У Запорізькій області окупанти примушують дітей навчатися за російською програмою

У Запорізькій області окупанти примушують дітей навчатися за російською програмою

У Запорізькій області окупанти примушують дітей навчатися за російською програмою
Ілюстративне фото: Unsplash

На тимчасово окупованих територіях Запорізької області самопроголошена "влада" запровадила російську освітню програму. Щоб змусити батьків віддавати дітей на таке навчання, погрожують штрафами та позбавленням батьківських прав.

Про це повідомляють журналісти Суспільного, які досліджували проблему.

Василівка

Подружжя Володимир і Наталія Сапи сьомий місяць проживають у Запоріжжі, їх прихистили у хостелі нефроцентру. У рідному селі на окупованій території залишилася донька з онукою. Кажуть, дівчинка цьогоріч пішла до першого класу в окупованій Василівці. Батьки возять її до школи на машині та чекають до кінця уроків, щоб встигнути забрати, якщо почнуться обстріли.

"У школу пішли через те, що ставлять умови: або ти віддаєш дитину у школу, або перший раз попереджають, другий раз — штраф 40 тисяч рублів, а на третій — просто забирають дітей в інтернат, а батьків позбавляють батьківських прав", — пояснює Наталія.

Дніпрорудне

Подібні погрози з боку росіян чують і батьки школярів в окупованому Дніпрорудному

"Приходять у двір і кажуть не підете у школу позбавимо вас батьківських прав", — каже переселенець Олександр.

Мелітополь

У Мелітополі окупанти намагаються відновити освітній процес у чотирнадцяти школах. Навчальні заклади повноцінно не працюють. З 2900 співробітників освіти співпрацювати з окупантами погодилися 280 осіб. Більшість із них — не педагоги, а технічні працівники управління освіти. Тому, через брак кадрів, окупанти призначають їх викладати. Про це розповів міський голова Мелітополя Іван Федоров:

"Там, наприклад, секретар, завхоз викладають у навчальних класах. Прибиральницю зараз призначили, щоб вона викладала уроки праці. У них страшний дефіцит вчителів, тому що наші вчителі героїчно не погодилися стати колаборантами. Тому навчального процесу на окупованих територіях немає".

Він також додав, що 14 000 дітей з Мелітополя навчаються за українською програмою онлайн.

Бердянськ

У Бердянську з 18 шкіл відкрито 15. За інформацією начальниці міської військової адміністрації Вікторії Галіциної, близько 17% школярів навчаються за російською програмою. Дітей майже щодня викликають до кабінету директора “на розмову”. У такий спосіб окупанти шукають тих, хто має проукраїнську позицію.

"Кожен день перші 15-20 хвилин до першого уроку проводиться "політінформація" так звана. Допитують ще на тему, мабуть, діти знають, хто з їх знайомих вчиться за українською програмою онлайн у Бердянську. Обшукують їхні речі й телефони", — розповіла Вікторія Галіцина.

Вона також додала, що з 733 вчителів у Бердянську на співпрацю з окупантами пішли 97. Через кадрову нестачу самопроголошена "влада" залучила до роботи у школі й вчителів із тимчасово окупованого Маріуполя.

Читайте також: У Мелітополі вибухнуло авто голови "департаменту освіти" окупаційної адміністрації

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

На початок