"На Харківщині домінує штам "Омікрон": харків'янам нагадують про вакцинацію від COVID

"На Харківщині домінує штам "Омікрон": харків'янам нагадують про вакцинацію від COVID

"На Харківщині домінує штам "Омікрон": харків'янам нагадують про вакцинацію від COVID
unsplash.com

На Харківщині збільшується кількість випадків COVID-19. Минулої доби коронавірусна хвороба підтвердилася у 193 хворих. Якими є показники щеплення серед населення в умовах війни та чи варто остерігатися спалаху мавпячої віспи, в етері Українського Радіо Харків розповіла докторка медичних наук, професорка, завідувачка кафедри Харківського національного медичного університету Тетяна Чумаченко.

Домінує "Омікрон"

Коли починається епідсезон 2022-2023 і чого від нього чекати?

Епідсезон буде характеризуватися тим, що буде одночасно циркулювати як коронавірус SARS-CoV-2, так і вірус грипу, і інші респіраторні віруси. Зазвичай епідсезон починається з 40-го тижня і набирає обертів з цього часу. Але ми й зараз реєструємо коронавірусну хворобу, спостерігається зростання SARS-CoV-2, збудник COVID-19. Ми маємо вакцини, потрібно зробити щеплення. Проти грипу вакцини ще немає, але ми очікуємо. Коли буде ця вакцина, потрібно буде теж щепитися. Це допоможе полегшити перебіг епідемічного процесу, зменшити кількість захворілих.

Який штам нині домінує на Харківщині?

Зараз, як і в Україні, домінує "Омікрон". Є вже декілька підвидів цього штаму. Він характеризується тим, що йому не потрібно спускатися нижче в дихальні шляхи, він починає розмножуватися у верхніх відділах дихальних шляхів, тому дуже легко передається і розповсюджується.

На сьогодні це переважно легкий перебіг. Це пов’язано з тим, що потрібна достатньо невелика доза, щоб викликати захворювання, а також з тим, що частина населення має імунітет: і природній, і штучний.

На сьогодні менше хворих потребують госпіталізації, кисневої терапії, і це дуже добре, тому що навантаження на систему охорони здоров’я і лікувальні заклади менше, ніж це було на початку пандемії. Поки що збільшення випадків важкого перебігу хвороби немає.

Зникнення смаку, нюху, болі у м’язах для "Омікрону" не властиво?

Частіше це симптоми, які притаманні звичайній гострій респіраторній хворобі. Ми можемо сказати, коронавірус це чи ні, коли зробимо тест. За клінічними симптомами дуже важко провести диференціальну діагностику.

Але все ж таки не слід так легко ставитись до цього вірусу. Тому що при збільшенні дози й симптоматика може наростати, при ускладненнях, ураженні легеневої тканини. Можуть розвиватись фібрози, навіть за рік після перенесеної хвороби. "Омікрон" — це не легкий вірус, це не так. Якщо ви будете з хворим досить довго й у вас не буде вакцинації, у вас немає імунітету, то може розвинутись тяжке захворювання, яке може закінчитись летально. Летальні випадки реєструються. Летальних випадків менше, але вони є.

Показники захворюваності в умовах війни

Щодо середніх показників захворюваності на Харківщині. Можливо, порівняно з аналогічними періодами за минулий рік — як схарактеризуєте? І наскільки висока смертність?

Я б не порівнювала з минулим роком, тоді не було вакцинації, вона тільки розпочиналась, вакцинувались тільки певні групи населення. І штам "Дельта", який потребував глибшого проникнення до дихальних шляхів, викликав тяжкі випадки.

Сьогодні у нас у середньому 166-167 випадків за добу (ми розуміємо, що в неділю буде менше кількість випадків, в середу-четвер — більше). Це багато. Але це не повна статистика. Ми не маємо статистики з окупованих територій. І зараз багато людей виїхало з області, населення зараз менше, ніж рік тому. Це відобразилося на реєстрації випадків.

Люди звертаються до лікаря часто онлайн і не роблять тестування. Можливості для тестування є, але вони нижчі, ніж були рік тому. Кількість населення зменшилась, тому і циркуляція може бути обмежена внаслідок того, що люди менше спілкуються. Зараз ми знаємо, що метро запрацювало, коли воно не працювало, люди там мешкали, і це погіршувало епідемічну ситуацію.

Зараз люди можуть заразитись також у громадському транспорті, у місцях, де багато людей, в торговельних центрах.

Тому не слід нехтувати правилами: і дистанція, і маски. А в першу чергу зробити щеплення. Якщо ви зробили два щеплення, то бустерну дозу ввести. Якщо жодного не зробили, будь ласка, зробіть. Зараз є вакцина Johnson, яка потребує тільки одного введення, а не двох. Вакцини є, пункти вакцинації працюють.

Половина населення не отримали два щеплення

Наскільки інтенсивним є перебіг вакцинації?

Зараз щеплення можуть зробити люди окрім як на окупованих територіях. Але на жаль, і це статистика по всій Україні, ми не досягли необхідного рівня охоплення щепленням, щоб обмежити циркуляцію. В нас навіть половина населення не отримали два щеплення у Харкові та області.

Люди повинні розуміти, що вакцинація не захищає від інфікування, але захищає від тяжкого перебігу хвороби. Є все ж зараз і ті, хто тяжко переносить хворобу, наприклад, люди з хронічними хворобами: цукровим діабетом, гіпертонічною хворобою та іншими. Така частка людей є, і вони можуть загинути. Тому все в наших руках.

Зараз Україна отримує вакцину Pfizer, яка буде містити штам саме проти "Омікрону", розпочинається вакцинальна кампанія.

"Потрібно не зволікати, а щеплюватись"

Чи прогнозуєте ви збільшення кількості випадків коронавірусу за добу?

На жаль, так, буде більше. Переважно це стосується інших областей, але Харківська — не виключення. Потрібно не зволікати, а щеплюватись. Маски — це на сьогодні ваша культура, вона захищає від інфікування. Дистанція теж допомагає вірусу не потрапити з одного організму до іншого. Ми не знаємо, з ким ми спілкуємось.

Часто коронавірусна хвороба може перебігати без яскравих симптомів, може бути стерта клінічна картина.

Мавпяча віспа

Чи готова область до того, аби убезпечити людей від нового вірусу — мавпяча віспа?

Мавпяча віспа, на жаль, зараз вийшла зі свого ендемічного регіону, почала реєструватися в європейських країнах. Вже чотири випадки зареєстровано в Україні. Але тут вона зараз не має такого епідемічного потенціалу, щоб викликати якісь спалахи.

Вона передається при контакті зі слизовими оболонками, зі шкірою, з виділеннями хворих, і навіть статевим шляхом. Для профілактики потрібно мити руки, користуватись антисептиками, при статевому акті використовувати презервативи. Чим більше статевих партнерів, тим більший ризик захворіти.

Зараз всі медичні працівники навчаються, щоб розпізнавати симптоми цього захворювання, як воно передається. На гігієну рук, наявність антисептиків теж звертається увага. Тому аби тільки люди звертались за медичною допомогою за наявності симптомів.

Читайте також

На Харківщині очікують поставки йодиду калію — Департамент охорони здоров'я

На початок