Забудова та мільярдні інвестиції: які шанси, що Експо-2030 відбудеться в Одесі

Забудова та мільярдні інвестиції: які шанси, що Експо-2030 відбудеться в Одесі

Ексклюзивно
Забудова та мільярдні інвестиції: які шанси, що Експо-2030 відбудеться в Одесі
Панорамний краєвид історичного центру міста, Одеса. Фото: Pavel Radu

Одеса стала кандидатом на проведення міжнародної технологічної виставки Експо-2030 до початку повномасштабного вторгнення. Зараз місто лишається фаворитом у боротьбі за участь в події, яка зможе залучити до 30 мільйонів туристів та мільярдні інвестиції. Які шанси на проведення Експо-2030 в Одесі, як місто готуватимуть до виставки, що побудують та скільки це коштуватиме в ефірі "Українського радіо Одеса" дізнавалися журналісти Суспільного.

Експо — міжнародна виставка, яка є символом індустріалізації та відкритим майданчиком для демонстрації технічних і технологічних досягнень. Вона триватиме з 26 квітня по 14 жовтня у 2030 році.

Підготовка до виставки Експо-2030 та виключення Росії

За словами заступника голови Координаційного комітету з підготовки та забезпечення участі України у відборі країни-кандидата на проведення Всесвітньої виставки Експо-2030 Романа Григоришина, реєстрація на проведення Експо-2030 розпочалася у травні 2021 року, Україна подала заявку у жовтні.

Першою країною-кандидатом стала Росія, але через воєнні дії зараз її виключили із списку претендентів, хоча вона вже встигла витратити 200 мільйонів доларів на свій проєкт. Це відкриває для нашої країни більше шансів:

“Змагання на проведення Експо відбувається два роки. У цей час готуються презентації та досьє на 500 сторінок з описом концепції, архітектури, логістики, економіки”, – каже Григоришин.

Кожна країна-учасниця обирає для себе тему і представлений проєкт мають бути пов'язані з нею. Тема України — це "Відродження. Технології. Майбутнє". Цю тему обрали, бо життя людей переплелось з технологіями та гаджетами, особливо в часи пандемії, розповів заступник голови комітету.

Як обиратимуть місце проведення виставки

Країну, в якій проводитимуть виставку, оберуть під час голосування послів у Франції у листопаді 2023 року. Це відбувається у кілька етапів: учасники з меншою кількістю голосів не переходять до наступного раунду, а переможцем стає кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів.

Роман Григоришин наголошує, що умовою для розміщення виставки є локація в межах міста з територією мінімум 200 га. В Одесі така є, але зараз на ній розташовані поля зрошення. Участь в Експо, за словами експерта, якраз дає можливість розв'язувати локальні проблеми та розвивати інфраструктуру на місцях.

Виставка Експо — магніт для інвесторів

За словами Романа Григоришина, якщо Україна та Одеса виграють Експо, то це стане сигналом для світових компаній, які вкладатимуть кошти, аби отримати рекламу:

"Якщо Одеса виграє це право, то навколо неї протягом семи років буде глобальне будівництво. Вагома увага буде приділятись з'єднанню південної частини із центром України. Для цього будуть створювати відповідну логістику: пряму швидку залізничну колію Одеса-Київ та маршрути до найбільших аеропортів. Інші проєкти стосуватимуться готелів та берегової частини міста".

Сама виставка за словами експерта прибуткова, оскільки туристи будуть користуватись ресурсами держави:

"Люди будуть знімати готелі, брати таксі та купувати продукти. Хтось може вподобати місто і купити нерухомість. Це акумулятор ресурсу регіону".

Які шанси на проведення Експо-2030 має Одеса

“В Одесі може відбутись така подія. І вона (ред. - Одеса) є фаворитом для Експо-2030”. Вагому роль в цьому відіграє порт, за допомогою якого може здійснюватись експорт товарів”, – пояснює завідувач кафедри світового господарства та міжнародних економічних відносин Одеського Національного університету, професор Сергій Якубовський

Не варто також забувати про наслідки, які зараз приносить війна з Росією на території України:

“Для України є важливими гарантії безпеки від країн НАТО, оскільки Росія має ядерну зброю та ракети. Потрібно підписати угоду, як, наприклад, у Північної і Південної Кореї. У них конфлікт не вичерпаний, але Південна Корея має гарантії безпеки та постійні інвестиції, які розвивають країну”, – пояснює експерт.

За словами Сергія Якубовського, проводити Експо-2030 є сенс, коли країна може отримувати іноземні інвестиції. Зараз Україна отримує допомогу від ЄС та США. Інвестори не вкладають сюди кошти у зв'язку із високим ризиком того, що їх інвестиції можуть бути знищені, однак після завершення бойових дій ситуація може змінитися:

“Країни після війни найбільш привабливі для інвесторів, оскільки можна створювати щось нове. Є великі шанси що ми станемо частиною ЕС”.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок