Що зміниться з грудня?

- Для людей, які є одержувачами субсидій, немає різниці, який орган здійснює перерахування коштів на картку. Є постанова Кабінету Міністрів, у якій йдеться про поступову передачу пільг і житлових субсидій органам пенсійного фонду. В жовтні виплату вже здійснив Пенсійний фонд, призначення і нарахування було за органами соціального захисту. В листопаді буде вже і нарахування здійснювати Пенсійний фонд, а з грудня і призначення, і нарахування, і виплата – за органами фонду. Для громадян нічого суттєво не зміниться. Єдине, що коли з грудня людина потребуватиме звернення, то необхідно буде звертатися до органів Пенсійного фонду або до органів соціального захисту територіальних громад – не райдержадміністрацій. Крім того, залишилось право подачі документів на призначення субсидії, як через електронні сервіси, так і засобами поштового зв’язку.

Як отримати субсидію, маючи статус ВПО

- Чи можлива виплата субсидій для ВПО?

- До 24 лютого в області було зареєстровано 11 тисяч ВПО, з 24 лютого і по сьогоднішній день – 61 тисяча. 70% – це внутрішньо обласні переселенці. ВПО мають право на отримання субсидій за фактичним місцем проживання. Для ВПО не є обов’язковим договір оренди житла – тільки спеціалісти у тергромаді роблять акт обстеження щодо фактичного проживання. Це необхідно для того, щоб визначити склад сім`ї та підтвердити те, що зазначено у декларації, бо зареєстрованими у тому приміщенні можуть бути інші особи. Інші підходи і обмеження, щодо врахування доходів для ВПО такі ж, як і для інших громадян. Але їм можна призначати субсидії не за місцем реєстрації, а за місцем фактичного проживання з актом обстеження. При цьому дозвіл власника орендованого житла не передбачений чинним законодавством. Право на отримання субсидій мають і ВПО, які заселилися у соціальне житло (на Сумщині придбано 12 квартир для ВПО). Наразі одна квартира вільна, триває пошук переселенців, які готові переселитися за договором оренди за 1 гривню на рік, з умовою оплати комунальних послуг в повному обсязі.

Зміни для людей за кордоном та безробітних

- Чи змінився алгоритм призначення субсидій?

- З цього приводу нічого не змінилося. У жовтні ми враховуємо доходи за 1-2 квартал 2022 року. Умови відмови залишилися ті самі. Єдине, що змінилося – для тих, хто перебуває за кордоном більше, ніж 60 днів і це припадає на період війни, право на субсидію не втрачається. Також, якщо людина в період 1-2 кварталу цього року втратила роботу, звільнилася і стала на облік в центр зайнятості, то ми заробітну плату в цьому випадку не беремо, а беремо розмір виплати по безробіттю. Це пов’язано з військовими діями.

- Чи не впливає державна допомога, яку люди могли отримувати, на призначення субсидій?

- Ні, допомога ВПО не враховується. Інша допомога була від міжнародних організацій, вона також не враховується. І допомога тим, хто надав прилисток ВПО, також не враховується при призначенні субсидій.

Що відомо

  • Майже 124 тисячі домогосподарств у Сумській області на 1 жовтня є одержувачами житлових субсидій. Це близько 30% від усіх домогосподарств. 12 тисяч домогосподарств Сумщини отримують субсидії та пільги на придбання твердого палива та скрапленого газу. На початок 2022 року було 132 тисячі одержувачів житлових субсидій.

Читайте також

  • На Сумщині придбали 12 квартир для ВПО: як отримати таке житло
  • Як отримати статус внутрішньо переміщеної особи, державну допомогу та житло – Людмила Мусіяка

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок