Як уберегтись в разі атаки іранських дронів-камікадзе — поради Центру стратегічних комунікацій

Як уберегтись в разі атаки іранських дронів-камікадзе — поради Центру стратегічних комунікацій

Як уберегтись в разі атаки іранських дронів-камікадзе — поради Центру стратегічних комунікацій
. "Shahed 136" іранський дрон-камікадзе. Фото: twitter/Tal Inbar

Дрони-камікадзе іранського виробництва, які використовує російська армія задля атак на українські міста, несуть приблизно 40 кілограмів вибухівки. Ці дрони спричиняють потужну вибухову хвилю і велику кількість дрібних уламків. Як розпізнати наближення дрону-камікадзе Shahed-136 та що робити у випадку атаки іранськими дронами — Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки дав поради.

Ці дрони легко почути. Коли вони наближаються, їхній мотор видає гучний звук, який схожий на роботу бензопили чи роботу двигуна мопеда.

"В Одесі цей безпілотник називають "мопед", "балалайка". Цей звук дуже гучний. Але його чутно лише, коли дрон з’являється над об’єктом можливого ураження", — розповів речник голови Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук.

Що робити, коли Росія запускає дрони Shahed-136:

  • Чуєте звук двигуна поруч — негайно прямуйте до укриття та залишайтесь там, поки не мине небезпеки.
  • Обирайте місця подалі від військових та стратегічних об’єктів, адміністративних установ.
  • Коли нема змоги дістатись укриття, дотримуйтесь правила "двох стін", які мають відділяти вас від небезпеки.

Як вберегись в разі атаки іранських дронів-камікадзе — поради Центру стратегічних комунікацій
Мотор Shahed-136 гучно працює, дрон-камікадзе літає на малій висоті, тому його важко збити засобами ППО. Графіка Центру стратегічних комунікацій

Росія використовує ці дрони, аби не витрачати дорогі ракети такі, як Х-101, “Калібр” і Х-555, вважає речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. За його словами, Росія могла отримати сотні дронів-камікадзе Shahed-136, а також вірогідно має на озброєнні інші ударні іранські дрони Shahed-129 і Mohajer-6.

Як поводитися під час будь-яких обстрілів

Гучний свист, а за 2-3 секунди вибух снаряда може означати, що ви потрапили в зону артобстрілу, мінометного обстрілу або авіанальоту. Залп запуску та димний слід снаряда в повітрі (має вигляд спалаху уночі) — це, скоріш за все, артилерійський обстріл системами залпового вогню (наприклад, БМ-21 "Град").

Щойно ви чуєте сигнал тривоги чи отримуєте повідомлення про загрозу обстрілу чи бомбардування, негайно прямуйте до укриття.

Найкраще під час можливої атаки — перебувати в спеціально облаштованому сховищі. Якщо такого поблизу нема, ховайтесь на станціях метро, у підвалах чи цокольних поверхах будинків, підземних паркінгах та переходах.

Дотримуйтесь “правила двох стін”: ховайтесь в тій кімнаті, яку від вулиці відділяє дві стіни.

Якщо ви потрапили під обстріл на вулиці, знайдіть будь-який виступ, заглиблення в землі або канаву. Укриттям на вулиці також може стати бетонна сміттєва урна або сходинки.

Лягайте на землю та закрийте голову руками. Прийміть позу ембріона, розверніться ногами в бік стрілянини, прикривши голову руками, та відкрийте рот.

Якщо знайшли приміщення, обирайте місце в кутку та недалеко від виходу для того, щоб миттєво залишити будинок у випадку попадання снаряда. Залишайтеся в укритті мінімум 10 хвилин після завершення обстрілу, адже існує загроза його відновлення.

Не залишайтесь в транспорті під час обстрілу. Вийдіть та відбіжіть подалі від дороги. І там знайдіть можливе укриття.

Ховатися в під’їздах, під арками, на сходових майданчиках, у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій також небезпечно. Намагайтеся не ховатися за автомобілями або кіосками: вони часто стають мішенями.

Що відомо

  • У ніч на 5 жовтня російські війська атакували Україну іранськими безпілотниками-камікадзе. На півдні українські бійці збили 6 із них. Дронами-камікадзе росіяни атакували також Білу Церкву на Київщині, відомо про 6 влучань, зазнали ушкоджень об’єкти інфраструктури, є постраждалий.
  • 5 жовтня війська РФ завдали 9 ракетних та 6 авіаційних ударів, здійснили понад 56 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, повідомили в Генштабі ЗСУ. Від ударів постраждали об’єкти та цивільне населення понад 27 населених пунктів.

Читайте також

"Шахіди" з маркуванням "Герань-2". Що відомо про іранські дрони, які з'явилися на озброєнні Росії

Іран заперечує постачання безпілотників Росії для війни в Україні

На початок