Українець виграв конкурс у вікіпедії, опрацювавши 416 статей про жінок-правозахисниць

Українець виграв конкурс у вікіпедії, опрацювавши 416 статей про жінок-правозахисниць

Українець виграв конкурс у вікіпедії, опрацювавши 416 статей про жінок-правозахисниць Facebook: Андрій Гриценко

Викладач із Глухова на Сумщині Андрій Гриценко вдруге став переможцем конкурсу "WikiGap Challenge". За місяць він опрацював 416 статей сайту "Вікіпедія" про жінок-правозахисниць. Участь у конкурсі брали 90 дописувачів з усього світу, у тому числі 16 українців.

Андрій Гриценко працює викладачем історії у Глухівському педагогічному університеті. Пише статті до вікіпедії більше семи років. Про це він розповів в інтерв'ю Суспільному.

Українець виграв конкурс у вікіпедії, опрацювавши 416 статей про жінок-правозахисницьFacebook: Андрій Гриценко

Першу статтю написав 2013 року, коли необхідно було підготувати конспект уроку за темою "Історія рідного краю".

"Знайшов потрібну інформацію, але у вікіпедії її не було. Тому вирішив додати", - згадує Андрій Гриценко.

З того часу створив або доповнив вже 3,5 тисячі матеріалів для "вільної енциклопедії" та став адміністратором української вікіпедії.

Конкурс "WikiGap Challenge" Андрій Гриценко виграв і 2019 року. Тоді винагородою за перемогу стала тижнева поїздка до Стокгольма. Нині переможець челенджу буде запрошений до Женеви.

Умовою конкурсу 2020 року було написання та редагування протягом місяця - з 8 березня до 8 квітня - якнайбільшої кількості статей про жінок, що присвятили себе боротьбі за права людини. Організаторами конкурсу стали Міністерство закордонних справ Швеції, громадська організація "Вікімедіа Швеція" та Бюро ООН з прав людини.

Українець виграв міжнародний конкурс-челендж з написання статей до ВікіпедіїFacebook: Андрій Гриценко

Андрій Гриценко став автором і найбільшої статті українською мовою - про харківську активістку LBGT Ганну Шаригіну. ЇЇ постать увійшла до переліку найвідоміших громадських активісток світу, за версією Бюро ООН з прав людини.

"Особливо мені подобається писати про жінок та про історію", - сказав переможець. До речі, про жінок статей у вікіпедії наразі менше, ніж про чоловіків, розповідає він.

Найбільше вразила, розповідає Андрій, доля афганської поліціянтки Іслам Бібі, яка сміливо боролася з криміналітетом в Афганістані, і була вбита. Тепер стаття про цю жінку доступна у вікіпедії українською мовою.

Українець виграв міжнародний конкурс-челендж з написання статей до ВікіпедіїFacebook: Андрій Гриценко

Згідно з правилами конкурсу, цього року Андрію Гриценку довелось писати статті не лише до української, а й до білоруської, російської та башкирської вікіпедій. Їх можна було створювати від початку, або перекладати з інших мов.

"Конкурси найбільше надихають писати статті", - розповідає Андрій Гриценко. Громадська організація "Вікімедія Україна" супроводжує дописувачів і нагороджує особливо активних призами. Крім того, активні дописувачі мають власну спільноту, спілкуються і зустрічаються на різних заходах.

Українець виграв міжнародний конкурс-челендж з написання статей до ВікіпедіїFacebook: Андрій Гриценко

Писати до вікіпедії може будь-хто. Для цього не обов'язково потрібно реєструватися. Тому, розповідає Андрій Гриценко, з'являються користувачі-"вандали", які навмисне вносять до статей неправдиві дані. "Наприклад, до статті про якесь село можуть написати: найфайніший хлопець на селі - такий-то", - розповідає Андрій Гриценко.

За правдивістю інформації слідкують так звані "патрульні" вікіпедії. В Україні таких - декілька сотень. Ці редактори-волонтери перевіряють статті від дописувачів, виправляють помилки та неточності, звіряються із джерелами.

Більшість авторів "вільної енциклопедії" - волонтери. Фінансується проєкт за пожертви інтернет-користувачів.

Українець виграв міжнародний конкурс-челендж з написання статей до ВікіпедіїFacebook: Андрій Гриценко

"Коли ви пишете статті до вікіпедії, ви виконуєте роботу, яка потрібна кожному. Оскільки Вікіпедія стає все більш популярною енциклопедією для школярів, студентів та дорослих, - це важлива соціальна та інтелектуальна місія", - переконаний Андрій Гриценко.

Що відомо:

  • Щороку в Україні проводиться "Вікімарафон" - наймасштабніша акція з редагування вікіпедії.
  • Переможцем номінації "Найкраща фотографія Сумської області 2019" в українській частині міжнародного фотоконкурсу "Вікі любить пам’ятки" стала світлина Золотих воріт садиби Міклашевських, що в селі Волокитине Путивльського району.
  • Міністерство закордонних справ України разом із ГО "Вікімедіа Україна" починає боротьбу за достовірну інформацію про Україну у Вікіпедії. У травні стартує онлайн-марафон "Місяць української дипломатії", де автори заповнюватимуть прогалини і виправлятимуть неточності на теми російської агресії, інтеграції України до ЄС та НАТО, відносин з іншими країнами, діяльності України в міжнародних організаціях, а також публічної дипломатії.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди