Найєм розповів, що чекатиме на Укроборонпром після його ліквідації

Найєм розповів, що чекатиме на Укроборонпром після його ліквідації

Ексклюзивно
Найєм розповів, що чекатиме на Укроборонпром після його ліквідації

Укроборонпром ліквідують, а на базі його підприємств створять кілька спеціалізованих корпорацій. Про це в ефірі Українського радіо розповів заступник генерального директора держконцерну Мустафа Найєм.

Як пояснив Найєм, цього рішення дійшли через неефективність організації роботи концерну та застарілість такої моделі управління підприємствами.

"Такого формування – концерну – у тому вигляді, як є у нас, немає у жодній країні, де успішно працює оборонний комплекс. По-друге, в нас величезна кількість підприємств, які однакові за профілем виробництва, номенклатурою, продукцією. Але вони рознесені юридично, що дуже ускладнює і роботу, і синхронізацію, і нові розробки”, - зауважив заступник гендиректора концерну.

За словами Найєма, всі ці роки оборонні підприємства цілеспрямовано знищувались, тому зі 137 підприємств, що за розпорядженням уряду юридично входять до складу Укроборонпрому, фактично працює лише 30. На його переконання, найефективнішим кроком буде створити профільні холдинги на базі найефективніших компаній у складі концерну.

"У кожній галузі буде обрано центральну компанію, на базі якої буде створена нова корпорація, яка фактично стане центром для всіх інших підприємств, які спеціалізуються на цій продукції. Наприклад, якщо брати авіабудівництво, то це, швидше за все, буде Антонов, адже це найбільша компанія з найбільшим досвідом, історією, потужностями та фінансовими й юридичними можливостями. Що стосується бронетанкового комплексу, скоріш за все, центром стане якесь з харківських підприємств, можливо, завод Малишева. І так в кожній галузі буде обрано таку центральну компанію. Вони будуть конкурентоспроможні, бо не буде паразита, який буде викачувати гроші”, – зазначив Мустафа Найєм.

Крім того, як зауважує заступник гендиректора концерну, за часи незалежності України змінилися ринкові умови, тому попитом більшою мірою користуються нові високотехнологічні розробки.

"Зараз є попит на нові розробки. Ми маємо величезний бронетанковий кластер, потужності та конструкторів, але ресурси розпорошені, немає концентрації юридичних повноважень і фінансів в одній точці, щоб серійно випускати найкращу продукцію, яка в нас є", - наголосив Найєм.

За його словами, головним призначенням держкорпорації, створеної у 2010 році за президентства Януковича, був контроль продажу зброї, що залишилась Україні у спадок від часів СРСР.

"Коли у 2010 році Віктор Янукович підписав указ та створив концерн, він був створений за калькою з Російської Федерації, включно з назвою. Тоді компанію очолив пан Соломатін, який, до речі, зараз знаходиться в РФ і має російський паспорт. Компанія була створена з однією метою – контролювати продаж зброї, яка залишилась нам у спадок від Радянського Союзу", – наголосив Найєм.

Крім того, на переконання з дня свого створення Укроборонпром не був потрібен оборонним підприємствам і переважно викачував гроші та жив за рахунок продажу зброї, яка залишилась на складах. При цьому майже всі уряди, президенти та керівники так чи інакше продовжували паразитувати на підприємствах та на оборонно-промисловому комплексі.

Як наголошує Найєм, запланована реформа концерну не передбачає можливості жодних корупційних дій. Проте на заваді запуску процесу перетворення перед Укроборонпромом стоїть низка труднощів, зокрема, юридичних.

"Є величезна проблема в тому, що наше підприємство створено конкретним законом, що є аномалією в законодавчому полі. Наприклад, мало хто знає, але наша спостережна рада не оплачується і ці люди працюють безкоштовно. Також ми існуємо за законом, який інакше перерозподіляє гроші серед наших підприємств. Більше того, повноваження концерну впливати на діяльність підприємств дуже малі. Тобто все купою згребли, поставили, дали закон, який не працює, і так воно все існує десять років”, - розповів Найєм.

За його словами, для трансформації Укроборонпрому необхідно ухвалити новий закон про корпоратизацію, який дозволить створити п’ять корпорацій, а також законопроєкт щодо фінансового оздоровлення. За прогнозами Найєма, у разі появи відповідної правової бази реформа концерну зайняла б близько півтора років.

Що відомо

  • Раніше гендиректор Укроборонпрому повідомив про плани ліквідувати державний концерн та створити замість нього навколо прогресивних підприємств концерну 6 галузевих холдингів.
  • У 2019 році у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт 10248 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запровадження принципів прозорості та публічності у сфері формування та реалізації державної військово-промислової політики", який передбачав можливість ліквідації Укроборонпрому.
  • Серед його ініціаторів були Сергій Пашинський, Іван Вінник, Тетяна Чорновол, Вадим Кривенко, Андрій Левус, Андрій Тетерук та Юрій Береза.
  • Зрештою Рада відхилила законопроєкт та зняла його з розгляду.
  • Наприкінці січня президент Зеленський звільнив виконавчого директора Нафтогазу Юрія Вітренка з посади члена наглядової ради Укроборонпрому.
  • Укроборонпром в умовах карантину запровадив на 17 підприємствах режим повного або часткового простою.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди